„Vývoj čerpadel jde hodně rychle kupředu, oproti starším typům jsou ta současná velmi tichá,“ upozornil Jaroslav Kašpar, jednatel společnosti Euroczech. Je přesvědčen, že nízkoenergetické domy mají budoucnost i na Jablonecku.

Investor si plně uvědomuje, že současná situace na trhu s nemovitostmi a především s novými je velmi složitá. Řada rodin na hypotéku u bank nedosáhne, přestože by chtěla bydlet ve vlastním. „Chceme jim vyjít vstříc. Mohou bydlet tři až pět let na zkoušku,“ vysvětlil Kašpar.

Nájemní smlouvu právně ošetří s možností následného odkoupení domku do vlastnictví. „Pak by se jim jako splátky počítaly zhruba tři čtvrtiny zaplaceného nájemného,“ uvedl zástupce investora s tím, že náklady na vytápění by byly počítány podle skutečného stavu zjištěného na odpočtových přístrojích.

Podle Kašpara se nabídka bydlení na zkoušku může vyplatit nejen rodinám, které mají výhled na budoucí vyšší příjmy, ale také podnikatelům. V nízkoenergetickém domě mohou mít i sídlo firmy a nájemné by bylo nákladovou položkou.

I přesto na bydlení v nízkoenergetickém domě na Proseči někteří z ekonomických důvodů nedosáhnou ani na spltáky. Měsíční nájemné včetně elektrické energie bude podle Kašpara dosahovat dvacet až dvacet pět tisíc. K tomu další náklady na vodné, stočné, odvoz komunální odpadu a další.

Na druhé straně ale může nastat situace, že se lidé rozhodnou následně dům nekoupit. „Pak z větší části akontace ve výši tří až pětiměsíčního nájmu propadne,“ upozornil Jaroslav Kašpar. Přesto si podle něj lidé ověří, zda náklady na vytápění jsou v takové výši jako investor deklaruje.

Výhodu vidí investor v tom, že lidé nemusejí pod tlakem koupě nové nemovitosti urychleně prodávat například svůj stávající dům nebo byt. "Mohou si jej dokonce nechat, pronajmout a získané peníze použít na splátky," navrhl Jaroslav Kašpar.

Anketní otázka dne

Šestatřicet nízkoenergetických domů na Horní Proseči plánují předávat uživatelům ve třech fázích rozpracovanosti podle jejich přání. „Na klíč úplně hotové, ve fázi uvnitř bez řemesel nebo v hrubé stavbě,“ vysvětlil postup investor.

Poznamenal, že u prodeji ve fázi hrubé stavby, ale bude nový majitel mít určité časové limity a architektonické omezení. "Je to ale na individuální dohodě, ale velké zásahy do venkovího pláště být nemohou, aby vizuelně zůstala lokalita stejná," řekl Kašpar.

Na jaro příštího roku připravují v lokalitě den otevřených dveří. Pět domů bude vysoce nadstandardní s předpokládanou cenou přesahující pět milionů korun. Šestatřicet další se s pořizovací cenou dostane pod čtyři miliony.