Města odpouští nebo výrazně snižují platbu za pronájmy pozemků zabraných pro předzahrádky restaurací.

Dvaapadesátiletý Milan z Jablonce provozuje před svou restaurací malou zahrádku. Před několika dny ji otevřel. Místní poplatek za zábor veřejného prostoru platí jabloneckému magistrátu, korunu za každý metr a den.
Pokud by si na další roky vymohl nájemní smlouvu na užívání pozemku pro předzahrádku, platil by výrazně méně.

Má štěstí, protože jablonečtí zastupitelé v obecně závazné vyhlášce rozhodli o úlevě pro sazbu místního poplatku za užívání veřejného prostranství umístěním předzahrádky (běžná sazba je ve výši 10,- korun za metr a den, a to o úlevě ve výši 9 Kč za každý započatý metr a každý započatý den užívání veřejného prostranství. Proto je po úlevě sazba pro umístění předzahrádky ve výši 1,- koruna.

Dejme si modelový příklad: zahrádka o rozloze 100 metrů čtvrerečních a provoz od května do září, což je 153 dní.

Pokud bude platit provozovatel místní poplatek za zábor veřejného prostranství umístěním zařízení (předzahrádky), jehož sazba je jednu korunu za metr a den, pak za celou sezónu, tedy 153 dní od května do září zaplatí 15 300,- korun.

Pokud ale bude mít provozovatel uzavřenou s městem nájemní smlouvu na užívání pozemku pro předzahrádku, pak za stejně velkou předzahrádku za 153 dní zaplatí 4 131 Kč.

Rychlejší restart služeb

V Liberci zvolili odlišný přístup. Tady naopak nájemné za zahrádky odpískali. A to už druhým koronavirovým rokem. Stejně jako loni i letos odpustí magistrát restauracím nájem za předzahrádky. Upravenou vyhlášku s nulovým poplatkem schválili zastupitelé i pro tento rok.

„Chceme tím podpořit místní podnikatele a rychlejší restart těchto služeb. Možná právě předzahrádky budou na delší časové období jediný prostor, kde se po dlouhou dobu bude vůbec dát konzumovat a pobývat v rámci restaurací,“ sdělil ekonomický náměstek libereckého primátora Zbyněk Karban.

Obce řeší pronájem veřejného prostoru různě. „Jablonecký magistrát počítá cenu za zábor podle dní, kdy je zahrádka v provozu nejen v provozu, ale kdy prostě zahrádka zabírá prostrantsví, a je skutečně jedno, ať prší nebo svítí slunce. Prostě na pozemku fyzicky stojí stoly a židle,“ sdělila mluvčí magistrátu Jana Fričová.

V praxi to znamená, že pokud je zahrádka otevřená sto dní a tady platí, že pokud provozovatel restaurační zahrádky platí místní poplatek za užívání veřejného prostranství a nemá uzavřenu nájemní smlouvu s vlastníkem pozemku, pak za sto dní za 1 metr pozemku zaplatí sto korun, ale za sto dní nájmu zaplatí 27 korun. Jde o platbu za veřejný prostor – zábor nebo nájem.
„Platím každý rok od prvního června do posledního dne září, tak zní smlouva s městem. A je jedno, jestli prší, sněží, padají kroupy. Je ale možné, že jinde po městě to mají jinak,“ popsal provozovatel jedné z jabloneckých kaváren Martin Moc.

Děti a roušky. Ilustrační foto
Děti v Libereckém kraji budou muset dál ve třídách sedět v rouškách

S tím ale někteří podnikatelé nesouhlasí. „Platím každý rok od prvního června do posledního dne září, tak zní smlouva s městem. A je jedno, jestli prší, sněží, padají kroupy. Je ale možné, že jinde po městě to mají jinak,“ popsal provozovatel jedné z jabloneckých kaváren Martin Moc.

Jestliže v Liberci, Jablonci nebo České Lípě zabírají podnikatelé pro zahrádky stovky čtverečních metrů, třeba v horském středisku Harrachov nemají na městském pozemku skoro žádnou restaurační zahrádku. „U nás je 99 procent zahrádek na soukromých pozemcích. Harrachov je opravdu malé město a situace je tu jiná i tím, že se s většinou podnikatelů osobně známe. Pokud nás kontaktuje nějaký majitel restaurace s žádostí o prominutí nájmu na městském pozemku, věřím, že požadavek vyřešíme ke spokojenosti všech zúčastněných,“ sdělil místostarosta Harrachova Tomáš Vašíček. 

V České Lípě za předzahrádky majitelé restaurací neplatí nájem, ale stanovený poplatek za užívání veřejného prostranství dle platné vyhlášky města. "Tento poplatek neodpouštíme, nejedná se navíc o nijak výraznou sumu a majitelé za předzahrádku platí až v momentě, kdy předzahrádku na veřejné prostranství fyzicky umístí," vysvětlila mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová. 

Jiří Chvojka (vlevo) z fakulty textilní a Petr Louda z fakulty strojní s materiálem z kyseliny polymléčné.
Liberečtí vědci myslí ekologicky. Přišli s rouškou, která se rychle rozloží

Průzkum mezi členskou základnou, který zorganizovala Česká barmanská asociace, zjistil, že kvůli protiepidemickým opatřením skoro šestina jejích členů už zkrachovala a více než polovina respondentů v dotazníku odhadovala své finanční rezervy na maximálně tři měsíce podnikání. Asociace proto vyzvala městské úřady, aby podnikatelům v gastronomii prominuly poplatky za pronajímané venkovní prostory, a to pro celý kalendářní rok 2021. „Pro městské rozpočty nepůjde o nijak závratnou zátěž. Na druhou stranu takové opatření pomůže všem podnikatelům, pro které tyto peníze za současné situace znamenají velké peníze,“ popsal prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský.

Také podle Hospodářské komory ČR neznamená dočasné odpuštění poplatků za zahrádky nijak drastický zásah do rozpočtů měst. „Naopak, je to rychlá a efektivní cesta, jak vrátit život do ulic měst a zachránit podniky, které tvoří důležitou součást každodenního fungování, zejména s ohledem na nadcházející turistickou sezónu,“ dodal viceprezident Hospodářské komory ČR a předseda Sekce pro rozvoj služeb v oblasti pohostinství a gastroprovozu Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza.