Stav bdělosti, tedy první stupeň, platí na Jizeře v Železném Brodě a v Plavech na Kamenici, Lužické Nise v Liberci, na Ploučnici v České Lípě a Robečském potoce v Zahrádkách. Hladiny toků pozvolna klesají i na těchto místech.

Hladina řeky Jizery klesá na všech sledovaných místech. Na Štědrý den ve 22:50 hodin byl pro Železný Brod vyhlášen 2. stupeň povodňové aktivity. Od této doby byl členy povodňové komise nepřetržitě monitorován průtokový profil řeky ve městě a vyhodnocoval se aktuální stav i výhled dle průběžných stavů Jizery, Kamenice a Olešky, a to pomocí čidel na těchto řekách a hlášení hydrometeorologického ústavu, která byla k dispozici. Predikce ukazuje na další pokles hladiny.

Dešťové srážky očekávají meteorologové v následujících dnech jen ojediněle. Vlivem přílivu teplého vzduchu od jihozápadu budou během dne nadprůměrné teploty. Ty dnešní na některých místech dosáhnou až 8 °C, a až do konce tohoto týdne se maxima budou udržovat většinou od 6 do 11 °C.

Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři motoristům při cestě do hor, silnice nižších tříd s mokrým povrchem tam mohou být namrzlé.

Profesionální a dobrovolné hasiče v Libereckém kraji zaměstnalo během letošních vánočních svátků na 340 výjezdů. Nejčastěji to bylo poskytování technické pomoci v souvislosti se silným větrem a povodněmi.

Mohlo by vás zajímat: Hádka skončila smrtí partnerky. Za vraždu hrozí muži až 18 let vězení

Zdroj: Petr Hakl