V Liberci studuje více než 500 zahraničních studentů ze stovky zemí. Rusové patří k nejpočetnějším, v současné době jich je podle Kočárkové na univerzitě přes 70, Ukrajinců studuje v Liberci 47.

"Mobilita studentů je pro každou vysokou školu důležitá a každá vysoká škola usiluje o to, aby si ji zahraniční studenti vybrali. V době, kdy ale Evropská unie jedná o tom, jaké sankce vůči Rusku uplatní či jaká bude vízová politika, nesouhlasím s tím, abychom nyní naši univerzitu v Rusku propagovali. Na Ukrajině budeme v našich aktivitách pokračovat a ukrajinští studenti jsou u nás i nadále vítáni," řekl rektor Zdeněk Kůs.

Liberecká univerzita vznikla v roce 1953. Od začátku se zaměřovala na obory typické pro průmyslovou výrobu severních Čech - konstrukci strojů a zařízení pro textilní, sklářskou, oděvní a keramickou výrobu. V roce 1960 se rozdělila na dvě fakulty - strojní a textilní. Další čtyři fakulty - pedagogická, hospodářská, architektury a mechatroniky, přibyly v letech 1990 až 1995.

Později přibyl ještě Ústav zdravotnických studií a Ústav pro nanomateriály a pokročilé technologie. Za 60 let vychovala univerzita na 33.000 absolventů a dnes na ní studuje zhruba 8500 mladých lidí.