Věž přitahuje nejen turisty, ale i místní. „Je to úplně jiný pohled na město, nedivím se, že výhled láká také místní. Někteří se znovu vraceli, aby si zážitek zopakovali. Bylo sice vedro, ale často pěkná viditelnost. Zpozorovali jsme třeba i stoupající dým z Ještědu v době požáru,“ popsala průvodkyně na věž Sandra Castaňedová.

„Jablonečané se rozhlédnou a ukazují si, kde bydlí, kam chodí do školy nebo na zmrzlinu,“ přiblížila Alexandra Pohoževa, jedna z průvodkyň, která v minulých letech na věži pracovala. „A já se vždy zahledím na hory, kde jsem se narodil. Výstup na věž je pro mě až magickou záležitostí,“ doplnil Jablonečan Petr Hošek.

Alexandra Pohoževa přidává i pohled na turisty. „Ti se víc vyptávají, co je kde za kopec nebo za zajímavou stavbu. Za jasného počasí je krásně vidět až na Ještědský hřbet, Jizerské hory, Černostudniční hřeben nebo Císařský kámen,“ dodala průvodkyně.

PO OPRAVĚ

Radniční věž se letos otevřela po dvouleté pauze kvůli rekonstrukci. Zájem o výstup byl hned od prvního dne. „Mnoho lidí se na znovuotevření těšilo. V tuto chvíli je totiž věž radnice prakticky jedinou rozhlednou přímo v Jablonci. Vyhlídková věž na Petříně je už několik let pro veřejnost uzavřená,“ připomněl Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy na věž přes letní prázdniny zajišťuje.

Radnice postavená v letech 1931 až 1933 podle návrhu architekta Karla Wintera prochází už několik let různými rekonstrukcemi, stejně tak i věž. Od roku 2013, kdy se intenzivně opravuje interiér i exteriér budovy, magistrát vydal více než 50 milionu korun.

Celkově se na věž během letošních prázdnin vypravilo téměř 1300 lidí. Vzhledem k tomu, že není volně přístupná, skupinky doprovázela vždy průvodkyně. Poslední letošní možnost, kdy na věž vystoupat, mají lidé dnes v rámci Dne evropského dědictví, a to zdarma. V ten den oslaví jablonecká „nová“ radnice i 85. výročí.

KOSTELY I VILA

V sobotu od 9 hodin lze po jabloneckých památkách vyrazit po rodinné poznávací trase. Ta připomene prvorepublikového starostu Karla R. Fischera (toho budou moci návštěvníci radnice osobně potkat) a stavbu radnice, kde trasa začíná a kde leží její hlavní část.

Otevřeny budou kromě radnice i kostely svaté Anny, Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Horním náměstí, Nejsvětější Trojice ve Mšeně či Povýšení svatého Kříže na náměstí Boženy Němcové, dále pak dům Jany a Josefa V. Scheybalových, městská knihovna, Muzeum skla a bižuterie či Střední uměleckoprůmyslová škola. Nově bude otevřena také funkcionalistická vila architekta Heinricha Kulky, kterou si nechal v letech 193334 postavit primář jablonecké nemocnice

Alfred Kantor se ženou Karolinou. V roce 2017 město Jablonec vilu koupilo s cílem zachovat architektonicky výjimečný objekt. Kdo si ale nezamluvil vstupenky s předstihem, má smůlu. Kino Junior představí v dopoledním programu jeden ze svých tematických projektů Filmbrunch. Spolek Plac po loňském úspěchu zopakuje komentovanou procházku městem.

Připomínkou starosty Karla R. Fischera bude i letošní pamětní ražba, která vznikla ve spolupráci se Střední uměleckoprůmyslovou školou a VOŠ. „Exhibiční ražba bude součástí prohlídky prostor školy a získají ji i účastníci úkolové trasy jako odměnu v cíli,“ přiblížila Radana Schaeferová z jabloneckého infocentra.

Oslavy výročí radnice vyvrcholí odpoledním kulturním programem a především pokusem o zápis do České knihy rekordů. Zúčastnit se může každý, půjde o vytvoření živého řetězu kolem budovy, který si předá Jablko pro radnici.