VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Liberecký kraj bojuje s přívaly sněhu a větrem

Liberecký kraj /AKTUALIZUJEME/ – V Libereckém kraji se musejí vypořádat s přívaly sněhu a silným větrem. Silnice jsou sjízdné. Kalamitní stav trvá na Frýdlantsku. Už ve čtvrtek večer očekávají ale meteorologové další sněžení.

15.12.2010
SDÍLEJ:

Silnice na Jablonecku v noci z úterý na středu zasypal sníh. Řada míst je průjezdná jen s nejvyšším úsilím. Snímek z lokality Janova nad Nisou.Foto: Vratislav Lelek

Jste na telefonu nebo emailu? Pomozte nám tvořit aktuální zpravodajství.

Telefonujte 602 684 299, pište a posílejte fotografie na jablonecky@denik.cz

16. prosince - 18.00 hodin

Sníh, vítr a ledovka stále komplikují dopravu na Frýdlantsku. Jen s obtížemi je průjezdná silnice I/13 mezi Mníškem a Dětřichovem na Liberecku. Silničáři na místo nasadili traktor, dva sypače i frézu, přesto se jim daří silnici udržet sjízdnou jen s vypětím všech sil a policie tam dopravu řídí kyvadlově.

"Silný vítr vozovku v oblasti Albrechtic stále zafoukává," řekl hlavní dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje Pavel Pospíšil.

Kvůli závějím jsou na Frýdlantsku uzavřeny také dvě železniční tratě. Už od středy nejezdí vlaky na trati z Dolní Řasnice do Jindřichovic pod Smrkem a před 16 hodinou se zastavil provoz i na trati z Frýdlantu na Raspenavu. Obnovení provozu tam České dráhy předpokládají nejdříve večer nebo v noci.

16. prosince - 16.15 hodin

Na výjezdu z Českého Dubu k obci Roveň je uvízlý kamion v příkopě, vyproštění se nedaří, místo je s opatrností průjezdné, vyproštění lehkou technikou se nezdařilo, nedoporučuje se průjezd vozidel nad 12 tun.

16. prosince - 16.05 hodin

A další komplikace na Albrechtickém kopci na Frýdlantsku. Kamion se srazil s dvěma osobními vozy, celá silnice je opět uzavřena.

Kamiony neprojedou ani objízdnou trasu přes Oldřichov. Jeden z nich tam havaroval, komunikace je těžko průjezdná i pro osobní auta.

16. prosince - 15.45 hodin

Na silnici 2904 v obcích Oldřichov v Hájích a Raspenava na Liberecku hustě sněží. Na konci Oldřichova došlo k dopravní nehodě, silnice je neprůjezdná pro těžká vozidla nad 6 tun, pro ostatní průjezdná s obtížemi. TIR se svezl do příkopa a bude nutno přeložit štěrk.

16. prosince - 15.30 hodin

Kvůli množství sněhu nestačili v Jablonci vyvézt popelnice. "Náhradní svoz proběhne v nejbližším možném termínu. Stejné je to i se separovaným odpadem. Odpad je možné odkládat do nelogovaných pytlů (obyčejné černé pytle) vedle nádob a pracovníci SKS ho při svozu seberou," uvedla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

16. prosince - 15.00 hodin

V Libereckém kraji napadlo od úterý až půl metru sněhu, což je podle meteorologů nejvíce od roku 1986. Už ve čtvrtek večer očekávají ale meteorologové další sněžení.

V tuto chvíli jsou ale podle Pospíšila silnice vyčištěné, i na hlavních tazích ale mohou ležet zbytky sněhu. „Nákladní auta by do Libereckého kraje neměla vjíždět bez zimních řetězů,“ zdůraznil hlavní dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje Pavel Pospíšil.

Řidiči bez zimní výbavy by neměli na silnice v Libereckém kraji vůbec vyjíždět a do hor doporučuje řetězy.

16. prosince - 14.00 hodin

„Vyzkoušeli jsme si povodně, tak co bychom si nevyzkoušeli sníh!“ poznamenal na adresu letos těžce zkoušeného Frýdlantska starosta Hejnic Jiří Horák. Celý region zasypaly v noci z úterý na středu desítky centimetrů nového sněhu, celková pokrývka tam dosahuje výšky od půl metru ve Frýdlantu v Čechách až po 80 centimetrů v Novém Městě pod Smrkem. Odklízení sněhu komplikovaly kruté mrazy, které v noci ze středy na čtvrtek dosahovaly až k mínus dvaceti stupňům Celsia. Proto vyhlásili starostové Hejnic, Frýdlantu a Nového Města hned ve středu kalamitní stav. Ten nadále trvá. Pokud nezačne v pátek 17. prosince sněžit, chystají se v tento den starostové kalamitu odvolat.

