Ministerstvo o tom rozhodlo v uplynulých dnech za výrazné konzultační a poradní podpory České onkologické společnosti.

„Zajištění kvalitní onkologické péče vyžaduje obrovské finanční náklady, ať již na léčbu farmakologickou nebo na moderní přístroje pro ozařování. Toto přináší i zvýšené nároky na zdravotnický personál,“ uvedl Jiří Bartoš, primář libereckého onkologického oddělení. To vše se dá podle něj splnit pouze při koncentraci nemocných ze zhoubnými novotvary do větších center, jakými se právě liberecké oddělení stalo.

Přidělení statutu onkologického centra předcházelo podrobné vyhodnocení současné situace, zaměřené zejména na přístrojové vybavení stávajících větších pracovišť a na kvalifikaci personálu, zejména atestované lékaře v oborech klinické a radiační onkologie.

Onkologické pracoviště liberecké nemocnice je jediným lůžkovým onkologickým oddělením v Libereckém kraji. Jako jediné může zajistit léčbu radiační a podávat intenzivní infuzní chemoterapii. „Je nutné si však uvědomit, že spádová oblast onkologie přesahuje hranice kraje. Tradičně liberecké pracoviště zajišťuje péči o nemocné se zhoubnými nádory z části děčínského kraje a nověji byla navázána velmi dobrá spolupráce s nemocnicí v Mladé Boleslavi,“ připomněl Jiří Bartoš.

Kromě toho napříkla dodal, že v onkologickém centru bude nutné udržovat vysokou odbornou úroveň zdravotnického personálu, zajistit soustavné celoživotní vzdělávání již atestovaných lékařů a věnovat se přípravě mladých specialistů.

Zařazení mezi onkologická centra by měla liberecké nemocnici umožnit i přístup k finančním zdrojům pro realizaci plánů, a to například z evropských fondů.