Zatímco od počátku ledna 2007 do poloviny září ležel na infekčním oddělení Krajské nemocnice v Liberci se žloutenkou pouze jeden člověk, letos jich bylo již osm.

„V současné době se na infekčním oddělení léčí se žloutenkou typu A pět pacientů. Všichni jsou ve věku 30 let a více. Jedná se o dva muže a tři ženy,“ potvrdila informaci o narůstajícím počtu nemocných tisková mluvčí liberecké nemocnice Alexandra Kittnerová. Navíc během jediného dne se počet pacientů téměř zdvojnásobil. Ještě v pondělí leželi v nemocnici s tímto onemocněním pouze tři lidé.

„Oba noví nemocní pocházejí z těsné blízkosti pacientů, kteří u nás již v pondělí byli hospitalizováni,“ dodala Kittnerová.

Hygienici vydali varování pro školy
Na to, že je situace vážná, upozorňuje i varování Krajské hygienické stanice v Liberci (KHS LK), která se prostřednictvím krajského úřadu rozhodla informovat školy o zvýšeném nebezpečí nákazy.

„Existují reálné obavy, že po zahájení školního roku dojde k výskytu onemocnění i mezi studenty středních škol a nelze vyloučit ani možnost onemocnění žáků základních škol,“ vysvětlila tisková mluvčí krajské hygieny Zuzana Balašová. Obavy zdůvodnila faktem, že v uplynulých letech se nemoc v celé České republice téměř nevyskytovala a většina obyvatel tak nemá kvůli tomu ochranné protilátky.

Ve svém varování hygiena informovala především o tom, jak se chránit, aby člověk neonemocněl. Zejména pak o tom, že není příliš vhodné pít z jedné láhve, společně ukusovat svačiny, dělit se o jednu cigaretu nebo kouřit jednu vodní dýmku společně.

„Je nezbytné řádné mytí rukou mýdlem a teplou vodou po použití WC a před jídlem. Vhodné je doplnit toto mytí desinfekcí rukou,“ upozornila Zuzana Balašová.

Právě včera upozornění na školy dorazilo. Na liberecké Základní škole U Školy budou informovat rodiče žáků prostřednictvím žákovských knížek a kromě toho pak ještě informaci proberou s rodiči příští týden, kdy se konají třídní schůzky.

„Na začátku každého roku podáváme i o žloutence žákům všeobecné informace v rámci BOZP, takže i letos jsme žáky o nutnosti dodržovat základy hygieny informovali již s předstihem,“ dodala zástupkyně ředitele Jitka Vojčinijaková.

Na Obchodní akademii v Liberci podle slov ředitele Jaroslava Počera budou studenty informovat prostřednictvím rozhlasu a při úklidu budou ve zvýšení míře používat desinfekční prostředky.

Nejúčinnější ochranou proti žloutence typu A je včasné očkování. Očkuje se ve dvou fázích, přičemž jedna vakcína vyjde přibližně na jedenáct set korun. Některé zdravotní pojišťovny navíc na očkování přispívají. „Všeobecná zdravotní pojišťovna přispívá částkou v maximální výši pět set korun,“ uvedl Stanislav Šetina, tiskový mluvčí liberecké pobočky VZP.

Plošné očkování není zatím nutné
Podle krajské epidemioložky Jany Prattingerové není situace prozatím natolik vážná, že by se uvažovalo o plošném očkování. V každém případě však hygiena doporučuje navštívit lékaře v případě, že se u nemocných vyskytnou následující příznaky: únava, nechutenství, malátnost, bolest břicha, pocit na zvracení nebo zvracení a zažloutnutí bělma očí.

Epidemický výskyt žloutenky typu A probíhá v současné době především na území Prahy a celého Středočeského kraje. Celkově bylo v celé České republice za loňský rok hlášeno 127 případů, jen za osm a půl měsíce letošního roku jsou to již téměř čtyři stovky.