Podpora náboru pracovníků do Kanady patřila mezi stěžejní témata včerejší návštěvy kanadského velvyslance Michaela A. Calcotta v Libereckém kraji. Zejména česká strana se zajímala o možnost urychlení administrativy, na jejíž vyřízení musí zájemci čekat až rok.
„Udělení pracovního povolení jde velice pomalu. O práci v Kanadě je zájem větší, než dovedou odbavit,“ popsal kritický bod spolupráce Petr Skokan.
Liberecký kraj se společností Caslawia, organizující nábor v Česku, spustily společný projekt na sklonku minulého roku. Nabídka zaměstnání v zámoří má podle hejtmana pomoci snížit nezaměstnanost zejména v hospodářsky slabších oblastech, například na Frýdlantsku. Naopak provincie Alberta má touto cestou nasytit hlad po kvalifikovaných pracovnících.
Na dotaz Deníku, jaké kroky lze podniknout k rychlejšímu udělování pracovních víz zájemcům nejen z Liberecka, byl velvyslanec spíše vyhýbavý. Při pozdějším jednání s hejtmanem došlo ke shodě.
„Velvyslanec přislíbil podporu a pomoc. O časových a organizačních potížích žadatelů neměl informace. Nevěděl, že jsou tak vážné a složité,“ uvedl Petr Skokan.
„Příští měsíc přiletí na mé pozvání pracovní skupina, která bude řešit rušení turistických víz,“ sdělil Michael A. Calcott. Co se týče celkového bezvízového styku, tedy zrušení i pracovních víz, kanadský velvyslanec připustil, že se jedná o proces dlouhodobější.
V provincii Alberta s městy Calgary a Edmonton chybí až 200 000 pracovníků. Hejtman ubezpečoval kanadského velvyslance, že z české strany nehrozí nadměrná migrace. „Podle mých zkušeností se jedná v rámci kraje o desítky zájemců,“ podotkl hejtman.