Tanvald v současné době nemá centrální veřejný prostor, chceme-li náměstí, který by koncentroval obchody, služby, správu a také akce nebo trhy. Některé obchody a služby jsou umístěny podél ulice Krkonošská, která prochází údolím v centru Tanvaldu a je hlavním tahem na Harrachov a nedaleký hraniční přechod s Polskem.

V územním plánu je centrální veřejný prostor navržen jako plocha přestavby na místě dnešního parkoviště naproti kinu Jas Járy Cimrmana a také na druhém břehu řeky v části areálu bývalé textilní továrny Seba. Jestli je tento prostor vhodný, prověří názory lidí i studentů.

Na výsledek si lidé chvíli počkají

V současné chvíli proběhly už dvě mapování vnímaného stavu prostoru a potřeb místních obyvatel, které poslouží jako vstupní podklad pro prověřování náměstí. Poprvé lidé oslovil architekt Petr Klápště se svým týmem při oslavách 110 let města Tanvaldu.

Další sbírání dat a názorů proběhlo na začátku tohoto týdne v klubovně hasičské zbrojnice. „Moje zkušenost je taková, že je důležité, aby názory lidí byly pestré a do diskuze se nezapojila pouze určitá skupina. Z mého pohledu dnes padla řada zajímavých a cenných námětů," řekl Klápště po skončení setkání nad budoucností náměstí v Tanvaldu.

Více než dvacet místních obyvatel se zamyslelo nad tím, co by náměstí mělo přinést, ale uvažovalo také o nynějších pozitivech a negativech tohoto prostoru. Kdo se nemohl účastnit ani jedné z těchto akcí, se bude moci zapojit do chystaného dotazníkového šetření, které navazuje na tento průzkum.

„Dotazník bude k dispozici na webu i v papírové podobě. Objevit by se měl na konci měsíce," upřesnil Petr Klápště. Lidé budou mít díky tomu dostatek času ovlivnit, jak by případně mohlo náměstí vypadat. Nejde pouze o jeho vzhled jako takový, ale důležitá je i jeho funkce.

Pozitivně vnímá obě proběhlé akce i starosta města. „Moc se mi tato setkání líbila. U obou stolů padly konstruktivní návrhy," sdělil Vladimír Vyhnálek. Kromě něj se do diskuze zapojila také řada místních zastupitelů.

V červenci navíc v Tanvaldě dojde k tomu hlavnímu. Během týdenního workshopu se začnou studenti architektury reálně zabývat návrhem a prověřením situace náměstí v Tanvaldu. Připravený je zajímavý doprovodný program pro místní. Na workshopu se bude nejenom tvořit a následně veřejně prezentovat vzniklé návrhy, ale dojde také na zajímavé přednášky, které budou přístupny veřejnosti.

Zda náměstí v Tanvaldě na tomto místě vznikne či nikoliv, ukáží teprve až další týdny a měsíce. Jasněji by mělo být zhruba v únoru příštího roku. Záleží samozřejmě i na tom, zda tento projekt podpoří i zastupitelé. Prozatím město uvolnilo pouze prostředky na zpracování této studie.