16. prosince - 12.00 hodin

V téměř kalamitním stavu silnic vyjel silně opilý. Až tři roky vězení hrozí řidiči Renaultu 19, který jel ve čtvrtek v půl třetí ráno Jabloncem silně opilý. Strážníci městské policie ho zastavili ve Spojovací ulici. Při dechové zkoušce naměřili v jeho dechu hodnotu 2,42 promile alkoholu.

16. prosince - 8.20 hodin

Všechny silnice v Libereckém kraji jsou už od rána průjezdné. Silničářům se přes noc podařilo prohrnout poslední tři komunikace třetích tříd, které byly zaváté sněhem.

Všechny silnice jsou s opatrností sjízdné, teploty v kraji ale místy klesají až k 23 stupňům pod bodem mrazu. "Sůl na silnicích neúčinkuje a vozovky mohou namrzat, řidiči by proto měli jezdit opatrně," řekl hlavní dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje Pavel Pospíšil.

Na Jizerce kles teploměr až k 31,4 stupňům pod bodem mrazu.

Stále nejezdí vlaky na trati z Dolní Řasnice do Jindřichovic pod Smrkem na Frýdlantsku. „V průběhu dopoledne by ale měl být provoz obnoven,“ řekla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Omezený je stále provoz na hlavní trati z Turnova na Liberec. Kvůli omezené možnosti křižování se vlaky na trati zpožďují. Některé nabírají až půlhodinová zpoždění.

Na Frýdlantsku stále platí kalamitní stav.

15. prosince - 23.45 hodin

"Hlavní je tady v Loužnici dost v pohodě, před chvílí jsem po silnici šla, byla úplně čistá a rozsolená. I dneska při tom kalamitním stavu to bylo v pohodě. Manžel jel ráno z Brodu a říkal, že je to super, jen někteří nezodpovědní řidiči si v tom úzkém prostoru v Brodě nazouvají řetězy, a tak blokují ostatní dopravu. Nebo mají letní pneumatiky, ty bych nepouštěla dál už v Turnově. Kluci, co jezdí s pluhem a sypačema, toho už dneska měli dost. Jezdili nonstop, několik jich zapadlo, ale snažili se a silnice jsou všechny sjízdné," napsala aktuálně pro Deník Jana Matěásková z Loužnice.

15. prosince - 22.30 hodin

Ve čtvrtek by se mělo sněžení objevit jen ojediněle, bílá nadílka zasype Českou republiku opět v pátek, kdy připadne do deseti centimetrů. Meteorologové varují před sněhovými jazyky, na horách mohou řidiče potrápit i závěje. Nejnižší noční teploty se budou až do konce týdne pohybovat mezi minus deseti až minus 15 stupni, přes den vzroste teplota na nejvýše pět stupňů pod nulou.

Víkend se ponese jen ve znamení občasných sněhových přeháněk, zejména na východě území. Připadnout by mělo do pěti centimetrů, silnější sněžení se může vyskytnout v neděli večer.

15. prosince - 21.30 hodin

Aktuální teplota v nadmořské výšce 777 metrů v Bedřichově -17,5 stupňů Celsia.

Aktuálně není v platnosti výstraha na nebezpečné hydrometeorologické jevy, ale v noci na čtvrtek a také v noci na sobotu se na většině území ČR vyskytne silný mráz. V pátek a v neděli se budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

15. prosince - 20.15 hodin

Vedení Tanvaldu zvažovalo i vyhlášení kalamitního stavu. Nakonec nemusela být kalamita vyhlášena. Díky velkému nasazení pracovníků střediska technických služeb MěÚ, techniky a mechanizace se podařilo během dne největší problémy ve sjízdnosti a schůdnosti místních komunikací zvládnout. Od ranních hodin dne 16. prosince bude probíhat odvoz sněhu z některých chodníků a veřejných prostranství v centru města.

