VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Liberecký mrakodrap: vše, co o něm možná nevíte

Liberec - Životopis nejvyšší budovy v Libereckém kraji pokračuje popisem jejího největšího magnetu: oběžného výtahu páternosteru.

28.6.2011
SDÍLEJ:

Výtah "páternoster" na Krajském úřadě Libereckého kraje.Foto: Deník / Jan Škvára

Asi každý, kdo někdy jel „nekonečným“ výtahem páternosterem a zapomněl vystoupit, zažil perné chvilky, během nichž kabina putuje strojovnou a míjí nápis „Poslední patro, vystupte!“ . Za velkého hluku, který naznačuje, že kabina člověka slisuje. Přesně tenhle pocit můžete zažít i dnes, v době digitálních tichých výtahů, kam vám pouštějí vůně a v nichž vám hraje hudba. Stačí navštívit Krajský úřad Libereckého kraje. Jeden z posledních funkčních páternosterů zde obíhá již čtyři desetiletí, od doby, kdy se budova začala stavět.

Se štaflemi do páternosteru ne

„O páternoster je mezi občany velký zájem, na den otevřených dveří pořádaných každoročně krajem jde zřejmě o největší atrakci. Zejména pro děti. Ty musíme v jejich zájmu trochu pohlídat, aby ve výtahu jezdily disciplinovaně a v přiměřeném počtu,“ říká Květa Šírová z tiskového oddělení krajského úřadu. Výtah vás sice neslisuje, když zapomenete vystoupit, ale může vás zranit, pokud budete nastupovat či vystupovat pomalu. Je totiž neustále v oběhu.

„Páternoster při opatrném používání nebezpečný není, ale tak jednou za dva tři roky se nějaký problém objeví. Například do něj nastoupí příliš mnoho lidí (kabinka je maximálně pro dvě osoby), nebo se někdo rozhodne jet páternosterem se štaflemi či tabulí, nebo také s kočárkem, případně se nastupující či vystupující osoba za něco zachytí nebo špatně šlápne,“ popisuje Květa Šírová případy z posledních let. Nic vážného se ale podle jejích slov zatím nestalo.
„Všichni, kdo se rozhodli projet páterem kolem dokola, se naštěstí, pokud víme, vždy ve zdraví vrátili zpět do oběhu,“ dodává mluvčí.

Až 70 lidí může v jednu chvíli rotovat

Výhoda páternosteru nám dojde až při použití kalkulačky. Při obsazení kabin dvěma lidmi může v každém směru jet zároveň 70 lidí, což by nedokázal sebelepší konvenční výtah. Ten sice předhání páternoster co do okamžité rychlosti, prohrává ale souboj v čekání na kabinu. U páternosteru nečekáte. Odpadá čas strávený při otevírání a zavírání dveří. A navíc je páternoster levnější – kabiny fungují jako protizávaží a na jejich pohyb tak je potřeba jen minimum energie.
Liberecký páternoster je unikátní hned v několika ohledech. Do budovy dnešního krajského úřadu byl instalován v roce 1971, ještě když byla rozestavěná. Svojí celkovou obslužnou výškou 56,8 metru a 16 stanicemi je největším v České republice a v Evropě má jen málo konkurentů.

„Systém 35 dřevěných kabin v ocelovém rámu je zavěšen na dvou masivních řetězových smyčkách a je poháněn přes šnekové převodovky elektromotorem o výkonu 25 kW. Kabiny jsou určeny maximálně pro 2 osoby a pohybují se stálou rychlostí 0,3 metru za vteřinu, což umožňuje bezpečný nástup i výstup osob. Nosnost plně zatíženého výtahu je 5600 kg při maximální přepravní kapacitě 8 osob za minutu, respektive 480 osob za hodinu,“ vysvětluje mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Kabiny jedou dokola jako kuličky růžence

Svislé vodící prvky kabin ve výtahové šachtě jsou zhotoveny z dubového dřeva trvale mazaného vazelínou. Proto je provoz páternosteru téměř bezhlučný.
Bezpečná přeprava osob je zajištěna a pravidelně kontrolována různými mechanickými prvky, které v případě potřeby zajistí zastavení pohybu. Jsou to například posuvné příčky nad vstupy, odklopné můstky nástupních prahů a předních hran u podlah v kabinách, též ochranné přepážky mezi kabinami a v horním a dolním průjezdu. Každá porucha, zastavení a spuštění provozu jsou akusticky signalizovány.

