Zatím ještě roste u rodinné vily v liberecké čtvrti Janův Důl, na rohu ulic Národní a V Horkách. Už za pár dní ale bude dělat parádu na náměstí před radnicí, kam byl vybrán jako letošní vánoční strom. Majitelé si už před časem podali žádost o pokácení kvůli stáří a velikosti smrku, který jejich vilku už dost stínil. Navíc měli obavy, aby se při případném velkém větru strom nevyvrátil a nezpůsobil škody na majetku. Odbor životního prostředí magistrátu žádosti vyhověl. Smrk je vysoký 20 metrů, ovšem na náměstí bude nižší, protože se zkrátí na 14,5 metru. Což je výška, která nesmí být kvůli statice překročena.

„Kácení, převoz a ukotvení vánočního smrku na náměstí Dr. E. Beneše proběhne v pondělí 21. listopadu. Náklad dorazí na náměstí přibližně kolem 10.30 hodin. Je domluvena spolupráce s Městskou policií Liberec. Dřevo si vezme majitel stromu. Větve pak půjdou do ZOO," uvedla mluvčí radnice Jana Kodymová.

ANDĚLÉ NEPOLETÍ

Zatímco vloni ozvláštnil rozsvěcení stromu při první adventní neděli přílet andělů z radniční věže, letos podobná atrakce v plánu není. „Andělé se spouštět po lanu nebudou, ale i tak tam máme ozvláštnění v podobě dechového orchestru z mladoboleslavské Škodovky, který doprovodí pěvecký sbor Ještěd. Orchestr při rozsvěcení stromu v Liberci ještě nikdy nebyl, takže to bude určitě zajímavé. Přímo rozsvěcení stromu pak doprovodí svou znělkou soubor bicích nástrojů Aries, což bude určitě hodně efektní a chybět nebude ani tradiční pohádkový Vorloj na ochozu radnice," řekl ředitel agentury ELSET Michal Buzek.

Právě ELSET vyhrál výběrové řízení na nového provozovatele vánočních trhů v Liberci.

„Rozhodně jsem zvědavá, jak letos budou trhy pojaté. Vloni to bylo jak na lunaparku, to k vánočním svátkům asi moc nepatří, bylo to takové moc komerční," řekla Deníku obyvatelka Liberce Petra Koutecká. I to byl ostatně jeden z důvodů, proč město vypsalo nové výběrové řízení. ELSET tak podle smlouvy bude zajišťovat vánoční trhy pro Liberec příštích pět let.

NOVÉ STÁNKY

„Určitě z nich nechceme dělat žádný lunapark. Pořídili jsme proto i zcela nové prodejní stánky, které respektují architektonický ráz Liberce a jeho kulturní historii. Půjde o stylizované hrázděné domy, podobné Valdštejnským domkům ve Větrné uličce. Právě hrázděné domy jsou pro tento kraj typické. Chceme, aby trhy měly tu pravou atmosféru, aby se lidem líbily a konečně se zvedla jejich návštěvnost," dodal Buzek.

Předchozí trhy měla v režii firma Fiala a syn, která s výsledky řízení ne zcela souhlasí. „V podmínkách výběrového řízení bylo i sestavení programu. Sestavit program, aniž vím, jestli uspěji ve výběrovém řízení, nejde. Toto si může dovolit pouze firma, která ví, že výběrové řízení vyhraje," domnívá se Bohumil Fiala.

Radnice ale na míru ušitou soutěž odmítá.

BAR A SVĚTÝLKA

Kromě tržiště bude letos nová i světelná výzdoba v ulicích. „Stávající vánoční světelné ozdoby byly dožilé, částečně nefunkční a hlavně ne úplně estetické. Právě na design a technické vlastnosti jsme proto při výběrovém řízení kladli největší důraz. Doufám, že veřejnost bude spokojena, protože změna bude patrná na první pohled. Oproti tomu, co bylo dosud, to bude stoprocentní pokrok," zmínil náměstek primátora Ivan Langr.

Pořízení nového vánočního osvětlení přišlo město na 1 milion korun. Výzdoba pokryje Pražskou a Moskevskou ulici, náměstí Dr. E. Beneše, Soukenné náměstí a částečně i historickou budovu radnice, což vhodně doplní již dva roky nasvětlené Divadlo F. X. Šaldy. Hlavním motivem ozdob na veřejném osvětlení je stylizovaný vánoční stromek, závěsům nad oběma hlavními ulicemi pak dominují sněhové vločky. „Největší zajímavostí nového osvětlení trhu a stromu je využití hvězd z Hernnhutu, které vytvoří jedinečnou atmosféru a dají výzdobě další historický rozměr," upřesnil primátor Tibor Batthyány.

Nový rozměr pak dostanou i ozdoby na vánočním stromu, které vyrobily děti z libereckých základních a mateřských škol. Pět nejkrásnějších ozdob bude navíc oceněno při první adventní neděli. Atmosféru a pohodu na tržnici doplní také vánoční bar umístěný uprostřed trhu. „Vánoční bar určitě zpříjemní návštěvníkům mimo jiné i sledování bohatého doprovodného programu, který bude probíhat na pódiu před kašnou," dodal Batthyány.