15. prosince - 19.50 hodin

Zapadlý kamion zcela zablokoval silnici u obce Kryštofovo údolí na Liberecku. Kamion uvízl pod odbočkou na Ještěd ve směru od Rozstání. Provoz bude obnoven kolem půl jedenácté v noci.

15. prosince - 19.00 hodin

V Libereckém kraji se situace zlepšuje, nejenže přestalo sněžit, ale také přestal foukat vítr. Situaci teď komplikuje silný mráz. Teploty již nyní klesají k minus 15 stupňům Celsia. V noci by mohlo být až minus 20.

Železniční trať z Liberce do Turnova se dosud nepodařilo zprovoznit, i když železničáři plánovali, že od šesti hodin již vlaky pojedou. Nový odhad počítá, že soupravy se na neprůjezdnou trať vrátí zítra v sedm hodin ráno.

15. prosince - 18.45 hodin

Starosta Frýdlantu Dan Ramzer zatím kalamitu neodvolal. „Sněhu je pořád všude hodně, uklízíme,“ řekl.

15. prosince - 18.30 hodin

V Hrádku pořád sněží. Starosta Martin Půta vyhlásil „interní kalamitu“, jen pro obyvatele města. Všechny místní lidi požádalo město prostřednictvím SMS zprávy, aby auty raději nevyjížděli, pokud to není nutné. „Nemá cenu, aby jezdila uklízet sníh drahá technika, traktory a pluhy, když pořád sněží a vozy by musely jezdit odhrnovat pořád dokola,“ podotkl starosta.

15. prosince - 17.13 hodin

Vlaky stále nejezdí na trati z Dolní Řasnice do Jindřichovic pod Smrkem, kde se obnovení provozu předpokládá ve čtvrtek ráno. Omezen je provoz na trati Turnov – Liberec, kde se kvůli omezené možnosti křižování vlaky zpožďují.

15. prosince - 17.10 hodin

Českolipsko se také pere se sněhem

Uzavřené nebo zaváté a těžce sjízdné silnice, kolona kamionů v Zahrádkách u České Lípy, nebo lidé s lopatami v rukách. To přineslo středeční ráno po dalším nočním přívalu sněhu.

„Ráno jsme nemohli ani z domu, celá ulice a silnice byly úplně pod sněhem,“ řekl Stanislav Zita z Kamenického Šenova. ten s dalšími třemi dobrovolníky od samého rána svépomocí odklízeli sníh z jednoho z příjezdů do města. „Lidi by si nemohli dojít ani na autobus, nemohla by přijet ani záchranky, kdyby se něco stalo,“ vysvětlil Stanislav Zita.

O pár stovek metrů dál, na Práchni, museli zdejší obyvatelé chodit po silnici. Na chodnících byly více než půlmetrové závěje. Tady vzal do ruky sněhovou frézu Tomáš Šulc, aby zdejší obyvatelé mohli chodit alespoň po jednom z chodníků a neriskovali život chůzí po frekventované silnici na Děčín.

Na Českolipsku napadlo během noci z úterý na středu místy až třicet centimetrů nového sněhu. Na jeho odklízení nasadili silničáři veškerou techniku. Práci jim ztěžoval, zejména v noci, silný nárazový vítr, který na silnicích vytvářel sněhové jazyky a závěje. Po celý den silničáři radili řidičům, aby své cesty, pokud je to možné, odložili.

„Snažíme s udržet hlavní tahy a silnice, po nichž jezdí autobusy,“ řekl hlavní dispečer Krajské správy silnic Pavel Pospíšil.

Někteří řidiči skutečně ani nevyjeli. Jejich zaparkovaná auta jim zatarasil odhrnutý sníh ze silnic tak, že jim sahal až po okénka. Jinde museli kvůli uzavřených silnicím řidiči volit objízdnou trasu.

Neprůjezdný byl úsek mezi Polevskem a Práchní. Auta neprojela ani u Drchlavy, mezi Novou Hutí a Horní Světlou nebo Blíževedly a Kravařemi.

Od půlnoci do středeční patnácté hodiny vyjížděli dopravní policisté k pěti nehodám. V České Lípě se na křižovatce ulic Okružní a Severní srazila dvě osobní auta. Na vině nebyl sníh, ale nedání přednosti v jízdě jednoho z řidičů a kolize si vyžádala jedno lehčí zranění.

Nehoda zkomplikovala dopravu ve Stružnici, kde během dopoledne havaroval kamion.

„Nákladní automobil do příkopu, když jeho šofér nezvládl řízení na zasněžené vozovce a najel do betonového sloupu. „K další nehodě došlo nedaleko Břehyně, kde se srazil kamion s osobním vozem a bouralo se také v Mimoni nebo v Jablonném v Podještědí. Tyto události se obešly bez zranění,“ upřesnila českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

15. prosince - 17.00 hodin

Středeční hokejové utkání mezi jabloneckými Vlky a českolipskými Predátory, které se mělo odehrávat od 18 hodin na jabloneckém Zimním stadionu je kvůli dopravní situaci způsobené sněžením zrušeno.

15. prosince - 16.35 hodin

Na silnic III/27915 v obci Modrišice, okr. Semily, ve směru Všeň došlo je dvěma dopravním nehodám osobních automobilů.

15. prosince - 16.30 hodin

MHD JABLONEC - Velká zpoždění na linkách č.4, 6, 7, 14 z důvodu neprůjezdnosti okružní křižovatky (ul. Tovární – Rýnovická – Želivského - Ladova). Linky č.4, 6 a 14 mohou být operativně odkláněny na odklonové trasy – dle vývoje aktuální situace v místě a na možných odklonových trasách.

15. prosince - 16.30 hodin

V ulici Palackého v obci Jablonec nad Nisou na křižovatce pod Albertem došlo krátce po čtvrt na pět ve směru do města na světelném přechodu k dopravní nehodě dvou osobních vozidel.

Na silnici 13 v obci Bílý Kostel nad Nisou - most je pravý jízdní z pohledu od Liberce neprůjezdný. Nehodu měl řidič osobního automobilu, nehoda bez zranění.

"Má to jednu výhodu, sice jsem tři hodiny házel, ale nemusím sekat trávu," glosoval situaci na Facebook Vlado Kopal.

15. prosince - 15.30 hodin

Na jablonecké silnici 2879a jekomunikace dočasně uzavřena. Došlo k zapadnutí kamionu a silnice je zcela neprůjezdná.

V jablonecké ulici Lovecká na křižovace Liliová je vrstva sněhu. Kvůli zapadlému kamionu je úsek průjezdný pouze s velkou opatrností.

15. prosince - 15.00 hodin

Kruhový objez u libereckého Globusu má neprůjezdný jízdní pruh. Na kruhovém objezdu v ul. Sousedská v LIberci je uvízlý kamion.

15. prosince - 14.00 hodin

Na silnici R 35 z Liberce na Chrastavu stojí v kopci Bedřichova u Stráže nad Nisou uvízlý kamion, který nemůže vyjet stoupání. V trojpruhu blokuje dva pruhy. Komplikace potrvá přibližně do 16 hodin.

Dvě osobní auta se srazila v obci Krásný Les na Frýdlantsku. Silnice je průjezdná se zvýšenou opatrností

Linka MHD Liberec 22 směr Kunratická jezdí odklonem přes Harcov (po trase linky.29) a to z důvodu zapadlého kamiónu v kopci nad zastávkou U Lomu

15. prosince - 13.40 hodin

Na silnicích leží uježděná vrstva sněhu. Autobusy MHD jezdí se zpožděním. Linka 18 již jezdí normálně až do Rudolfova.

"Předposlední spoj, abychom to stihli do nábytkářského učiliště nám ujel a ten, na který jsme pak čekali už nedorazil," hlásil z cesty do školy šestnáctiletý Jablonečan Dominik. On s drtivá většina dojíždějících účňů do školy ve středu nedorazila.

Problémy na železnici pokračují. Dvě uzavřené tratě se do avizovaných dvanácti hodin nepodařilo zprovoznit.

Úsek Turnov – Liberec by měl začít fungovat v 18 hodin
Úsek Dolní Řasnice – Jindřichovice nejdříve o půlnoci

Náhradní autobusová doprava je zajišťována pouze v omezeném rozsahu v závislosti na průjezdnosti silničních komunikací.

15. prosince - 13.30 hodin

Z důvodu mimořádného spadu sněhu bude v Jablonci nad Nisou od čtvrtka 16. prosince do neděle 19. prosince parkování na Horním náměstí zdarma. "Tato možnost se týká pouze horní části parkoviště, tedy naproti kostelu, asi třicet parkovacích míst, protože dolní část je vyhrazena organizátorům a prodejcům, kteří se účastní vánočních trhů," informovala Kateřina Hujerová z jablonecké radnice.

