Informoval o tom mluvčí ministerstva Ondřej Charvát. Připomínky by mohly pomoci omezit těžbu, která ohrožuje podzemní vodu na české straně hranice. Nově tak lze připomínkovat záměr energetické společnosti PGE až do 15. července. Původní lhůta vypršela 10. června.

Zpráva o prodloužení termínu přišla z MŽP jako reakce na kritiku šéfa resortu Richarda Brabce ze strany Libereckého kraje. Hejtman Martin Půta začátkem týdne upozornil na to, že ministerstvo pravděpodobně doručilo polské straně připomínky k projednávané změně územního plánu v Bogatynii pozdě. Poláci totiž 28. května nečekaně schválili územní změnu, která posouvá kupředu rozšiřování dolu Turów o zhruba 14,6 hektaru směrem k českým hranicím. V ten samý den dorazily do Bogatynie připomínky z ministerstva. Poláci je tak nejspíš vůbec neprojednávali.

Výjezdní zasedání vlády ČR v Libereckém kraji proběhlo 13. března. Na snímku je premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před schůzkou se členy Rady Libereckého kraje.
FOTO: Kvůli Turówu vyčleníme 60 milionů, slíbil ministr

„K rozhodnutí o změně územního plánu došlo bez vyjádření české strany. Mělo ho zajistit ministerstvo životního prostředí, které v této záležitosti selhalo,“ řekl hejtman Martin Půta (SLK) a dodal, že Liberecký kraj požaduje zrušení usnesení Rady města Bogatynie. Zástupci polského města na dotazy Deníku nereagovali.

Podle Richarda Brabce (ANO) však MŽP situaci kolem dolu Turów nepodceňuje. „MŽP velmi aktivně řeší celý proces možného rozšíření těžby,“ vzkázal. „Do vyjednávání se vložil také předseda vlády ČR, který oslovil polského předsedu vlády a žádá ochranu zdrojů podzemní vody, která by mohla být negativně ovlivněna rozšířením dolu Turów,“ dodal Brabec.

Ochranu vody požadují také obyvatelé pohraničí, kteří podepisovali petici proti rozšíření dolu a posílali připomínky. MŽP jich dostalo více než 5000. „Nerozumím tomu, co se děje. Všechny ty instituce by spolu měly spolupracovat a ne si házet klacky pod nohy. Snad se dozvíme, jak se situace bude dál vyvíjet,“ řekl Jaroslav Podzimek, jeden ze signatářů petice. Narážel tak na fakt, že Liberecký kraj svolal na příští pondělí společnou tiskovou konferenci zástupců kraje, MŽP, právní kanceláře Frank Bold, starostů z Frýdlantska a krajského úřadu.

Živý řetěz proti rozšiřování dolu Turów na česko-polsko-německém Trojzemí.
FOTO: Proti Turówu se semkl lidský řetěz. Lidé pošlou dopis Polsku

Liberecký kraj se o schválené změně územního plánu města a obce Bogatynie dozvěděl ve středu 19. června na základě podnětu od společnosti Frank Bold. Ve spolupráci s touto advokátní kanceláří kraj zaslal Dolnoslezskému vojvodskému úřadu požadavek na zrušení změny územního plánu. „Pokud Bogatynia své rozhodnutí nezmění, bude potřeba využít mezinárodního práva a dalších opravných prostředků,“ zmínil radní resortu životního prostředí Jiří Löffelmann. MŽP kraj ve snaze rozhodnutí zvrátit podporuje.