Máme problémy s nadváhou. Muži v kraji se průměrně dožívají o dva roky méně než v Praze, přičemž třeba na Českolipsku je tento propad ještě výraznější. Nedbáme na prevenci a také zdravá strava nám mnoho neříká. Například konzumace ovoce a zeleniny je podle studie v kraji výrazně nižší než ve zbytku republiky. „A to nesmíme zapomenout, že ani Česká republika na tom není v porovnání s jinými evropskými zeměmi nijak dobře,“ zmínil ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta.

UMÍRÁME DŘÍV NEŽ JINDE

Alarmující je rovněž informace, že právě Liberecký kraj vede spolu s Ústeckým a Karlovarským žebříček předčasných úmrtí. „Umíráme nejen předčasně, ale i zbytečně,“ konstatoval opět Vladimír Valenta. „Když pominu úrazy, které mohou být jednou z příčin, pak jsou mezi těmi dalšími nádory, diabetes či kardiovaskulární choroby. Jednoznačně jde o nemoci velmi úzce navázané na životní styl,“ vysvětlil ředitel KHS.

Aplikace ODM 2019.
Chystáte se na Olympiádu dětí a mládeže? Stáhněte si aplikaci!

Velkou roli hraje u zmíněných typů onemocnění prevence. Lékaři opakovaně zdůrazňují, že třeba řada nádorů je velmi dobře léčitelná v raném stádiu onemocnění. Třeba u tlustého střeva, konečníku nebo prsu. Přednosta krajského onkologického centra v Liberci Jiří Bartoš názorně ilustroval význam preventivních prohlídek na konkrétním případu. „V okrese Semily jsme zaznamenali výrazný nárůst úmrtí na rakovinu prsu, a to i přesto, že počet nových případů byl nižší než v jiných částech republiky. Důvodem bylo to, že v místě nebylo akreditované pracoviště s mamografem, ženy nechodily na preventivní prohlídky a nemoc se zachytila až v pozdním stádiu,“ popsal lékař.

LÉKAŘŮ BUDE MÉNĚ

Reagovat na podobné věci a zároveň apelovat všemi možnými způsoby na veřejnost by podle krajského radního pro zdravotnictví Přemysla Sobotky mělo být i do budoucna cílem krajské zdravotní politiky.

Podle některých studií může po roce 2030 onemocnět rakovinou až polovina obyvatel. „Už teď se setkáváme s případy, kdy se u pacienta v průběhu úspěšné léčby na jeden typ nádorů objeví druhý a dokonce i třetí. To se dřív prakticky nevyskytovalo,“ konstatoval onkolog Jiří Bartoš. Na léčbu bude přitom v budoucnu méně lékařů specialistů, ale i méně peněz.

Baterie do koše nepatří, chce lidem připomenout Recyklojízda.
Recyklojízda míří do Jablonce. Upozorní na třídění baterií

Dokument se rovněž zmínil o nízké proočkovanosti obyvatel kraje, která společně s Prahou patří k nejnižší u nás. Studie ukazuje, že například u očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím jsme hluboko pod hranicí takzvané kolektivní imunity, která je 95 procent. Liberecký kraj je na zhruba 80 procentech.

ZAJÍMEJTE SE

Přitom právě nedávná epidemie spalniček ukázala, že zdaleka nejsme imunní vůči této zdánlivě zmizelé nemoci. „Epidemie paradoxně zvedla vlnu zájmu o očkování, protože se ukázalo, že očkováním v dětství člověk nezískává doživotní imunitu,“ zdůraznil epidemiolog Vladimír Valenta.

Jak jsou na tom s očkováním, mohou lidé zjistit u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Kromě známých vakcín patří mezi novinky očkování proti pásovému oparu, který se vyskytuje zejména u plavců.

Hana Pěničková (vpravo) se věnuje šití zástěr a ubrusů. Spolu s kamarádkou objíždějí pravidelně různé trhy a jarmarky.
Hana Pěničková z Liberce našla díru na trhu. Šije ubrusy i kuchyňské zástěry