15. prosince - 13.20 hodin

Ráno zasedala na jablonecké radnici komise zimní údržby v čele se starostou Petrem Beitlem. Úkolem bylo zhodnotit současný stav v Jablonci. Vzhledem k panujícím podmínkám a předpovědi počasí na nejbližší hodiny se nakonec komise rozhodla kalamitní opatření zatím nevyhlásit.

Od půl čtvrté ráno nasadily Technické služby Jablonec veškerou techniku i lidské zdroje a snažili se čelit mimořádnému spadu sněhu ve městě. V 6:30 ráno bylo již sjízdných 100% městských komunikací 1. pořadí důležitosti a 90% městských komunikací 2. stupně důležitosti (jde o označení priorit dle plánu zimní údržby). V případě komunikací 3. stupně důležitosti bylo průjezdných 90% komunikací, ale pouze v jednom jízdním směru.

"Horší byla situace s chodníky. Z těch v zimě udržovaných bylo dnes v půl sedmé ráno 70% neschůdných. Prioritně se uklízí chodníky u škol a zdravotnických zařízení, dále chodníky na frekventované ulici Palackého a v centru města. Během dne by však mělo být schůdných již 50% všech v zimě udržovaných chodníků," uvedla za radnici Kateřina Hujerová.

Činnost složek integrovaného záchranného systému a MHD zatím podle jablonecké radnice není ohrožena a úklid sněhu probíhá v okolí těchto institucí intenzivněji.

Na prohazování přechodů pro chodce, okolí zastávek MHD a křižovatek nasadily TSJ dělníky na ruční odklid sněhu. K dispozici jsou i pracovníci v rámci veřejné služby a veřejně prospěšných prací. Hlídky městské policie monitorují stále v terénu případné problémy, např. zablokované komunikace.

"Vzhledem k jabloneckým vánočním trhům se již od rána uklízelo Mírovém náměstí před radnicí. Ve středu se zde budou celý den připravovat a stavět stánky, aby čtvrteční trhy mohly bez problémů začít," dodala Hujerová.

K středě dosáhly náklady na zimní údržbu v Jablonci nad Nisou 5 miliónů korun. Do konce prosince uvolnilo vedení radnice ze zvláštní rezervy rozpočtu další 2 milióny. Jen středeční a čtvrteční odklid sněhu bude dle odhadů dohromady stát 1 milión korun.

Vedení města dále apeluje na občany Jablonce nad Nisou:

• Výrazně omezte cestování a přepravu vlastními dopravními prostředky. Pokud opravdu nemusíte, nevyjíždějte auty do města.

• Sledujte informace týkající se plošného úklidu sněhu komunikací a veřejných prostranství. To se týká především jabloneckých sídlišť. Cedule s informací o úklidu budou umístěny vždy 7 dní předem přímo na komunikaci. Je velmi důležité, aby v uvedený den a hodinu nepřekážely pracovníkům a technice TSJ odstavené automobily nezodpovědných majitelů. Občanům, kteří neuposlechnou, hrozí odtah auta.

• Řidiče i chodce vyzýváme ke vzájemné ohleduplnosti na silnicích v místech, kde zatím nejsou uklizené chodníky.

• Buďte zodpovědní v rámci parkování, zvláště na sídlištích. Je nutné vždy zajistit průjezdnost pro vozidla integrovaného záchranného systému.

• Aktuální informace (včetně plánu zimní údržby) naleznou občané na webových stránkách města.

15. prosince - 12.50 hodin

V případě, že se situace s přívaly sněhu v Libereckém kraji bude zhoršovat a nebude ji již možno zvládat silami a technickými prostředky Libereckého kraje, je připraven Záchranný útvar HZS ČR z Hlučína přijet na pomoc.

"V pohotovosti je připravena těžká technika, která by na případné vyžádání Krajského operačního střediska Libereckého kraje přes operační středisko Generálního ředitelství HZS ČR, mohla ihned vyrazit do našeho kraje pomoci se záchrannými a likvidačními pracemi. Pomoc by byla směřována do míst s bezprostředním ohrožením životů a zdraví občanů," uvedla mluvčí krajských hasičů Iva Michaličková.