„Obecně je páternoster název pro výtah s nepřetržitým pohybem, oběžný výtah. Pojmenování vzniklo podle prvních slov latinské verze modlitby Otčenáš (Pater noster), neboť kabinky výtahu jdou dokola jedna za druhou jako kuličky růžence,“ zdůraznil Jiří Langer. Jízda přes tolik podlaží je podle jeho slov ojedinělou příležitostí a představuje i při dennodenním používání vítaný zážitek. „Netřeba zdůrazňovat kouzla okamžiků, kdy se úředníci pohybují s lejstry nahoru a dolů a v průběhu vertikálního pohybu se na chvilku zjevují svým kolegům, které zdraví a mizí ve směru pohybu,“ glosuje mluvčí.

Takhle viděl svět Pánbůh. A teď i vy

„Panečku, to jsou panorámata,“ řekla by asi babi Homolková, kdyby mohla opustit filmové plátno a vystoupat do 78. patra budovy libereckého krajského úřadu. Výhled, který se zde nabízí, bere totiž dech i po několikáté návštěvě.

Liberečtí patroni si mohou připomenout městské perly, jako je radnice, trojice kostelů sv. Antonína Velikého, Božího srdce Páně a sv. Kříže. Vyznavači pěší turistiky zavzpomínají na své výšlapy při pohledu na Ještěd, Libereckou výšinu nebo Javorník, při dobrém výhledu se lze pokochat i větrnými elektrárnami na Lysém vrchu.

Dobrou příležitost k poznávací soutěži mají rodiny z Liberce. Kdo najdete první tramvajové depo? Kde leží krematorium? A co nemocnice? Návštěva nejvyšší budovy kraje tak může být vítanou příležitostí, jak si zlepšit místopis. Osvěžit si, kde leží Hanychov, na které straně je Františkov a kde najdeme Rochlici. Není pak krásnějšího pocitu, než pohled do udivených očí dívky, kterou ochromíte znalostmi, kde leží Kančí vrch nebo jak je vysoký Prosečský hřeben. A vyhlídka z budovy kraje nabízí nespočet podobných příležitostí.

Výhodou je, že budova úřadu stojí ve středu města, takže výhled z ní je panoramatický v úhlu 360 stupňů. Vyhlídka je z větší části zastřešená a opatřená bezpečnostním sklem. Dá se na ni dostat třemi způsoby – ti fyzicky zdatnější po schodech, staromilci páternosterem a všichni ostatní moderním výtahem.

Návštěvníci mohou nevšední pohled na Liberec a okolí absolvovat každý všední den od 9.00 do 15.00 hodin až do konce prázdnin. Nevšední zážitek jistě přinese i jízda páternosterem. Zájemci o vstup do vyhlídkového podlaží se hlásí na kontaktním centru krajského úřadu, ve vestibulu budovy.
„Ve výjimečných případech, například zahraniční návštěva, exkurze školy, hromadný zájezd a podobně, lze zajistit krátkou prohlídku i individuálně mimo oficiální termíny,“ uvedla vedoucí kanceláře ředitele Krajského úřadu Libereckého kraje Marie Filipová s tím, že je však třeba se raději předem telefonicky objednat na recepci úřadu (telefon 485 226 111). Vstup na vyhlídku je pro všechny zdarma.

Autor: Tomáš Lánský

28.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klub Na Rampě.

Na Rampě zazní jazz, rock i soul

Projekt nového koupaliště v Jilemnici za 76 milionů korun, na kterém pracovalo několik let vedení města, se stavět nebude. Rozhodlo o tom místní referendum. Foto: vizualizace
8

Občané v Jilemnici řekli projektu koupaliště jednoznačně NE

EXKLUZIVNĚ / AKTUALIZUJEME

Velký kulturní přehled z Jablonecka a Semilska na celý týden

Jablonecko a Semilsko - Jaký bude následující týden a další víkend? Tady je naše tradiční nabídka akcí na několik dní dopředu. Pořádáte sportovní, kulturní, společenskou akci? Napište nám text na email jablonecky@denik.cz, do přehledu zařadíme (plakáty neposílejte).

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřou dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech budou moci plnoletí občané ČR opět volit své zástupce v Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Na Proseči se hraje o 15 000 dolarů, jablonecké čeká postup do extraligy

Jablonec n. N. – V pondělí 23. října startuje na prosečských tenisových kurtech první halový turnaj zimního seriálu Českého tenisového svazu, Czech Indoor Futures.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení