„Pokud chce Liberecký kraj vytvářet lepší podmínky pro spolupráci mezi nemocnicemi, je potřeba, aby kraj majetkově do nemocnic vstoupil,“ poznamenal náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví Přemysl Sobotka.
Pro vedení Libereckého kraje je důležité, aby se zdravotnická zařízení dále rozvíjela a modernizovala, protože jen tak mohou poskytovat pacientům kvalitní péči. „A zdraví občanů, jak už jsem tolikrát opakoval, je pro nás vždy na prvním místě,“ doplnil Přemysl Sobotka.
Liberecký kraj má čtyři páteřní nemocnice. Zároveň má nejhorší vlastnickou strukturu, která vůbec existuje ze všech ze všech krajů. Nemocnice Jablonec je příspěvková organizace zřízená městem. Akciová společnost Masarykova městská nemocnice sdružuje jilemnickou a semilskou nemocnici, ve vlastnictví obou měst. Kraj má vlastnický podíl jen ve dvou z páteřních nemocnic – v Krajské nemocnici Liberec (ta zahrnuje i Panochovu nemocnici v Turnově) a Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa. To komplikuje organizaci péče v kraji, a proto vznikl záměr vstupu kraje i do MMN.
Současný základní kapitál společnosti MMN činí 750 milionů korun a je rozdělen na 75 tisíc kmenových akcií na jméno v listinné podobě. Každá má tedy hodnotu 10 tisíc korun. Město Jilemnice vlastní 65 a město Semily 35 procent akcií.
Peníze získané odkupem akcií Libereckým krajem města mají následně vložit zpět do nemocnice. „I tím se zvýší investiční objem peněz,“ dodal Přemysl Sobotka.
V PROBLÉMECH
Semilská nemocnice se ještě před pěti lety potýkala s nezájmem zdravotnického personálu a čelila kritice pacientů. Nemocnice se s nedostatkem lékařů dlouhodobě potýkala, dokonce hrozilo, že od dubna 2015 nebude schopna péči zajistit.
Kvůli nedostatku lékařů jednala nemocnice a město Semily třeba s Nemocnicí Jablonec o strategickém partnerství, nakonec ale z dohody sešlo. „Původně jsme počítali s tím, že bude třeba vypomoci jedním nebo dvěma lékaři na oddělení, ukázalo se ale že situace je horší a potřeba je podstatně vyšší," popsal ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček. Jablonecká nemocnice nebyla schopna tolik lékařů na výpomoc poslat, ohrozila by péči v Jablonci.
Nedostatek personálu v Semilské nemocnici se podařilo zažehnat až dohodou s Krajskou nemocnicí Liberec. Poté následovala vleklá jednání o propojení semilské nemocnice s jilemnickou. Nemocnice se konečně k 1. lednu 2017 spojily v rámci akciové společnosti Masarykovy městské nemocnice.
Od té doby se situace v semilské nemocnici stabilizovala. „Nyní můžeme učinit další krok, tentokrát k rozvoji a potřebným investicím v obou našich nemocnicích. S Libereckým krajem jsme připraveni směřovat naši nemocnici k rozvoji se zachováním rozsahu poskytované péče a zajistit potřebné finanční prostředky," uvítala krok kraje starostka Semil Lena Mlejnková.
„Získáme silného partnera, který společnost MMN bude nadále spolu s námi zvelebovat,“ doplnil starosta Jilemnice Vladimír Richter.
V Jilemnici byla na začátku školního roku při místním Gymnáziu a Střední odborné škole otevřena Střední zdravotnická škola, jejímž zřizovatelem je Liberecký kraj. „Kraj nám tak v letošním roce dal zásadní signál o svém vážném zájmu na rozvoji zdravotnictví v naší části kraje," doplnil předseda představenstva MMN Jiří Kalenský.