K dispozici je těžká ženijní technika na podvozku Tatra 815 s vyprošťovacím zařízením, dále vyprošťovací jeřáby Tatra 815 AV 15, AD 20 a Mercedes AD 30 a vozidla zn. Tatra s radlicemi a šípem. Prapor Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína již zasahoval s těžkou technikou v Libereckém kraji při srpnových povodních.

15. prosince - 12.40 hodin

Starosta Frýdlantu vyhlásil kvůli přívalům sněhu ve středu ráno kalamitní stav pro město Frýdlant a Albrechtice u Frýdlantu. Postupně se k němu přidali i starostové v dalších městech Frýdlantského výběžku. Kalamitní stav platí od rána také v Hejnicích, Lázních Libverda a Novém Městě pod Smrkem.

V Liberci a Jablonci krizové štáby rozhodly, že kalamitu vyhlašovat nebudou, a stejně postupovali v Raspenavě. Přívaly sněhu se podařilo zvládnout, silnice jsou průjezdné, počasí se uklidnilo a pokud vydrží, není důvod kalamitu vyhlašovat, řekl ČTK raspenavský starosta Pavel Lžičař.

Vyhlášení kalamitního stavu v praxi znamená, že zimní údržba se provádí bez ohledu na stanovené pořadí – přednostně se uklízejí komunikace důležité pro zajištění dopravy.

Vzhledem k počasí a těžké dopravní dostupnosti z Liberce se Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje rozhodla posílit služby záchranářů ve Frýdlantském výběžku. „Běžně tam slouží přes den dvě sanitky, z toho jedna jen do šestnácti hodin, obě teď budou sloužit nepřetržitě a k tomu auto s doktorem, počasí totiž nedovoluje nasadit vrtulník,“ uvedl ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík.

15. prosince - 12.00 hodin

Z důvodu kalamitní sněhové situace je do odvolání přerušena železniční doprava na následujících železničních tratích v Libereckém kraji:

030 v úseku Turnov – Liberec

039 v úseku Řasnice – Nové Město p.S. – Jindřichovice p.S.

Náhradní autobusová doprava je zajišťována pouze v omezeném rozsahu v závislosti na průjezdnosti silničních komunikací.

036 v úseku Tanvald – Harrachov – Szklarska Poreba Górna, na úseku trati Tanvald – Harrachov, se od 11 hodin opět jezdí.

15. prosince - 11.50

SMS zprava našeho čtenáře: "Máme projedou silnici Malá Skála - Sněhov - Mikařov - Brod. Vše průjezdné, na silnicích vrstva ujetého sněhu, bez nehod, ale se zvýšenou opatrností."

15. prosince - 11.00 hodin

V Jablonci se rozhodli, že kalamitní stav prozatím nevyhlásí.

Silnice uzavřené k 9.00 kvůli sněhu v Libereckém kraji:

I/14 obec Lučany nad Nisou, ve směru Smržovka, okr. Jablonec nad Nisou – nesjízdná pro NA

I/65 úsek Rádlo – Rychnov, okr. Jablonec nad Nisou

III/29054 úsek Tanvald – Dolní Rejdice, okr. Jablonec nad Nisou

III/29053 úsek Dolní Rejdice – Zlatá Olešnice, okr. Jablonec nad Nisou

III/29024 úsek Kundratice – Lukášov, okr. Jablonec nad Nisou – neprůjezdné pouze pro nákladní vozidla

III/26844 úsek Nové Hutě – Horní Světlá, okr. Česká Lípa

III/2605 úsek Kravaře – Blíževedly, okr. Česká Lípa

III/2702 obec Drchlava, okr. Česká Lípa

III/26318 úsek Prácheň – Polevsko, okr. Česká Lípa

15. prosince - 10.25 hodin

Silničáři otevřeli pro kamiony hraniční přechod do Polska v Harrachově, kde se kvůli sněhu zastavil provoz v úterý večer. Na silnici I/10 z Desné na Harrachov ale leží sníh, silničáři proto doporučují řidičům nákladních vozů používat sněhové řetězy. Informoval o tom hlavní dispečer Krajské správy silnic v Libereckém kraji Pavel Pospíšil. Liberecký kraj bojuje s přívaly sněhu a silným větrem, kalamitu ale zatím nevyhlásil.

Problémy mají hlavně kamiony, uzavřena je stále silnice I/65 v Rádle a Rychnově u Jablonce nad Nisou. Kolona kamionů blokuje dopravu i na silnici I/9 v Zahrádkách na Českolipsku. Uvízlé kamiony komplikují dopravu na většině hlavních tahů v kraji.

