Panenky tak poputují ze severu Čech do Prahy, kde se stanou součástí benefiční aukce. Tu pořádá Český výbor UNICEF v úterý 21. listopadu v Českém muzeu hudby na pražské Kampě. Výtěžek z dražby zajistí očkování dětí z rozvojových zemí proti smrtelným nemocem.

„Projekt Adoptuj panenku a zachráníš dítě jsme přivezli před dvaceti lety z Itálie. Vyrábí je zejména dobrovolníci, děti ve školách, ale i senioři a známé osobnosti. Za tu dobu se už v České republice narodilo přibližně 60 tisíc panenek,“ řekla Deníku výkonná ředitelka UNICEF Pavla Gomba s tím, že z každé panenky dostane jedno dítě šanci na zdraví a život.

Například vakcína proti dětské obrně, tedy nemoci, na kterou zatím neexistuje lék, vyjde na osm korun. Projekt slouží pro spojování dětí a lidí. Každý autor k vytvořené panence dá rodný list a ten, kdo ji koupí, by měl poslat zprávu tvůrci, že společně zachránili jeden život,“ zdůraznila.

Do letošní benefiční aukce se zapojil i Liberecký kraj. Jelikož škola nemůže napřímo dávat dary a zapojit se do podobných aktivit, zakoupil od ní panenky právě kraj. Dílo Eftemii získal za pořizovací cenu 10 000 korun a skleněné dílo panenku Bledule jarní koupil za 5 000 korun. „Kombinace invence, kreativity, nadšení pro dobrou věc a času věnovaného nad rámec výuky obou autorek může být inspirací pro každého z nás,“ podotkl náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Jiří Čeřovský.

Benefiční aukce se koná jednou za rok, letos se uskuteční 21. ročník. Vedle známých umělců, výtvarníků a designérů tak budou mít poprvé zastoupení absolventky střední uměleckoprůmyslové školy sklářské. Jejich panenky se tak zařadily po bok takových autorů jako například Eva Jiřičná, umělci ze skupiny Tvrdohlaví či Liběna Rochová. Draží se dvacet až třicet vybraných panenek a vyvolávací cena každé z nich je 3 tisíce korun, což odpovídá očkování pro pět dětí.

Sobota patřila na Maloskalsku tradiční události k zakončení vodácké sezóny na Jizeře v podobě Zamykání Jizery a závodu Tamzpátky.
Jizera nyní patří otužilcům. Klíč od ní převzali na tradiční akci od vodáků

„Cílem procesu odborného vzdělávání pro reálnou praxi je reálně připravený žák, absolvent, studující u odborně erudovaných učitelů participujících na progresi vývoje průmyslu a skutečných potřeb společnosti plynoucích z aktuální praxe s vizí do budoucnosti. Aktivní zapojení našich žáků s pedagogy do úkolu na náročné téma, řešení realizovatelného designu panenky UNICEF v průmyslovém materiálu regionu jen podtrhuje a vysoká účast žáků školy v soutěži jejich citlivé sociální myšlení v této potřebné společenské objednávce potvrzuje,“ řekl ředitel sklářské školy v Železném Brodě Jan Hásek.

K vítězným dílům se přidala i třetí panenka, která vznikla neobyčejnou technikou, a získala speciální cenu UNICEF za netradiční uměleckou formu pojednání panenky. Plumpynaut bude zdobit sídlo Českého výboru UNICEF v Praze.

Proces výroby těchto originálních panenek je velmi náročný a nákladný. Panenky Bledule jarní a Plumpynaut vznikly ve školních dílnách na huti, k výrobě díla s názvem Eftemii bylo zapotřebí využití speciálního rotačního stroje na foukání skla z borosilikátových trubic. Vítěze vybrali výkonná ředitelka UNICEF Pavla Gomba spolu s ředitelkou Nadace Preciosa Andreou Kroupovou a ředitelem školy Janem Háskem.

Mohlo by vás zajímat: V dílně na Železnobrodsku opravují vitrážová okna pro Křivoklát

Zdroj: Sedlák Jan