Nevyčíslitelnou ztrátu ve čtvrtek kolem osmé hodiny ráno utrpěla Zoologická zahrada v Liberci. Páru lvů se podařilo vniknout do výběhu samice bílého tygra Isabelly. Sedmnáctiletou tygřici, zakladatelku chovu, lvi během několika vteřin ve výběhu usmrtili.

„Všechno se událo strašně rychle. Lvu Sultánovi a lvici Else se podařilo nadzvednout těžké bezpečnostní vysouvací dveře mezi křižovatkou, odkud jsou vstupy pro zvířata do jednotlivých výběhů, a výběhem, kde zrovna tygřice Isabella byla. A pak k ní vnikli,“ řekl Ivan Langr, mluvčí zoologické zahrady.

Tragédii nešlo zabránit

Do těchto prostor nemají ošetřovatelé v danou chvíli přístup, tudíž by kontaktu lvů s tygřicí nemohli zabránit.

Tygřice střet se lvy nepřežila. Byla na místě mrtvá. „Lvi museli cítit, že za dveřmi někdo je,“ doplnil Langr.

To, jak se neštěstí stalo, upřesnil ředitel ZOO. „Systém v naší zoologické zahradě funguje tak, že v jeden krátký okamžik nejsou dveře mezi zvířaty zajištěny,“ řekl David Nejedlo, ředitel ZOO.

„Nečekali jsme to. Způsob chovu zvířat s takzvanou křižovatkou, který zvířatům umožňuje střídání venkovních expozic, máme přes deset let. Zatím se nikdy nic nestalo,“ dodal.

Jak vysvětlil, ZOO bude muset změnit pravidla pro výběhy. „Zvířata už viděla, že jdou dveře nadzvednout, mohla by se o to pokusit další,“ dodal.

Ve volné přírodě by ji nenapadli

Bílí tygři jsou teď v zoologické zahradě jen tři. Ve volné přírodě by k napadení tygra lvem v podstatě nemohlo dojít.

"Na světě je jen jeden národní park, kde se vyskytují obě šelmy, a kdyby se náhodou potkaly, měly by před sebou respekt,“ řekl zoolog Luboš Melichar.

„Tady se však potkaly na malém území a snažily se hájit své teritorium,“ dodal David Nejedlý.

Isabella přivedla na svět trojčata

Bílá tygřice Isabella byla zakladatelkou chovu bílých tygrů v liberecké zoologické zahradě. Pod Ještěd přicestovala jako dvouletá v roce 1994 ze švédské zoologické zahrady se svým dvojčetem Columbem.

„Po výměně samců v roce 1999 a následném spojení se samcem Sitarem Isabella porodila v roce 2002 trojčata,“ řekl Ivan Langr. Jmenovala se Artemis, Afrodita a Achilla. Jediná Artemis v liberecké ZOO zůstala. Kromě ní v Liberci dnes chovají ještě samce Parise a samici Suryu Báru.

Lvi Sultán a Elsa pocházejí ze Zoologické zahrady Givskud v Dánsku. Do Liberce dorazili v roce 2001.

Dvě tragédie v jednom měsíci

Smrt tygřice Isabelly je už druhou smutnou událostí v liberecké zoologické zahradě v tomto měsíci. Na začátku listopadu tu zemřel lachtan Nico.

Bezprostřední příčinou smrti bylo selhání organismu při náročné operaci žaludku. Nico již několik týdnů viditelně strádal, byl apatický a odmítal přijímat potravu. Při operaci se objevil v žaludku kámen, který musel lachtanovi někdo hodit. Buďto neukáznění návštěvníci nebo šimpanzi z vedlejšího výběhu.