„Nákladní auta by do Libereckého kraje neměla vjíždět bez zimních řetězů,“ upozornil Pospíšil. Bez zimní výbavy a řetězů se ale často neobejdou ani obyvatelé měst. Třeba v Liberci a Jablonci ve středu desítky řidičů na sídlištích kvůli závějím vůbec nevyjely.

"Vraceli jsme se s manželkou domů kolem jedenácté večer. I přes veškeré pokusy jsme se až k domu v lokalitě u jablonecké Doliny nedostali, ani na zpátečku. Auto uvízlo v hlubokém sněhu. Nešel jsem do práce, musím jej odházet a přeparkovat, aby nepřekáželo široké radlici pluhu," popsal šedesátiletý Miloslav situaci.

15. prosince - 10.00 hodin

V Libereckém kraji po celou noc silničáři bojovali s dalšími přívaly sněhu a silným větrem, a sněží i nadále. Starosta Frýdlantu v 8 hodin vyhlásil kalamitu. Od úterního večera je pro kamiony uzavřen i hraniční přechod v Harrachově. Provoz je kvůli vysokým závějím uzavřen na železniční trati z Dolní Řasnice do Jindřichovic pod Smrkem a omezený provoz je i na hlavní trati Liberec - Turnov.

Přes noc napadlo v kraji od 25 do 40 centimetrů nového sněhu. Situaci silničářům komplikuje silný vítr, který po propluhování opět zasypává vozovky novým sněhem.

„Po silném sněžení se silnice pouze pluhují. Snažíme se udržovat hlavní tahy a silnice, po kterých jezdí autobusy,“ uvedl hlavní dispečer Krajské správy silnic v Libereckém kraji Pavel Pospíšil. Problémy jsou i na hlavním tahu na Prahu, kde je sjízdný pouze jeden pruh v každém směru.

Pospíšil varoval řidiče. „Pokud už musí vyjíždět, tak jedině se zimní výbavou a nářadím na případné vyproštění auta. Pozor také na silný vítr, který může vytvářet bílou tmu,“ řekl.

Kalamitní stav vyhlásil starosta Frýdlantu Dan Ramzer pro Frýdlant a Albrechtice u Frýdlantu. Městu se daří jen s obtížemi udržet komunikace sjízdné. "Cesta do Liberce trvá dvakrát déle než obvykle, problémy jsou i na železnici," popsal situaci Ramzer.

Složitá situace je i v Liberci, ale vedení města po zasedání krizového štábu o vyhlášení kalamity zatím neuvažuje. „Situace je hraniční, celková výška napadaného sněhu je 70 centimetrů, ale kalamitní stav nepředpokládáme,“ uvedl technický náměstek Lukáš Martin. Město zároveň žádá občany, aby co nejméně vyjížděli auty. „Měli by vyjíždět pouze v neodkladných záležitostech. Zároveň děkujeme těm, kteří odklízí chodníky ve vlastnictví města,“ dodal.

15. prosince - 6.00 hodin

Výluky na trati Českých drah v Libereckém kraji z důvodu kalamity:

Řasnice - Jindřichovice pod Smrkem od 4.00. Plánovaný konec: 15.12.2010 12.00

Turnov - Liberec od 4.30. Plánovaný konec: 15.12.2010 12.00

14. prosince - 16.00 hodin

Další dvě dopravní nehody zkomplikovaly dopravu v centru Liberce. Provoz na křižovatce a důležité dopravní tepně města Švermova a Žitavská momentálně blokuje srážka nákladního vozu a osobního auta. Přibližně do šesti hodin bude neprůjezdný odbočovací pruh na Prahu. Na jiné křižovatce ulic Valdštejnská a Chrastavská nedaleko soudu, se krátce před třetí hodinou razila tři osobní auta. Na křižovatce byl obnoven normální provoz asi o hodinu později. Ani při jedné nehodě nedošlo k žádnému zranění.

14. prosince - 15.00 hodin

Silný vítr komplikuje práci silničářů. Po projetí vozovky pluhem je ihned zafoukaná novým sněhem. Meteorologové varují motoristy. „Při cestování sledujte zpravodajství Zelené vlny a jezděte velmi opatrně,“ stojí ve zprávě ČHMÚ. Vyjíždět nedoporučují ani policisté.

