Půjčit si na dovolené auto pro řidiče znamená, že bude muset půjčovně prokázat oprávnění k řízení. Mimo Evropskou unii ale české řidičské průkazy neplatí. Pro ostatní země je třeba nechat si vystavit mezinárodní řidičský průkaz.

Zájem o ně v posledním roce výrazně vzrostl. Za celý loňský rok o něj v Liberci požádalo 532 řidičů a ačkoliv je zatím polovina července, pro mezinárodní řidičský průkaz si letos přišlo už 465 zájemců. „Nevím, jak se bude počet žádostí vyvíjet ve zbytku roku, zatím je to ale stoprocentní nárůst," řekl Pavel Haflant z oboru dopravy libereckého magistrátu.

Nejnovější řidičské průkazy s logem Evropské unie platí ve všech unijních zemích, Norsku a Švýcarsku. Pro řízení v ostatních zemích je třeba potvrzení, které existuje dvojího druhu. Buď se řídí vídeňskou Úmluvou, nebo žádanější ženevskou Úmluvou, záleží na konkrétní zemi. Řidičské průkazy podle ženevské Úmluvy uznávají například Spojené státy a Kanada.

Na počkání, přesto může trvat dlouho

Vydání mezinárodního dokumentu provádějí úředníci bezodkladně, přesto si zájemci počkají, pokud zvolí k jeho vyřízení nevhodnou dobu. „Na přepážkách je teď také díky dovoleným opravdu rušno, nejvíce si řidiči pro mezinárodní řidičský průkaz chodí před dovolenými," informoval Haflant. Počet žádostí se začíná zvyšovat v červnu. „Manžel pro něj byl v květnu. Bylo to hned," podělila se o svou zkušenost Lucie Pecková.

Pro vydání je potřeba přinést na magistrát vyplněnou žádost, občanský průkaz, řidičský průkaz a donést pasovou fotografii. Úředníci potvrzení vystaví na počkání a zájemce zaplatí padesát korun. Řidičský průkaz je možné vyřídit pouze osobně na přepážce.

Vybodované řidiče nezachrání

Mezinárodní řidičský průkaz neplatí na území České republiky, proto nemůže být použitý jako záložní pro ty, kterým byl český řidičský průkaz odebrán a chtěli by tento zákaz obejít.

Při jeho odebrání o mezinárodní řidičský průkaz ale řidič nepřijde a mohl by se s ním prokázat v zahraničí a spoléhat na to, že si policisté nebudou jeho platnost ověřovat u českých úřadů.

Autor: Jitka Blehová