Naopak s čím by se rozloučit nechtěli, je nuda pláž na Tajvanu nebo Sluneční lázně. „Nuda pláž sice není oficiální, ale kdybychom o ni přišli, bylo by to mrzuté,“ uvedla jedna z přítomných.

Lidé se dále vyjádřili, že by u přehrady rádi měli venkovní grily. Jejich umístění město nevylučuje. „Umístění grilů řešíme s městským architektem,“ potvrdila mluvčí jablonecké radnice Adéla Říhová.

Letos se u přehrady provádějí opravy a udržovací práce, které se týkají chodníků, zábradlí a podobně. V příštím roce by měly nastat viditelnější změny. Zdaleka však ne takové, jaké nabízí hned několik velkolepých studií, které vznikly v minulých letech. „Ze zpracovaných materiálů jsme vybrali spíše drobné zásahy než velkolepé vize. Nyní máme navržená místa pro umístění stánků občerstvení, objektů zázemí, dětských hřišť, workout zón a podobně,“ popsal architekt. Sjednotit by se měl vzhled stánků. „Ten vybereme designérskou soutěží,“ doplnil městský architekt David Pavlišta.

Před setkáním s občany připravil plusy a mínusy lokality Osadní výbor Mšeno. Jako příjemný například vnímá prvorepublikový charakter Slunečních lázní, od kterých je pěkný přístup do vody. I toalety na Tajvanu jsou podle něj ve výborném stavu, pozitivně hodnotí také dostatek laviček nebo zeď starého hřbitova jako připomínku historie.

Dříve se také uvažovalo o zřízení kempu u jablonecké přehrady, z tohoto záměru však sešlo.

Jak potvrdila mluvčí Říhová, kemp k u přehrady je pouze ve stádiu diskuzí, neexistuje žádný záměr ani plán na jeho realizaci.

JAK NA SINICE?

Co by však mohlo u přehrady v budoucnu vzniknout, jsou sprchy. Po jejich přítomnosti u vodní plochy lidé obzvlášť volají. Byly by totiž nápomocné v případě, že by se v přehradě vyskytly sinice a lidé se chtěli opláchnout čistou vodou. „Sprchy budou součástí celkové obnovy hygienického zázemí kolem přehrady. Autor, který navrhne řešení těchto objektů, vzejde z architektonické soutěže, kterou město nyní připravuje,“ doplnila Říhová.

Proti sinicím už město boj zahájilo. Přes 300 tisíc korun uvolnil jablonecký magistrát ze svého rozpočtu na likvidaci sinic ve vodní nádrži Mšeno pomocí ultrazvuku. Ultrazvuk způsobí popraskání plynných měchýřků sinic, jehož důsledkem je, že se buňky potopí a klesnou na dno, kde je nedostatek světla. Zpomalí se tak jejich růst a úplně se zastaví reprodukce.

Přehrada Mšeno obecně nazývaná Jablonecká přehrada je největší vodní dílo v povodí Lužické Nisy. Nalézá se nedaleko centra Jablonce a v bezprostřední blízkosti jeho sídlištní zástavby. Je napájena Mšenským potokem.

Jablonecká přehrada patří mezi největší městské nádrže ve střední Evropě a tvoří údajně největší vnitroměstskou vodní plochu v Evropě na východ od Ženevského jezera.