I ostatní návštěvníci solárií omezili své návštěvy po vydání alarmující zprávy České obchodní inspekce, která informovala o nebezpečnosti určitých solárií. Někteří lidé přestali chodit úplně. „Bojím se už do solárií chodit, ohrožuje to mé zdraví,“ uvedla Jana Stýblová.

Lidé chodí do solárií stále méně. Potvrzují to i provozovatelé v Liberci. „Chodí k nám o třetinu méně lidí, zvažujeme, co bude dál,“ sdělila provozovatelka solária Petra Kábrtová. I další solária strach lidí stvrzují. „Máme téměř o polovinu lidí méně,“ řekla pracovnice solária Malinovská.

Odborníci se jednoznačně shodují na tom, že solária jsou zdraví škodlivá. „Produkují ultrafialové záření, které je pro člověka nadbytečné a vyvolává nádory. Je prokázáno, že i deset návštěv ročně zvýší riziko rakoviny,“ vysvětlila Dana Frydrychová z Dermatovenerologického oddělení v Liberci.

Někteří provozovatelé solárií argumentují tím, že umělé opalování pomáhá při tvorbě vitamínu D. To však Dana Frydrychová popírá. „Vitamín D není potřeba získávat tímto způsobem, tělo ho přijímá ve formě potravy,“ řekla Dana Frydrychová.

Solária: měření není objektivní

Majitelé solárií své provozovny ale obhajují. „Myslím, že dlouhodobé opalování na sluníčku je více škodlivé než opalování v soláriu, kde si můžete sílu záření regulovat. Pohled je jednostranný, přístroje měří pouze nejvyšší hodnoty, což není objektivní,“ argumentovala provozovatelka solária v Liberci Radka Tvrzníková.

Řada solárií už trubice vyměnila tak, aby vyhovovala stanoveným normám. „Naše trubice splňují evropské normy. Dokonce si u nás zákazník může vyžádat certifikát, kde mu výměnu trubic doložíme,“ konstatovala Tvrzníková.

Česká obchodní inspekce nyní ale nově informovala o výsledku druhé namátkové kontroly solárií. Nekontrolovala je v Libereckém kraji. Deset z jedenácti solárií v celé republice nevyhovělo. Inspekce upozornila, že naměřené hodnoty záření ohrožují zdraví lidí.

(Libuše Jelínková)