„Pokud už ale někam jedete, jeďte velmi pomalu. Doporučujeme zimní výbavu. Na cestě do vyšších poloh i sněhové řetězy,“ uvedla mluvčí policie Libereckého kraje Vlasta Suchánková. V Liberci a okolí bojuje s přívaly sněhu pětadvacet posypových vozů a pět traktorových radlic, v terénu jsou i desítky lidí s hrably, kteří se snaží udržovat zastávky autobusů.

14. prosince - 13.35 hodin

V kraji je sněžení stále intenzivnější. Meteorologové vydali varování pro Liberecký kraj. "V horských oblastech na severu území napadne do středečního odpoledne 10 až 20 centimetrů, ojediněle kolem 30 centimetrů sněhu,“ uvedl český hydrometeorologický ústav. Pozor si lidé musí dát i na závěje a sněhové jazyky. Vozovky na Liberecku jsou nadále sjízdné se zvýšenou opatrností. Prosečská ulice se již podařila hasičům zprůjezdnit. Vyprošťovali tam uvízlé auto na železničním přejezdu.

14. prosince - 12.15 hodin

Situaci v kraji komplikují další nehody, čerstvě napadaný sníh pomohl ke karambolu na silnici R35 u Hodkovic nad Mohelkou na Liberecku, kde dostal řidič osobního vozu smyk na kluzké vozovce a narazil do svodidel. V jedenáct hodin se srazily dva osobní vozy v liberecké Vodňanské ulici.

Zhruba do čtvrt na dvě je neprůjezdná Prosečská ulice ve Vratislavicích nad Nisou, na železničním přejezdu havarovalo osobní auto. Na Semilsku havaroval v Turnově v ulici Pod Zelenou cestou vůz na náledí. Auto zablokovalo vozovku, která je pokryta ledem, ulice již je s opatrností průjezdná. Silničářům komplikuje situaci silný vítr, který protažené silnice opět zafoukává.

14. prosince - 8.15 hodin

Silničáři doporučují motoristům nevyjíždět, pokud to není nutné. Na R/35 u Bílého Kostela na Liberecku havaroval autobus. Kvůli střetu autobusu a osobního vozu je uzavřeno i Benešovo náměstí v Liberci. Husté sněžení snižuje viditelnost a nehod přibývá po celém kraji, řekl hlavní dispečer Krajské správy silnic v Libereckém kraji Pavel Pospíšil.

Už od pondělního večera byly problémy i na hlavní silnici I/13 z Nového Boru na Prácheň, kde ve stoupání stály kamiony a silnice nebyla průjezdná. "Dopravu se tam ale už podařilo obnovit," řekl Pospíšil. Další kamiony blokují dopravu u Sosnové na Českolipsku. Všechny silnice jsou ale s opatrností sjízdné a průjezdné. Někde ale mohou být lokální problémy, kamiony mají potíže hlavně ve stoupáních.

Teploty v Libereckém kraji klesají místy až k devíti stupňům pod bodem mrazu. Stále sněží a v průběhu dne by mělo sněžení zesilovat. Vítr se uklidnil, přesto se hlavně v otevřených úsecích na Českolipsku tvořit sněhové jazyky, varují silničáři.

Luboš Vrabec a Lenka Střihravková s využitím čtk

15.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klub Na Rampě.

Na Rampě zazní jazz, rock i soul

Projekt nového koupaliště v Jilemnici za 76 milionů korun, na kterém pracovalo několik let vedení města, se stavět nebude. Rozhodlo o tom místní referendum. Foto: vizualizace
8

Občané v Jilemnici řekli projektu koupaliště jednoznačně NE

EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME

Velký kulturní přehled z Jablonecka a Semilska na celý týden

Jablonecko a Semilsko - Jaký bude následující týden a další víkend? Tady je naše tradiční nabídka akcí na několik dní dopředu. Pořádáte sportovní, kulturní, společenskou akci? Napište nám text na email jablonecky@denik.cz, do přehledu zařadíme (plakáty neposílejte).

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřou dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech budou moci plnoletí občané ČR opět volit své zástupce v Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Na Proseči se hraje o 15 000 dolarů, jablonecké čeká postup do extraligy

Jablonec n. N. – V pondělí 23. října startuje na prosečských tenisových kurtech první halový turnaj zimního seriálu Českého tenisového svazu, Czech Indoor Futures.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení