,,Lidé dávají přednost ubytování ve větším městě, kde mají k dispozici mnohá kulturní a sportovní zařízení,“ shodují se hoteliéři.
Velkým lákadlem je v této oblasti například Centrum Babylon, liberecký plavecký bazén s nově otevřeným 150 metrovým toboganem, kina, restaurace, bary a divadla, která v Jizerských horách turisté nenaleznou.
Díky dobré poloze Liberce se dovolenkářům vyplatí do horského střediska dojíždět jen na výlety.
Liberecké hotely nabízejí turistům řádově větší kapacitu lůžek, zpravidla od jednolůžkových do čtyřlůžkových pokojů a vícelůžkové apartmány se sociálním zařízením, vybavené televizí. Zájemce o ubytování neodradí ani poměrně vysoká cena za osobu a noc, která se pohybuje v rozmezí od šesti set korun do tří tisíc korun. Největší zájem mají turisté o dvoulůžkové pokoje, nejčastěji se zde ubytovávají rodiny s dětmi a senioři.
Léto vydělává
Letní sezona bývá lepší než zimní, řádově zhruba o třetinu. ,,Více si majitelé hotelových zařízení pochvalují srpen oproti prvnímu prázdninovému měsíci,“ uvedla Deníku Martina Zdvořáková z Hotelu Liberec.
Více oblast Liberecka navštěvují turisté z České republiky než ze zahraničí, a to nejčastěji z Prahy, západních Čech a Moravy. V Jizerských horách se ceny pohybují od 300 do zhruba 600 korun os./noc. Cena je samozřejmě přizpůsobena sezónním podmínkám. Oproti letošní zimě si v létě penziony rapidně polepšily, ne však výrazně oproti předešlým letním sezonám.
Také do Jizerek se vydávají především rodiny s dětmi. Některé penziony se orientují například na invalidy a seniory. Mezi zahraničními turisty převažují Němci a Poláci, přibývají Rusové.