Na druhém povodňovém stupni je Jizera v Železném Brodě. I tady už hladina klesá. Jedničku hlhásí Jizerka v Dolních Štěpanicích, Jizera v Dolní Sytové a Mumlava v Janově - Harrachově. Podle informací z krajského povodňového portálu překročila třetí stupeň také Oleška v Dětřichově na Frýdlantsku. Žádné problémy to zatím nepůsobí, řekla zastupující mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Petra Knížková.

Podle nedělní výstrahy ústavu platí riziko vzestupy hladin toků až do úterních 6.00. Hladiny řek stouply i v Královéhradeckém kraji, třetí povodňový stupeň platí také na Labi ve Vestřevi na Trutnovsku.

Větší problémy než voda způsobil podle mluvčí hasičů silný vítr. „Ráno jsme vyjížděli odklízet asi desítku popadaných stromů hlavně na Jablonecku a Českolipsku," doplnila Knížková. Kvůli popadaným stromům nabíraly ráno zpoždění autobusy integrované dopravy v kraji, na železnici ale problémy nebyly.

Jizerská padesátka se v roce 2024 neuskuteční. Na vině je příliš teplé počasí a nedostatek sněhu. Archivní foto
Jizerská padesátka příští neděli nebude, zrušil ji nedostatek sněhu a teplo

Podle meteorologů dosahoval vítr v kraji v nárazech až 70 kilometrů v hodině, postupně se zklidňuje. Teploty v kraji se pohybují od tří do deseti stupňů Celsia, i v horách je nad nulou a prší. V Libereckém kraji spadlo za posledních 24 hodin na některých místech přes 50 litrů vody na metr čtvereční, největší srážky hlásí stanice Souš v Jizerských horách a Dvoračky v Krkonoších, kde naměřili od pátku bezmála 70 litrů vody na metr.

Na některých místech voda začala stoupat už v neděli večer. Na pěti z rozvodněných úseků byly hladiny dnes před 07:00 na setrvalém stavu, na ostatních stoupaly. Právě na Jizeře a Labi, kde byly dosaženy nejvyšší povodňové stupně, hladiny podle ČHMÚ dál stoupají.

„Během nedělního večera a noci na pondělí 5. února budou hladiny toků odvodňující Krkonoše, Jizerské hory, Orlické hory a Jeseníky vlivem předpovídaných srážek a tání sněhu výrazně stoupat," oznámili v neděli pracovníci ČHMÚ. Podle výstrahy ústavu se mohou hladiny toků zvedat až do úterního rána.

Mohlo by vás zaujmout: Peče celá země změnila život cukrářce z Jablonecka, prozradila zákulisí pořadu

Zdroj: Sedlák Jan