Letos se poprvé po třiadvaceti ročnících nebudou konat oblíbené Staročeské řemeslnické trhy v Turnově, které navštíví vždy v květnu tisíce lidí. Důvod? Stavba Horolezecké expozice při Muzeu Českého ráje, na kterou naváže rekonstrukce silnic a cest v městském parku. Právě tam se trhy konávají. „Všude je to tady rozkopané, nedokážu si představit, že by tady mohly trhy fungovat,“ ukazuje třiapadesátiletý Jiří.

Je blízko pravdě, letos se tu trhy neuskuteční.

Staročeské trhy
Staročeské trhy začínají již dnes. Ty příští ale může ohrozit EET

„Za stávajících podmínek se tato významná akce v zavedeném formátu nedá uskutečnit. Stav komunikací v parku je z důvodu využívání těžkou technikou poničen natolik, že nejsme schopni zajistit hladký a bezbariérový průběh akce a zajistit odpovídající zázemí jak pro řemeslníky, tak pro návštěvníky,“ vysvětlila předsedkyně hlavního organizátora – Spolku přátel Muzea Českého ráje v Turnově – Marcela Beranová.

Zvažovány byly i možnosti přesunutí trhů na jiné místo. Po pečlivé úvaze se ale organizátoři rozhodli akci raději nepořádat, neboť jedinečnost spočívá právě v atmosféře parku a areálu muzea.

Ilustrační snímek
Jubilejní Staročeské trhy přilákaly do Turnova tisíce lidí

„Už dnes můžeme říci, že příští rok se Staročeské řemeslnické trhy v Turnově opět uskuteční. Naší snahou bude připravit jubilejní 25. ročník tak, aby byli všichni návštěvníci i účastníci maximálně spokojeni,“ doplnila ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová. Muzeum akci spolupořádá.