Zaměstnanec Městského divadla v Jablonci a tvůrce původního loga Josef Knajbl si nechal patentovat původní název a logo festivalu. „Chci, aby festival pokračoval, za ty roky jsme vytvořili hodnotnou akci s přesahem do celého kraje. K žádosti o registraci loga s názvem akce jsem se rozhodl poté, co magistrát chtěl logo změnit, a to bez toho, aby mne alespoň informoval,“ vysvětlil Knajbl, který má v divadle na starosti propagaci.

Žádost o registraci ochranné známky podal na Úřad průmyslového vlastnictví 19. února 2019. „Abych logo zachoval pro příští roky,“ zdůvodnil. Domluvě se prý ale nebrání. „Logo teď spí, ale pokud by magistrát přistoupil třeba na veřejnou soutěž na nové logo, bezplatně název přenechám,“ sdělil Knajbl.

Musica Florea.
Festival Město plné tónů nabídne velkolepé finále. Vystoupí soubor Musica Florea

„Magistrát chtěl, aby se některé věci dělaly jinak, a to včetně propagace. To se panu Knajblovi, který logo a název festivalu vymyslel, nelíbilo, a proto si ho nechal patentovat,“ potvrdil ředitel divadla Pavel Žur. Čtyři roky zaštiťovalo festival Město plné tónů právě Městské divadlo Jablonec.

Pro letošní rok mezi organizátory nebude. „Rozhodnutí se událo na magistrátu, divadlo ale bylo připraveno, vystoupení umělců jsou už nasmlouvána, ale rozhodnutí budeme respektovat,“ reagoval Žur. A že by za současným stavem stála politika? „Osobně si myslím, že ne,“ doplnil ředitel divadla.

Logo festivalu Město plné tónů.Zdroj: Josef KnajblVedení magistrátu chce koncept festivalu změnit. „Rádi bychom festival více přiblížili původní myšlence, která byla o tom dostat hudbu, tanec a divadlo do ulic města. Připravujeme proto takový program, aby si z něj dokázal vybrat každý a zároveň byl pro každého také cenově dostupný,“ vysvětlil náměstek primátora David Mánek. Většina akcí bude ale opět přístupná zdarma.

Ohledně užívání loga a názvu akce tedy nedošlo k dohodě. Časové lhůty ale hrají proti městu Jablonec a partnerům akce. Magistrát může proti podané žádosti o registraci ochranné známky podat námitku. Nehledě na výsledek, zorganizovat festival v původní podobě by se letos už nepodařilo.

„Zvolili jsme proto trochu radikálnější řešení. Jsem však přesvědčen, že ve výsledku celá tato nešťastná záležitost festivalu prospěje,“ doplnil náměstek primátora Mánek.

Hlavním organizátorem akce je město Jablonec, na programu se budou podílet Základní umělecká škola Jablonec, Eurocentrum a Jablonecké kulturní a informační centrum (JKIC). Zahájení festivalu, který zatím nemá jméno, se uskuteční na přelomu května a června.

Městské divadlo Jablonec nad Nisou.
Čtvrtý ročník akce Město plné tónů přiveze hvězdy opery i obrazovek

I v letošním roce plánuje pestrý program základní umělecká škola. Patřit jí budou červnové středy před radnicí, chybět nebude klavír pod širým nebem ani akce ZUŠ Open. Eurocentrum připravuje program na letní scéně i v Tyršově parku a JKIC chystá koncerty v jabloneckých kostelech.