Lidé nebyli dostatečně informováni o záměru sdružení Most k naději na zřízení centra pro závislé. To se nyní bude organizace snažit napravit společně s magistrátem. Takový je závěr diskuze, která proběhla na posledním zasedání jabloneckých zastupitelů. Vyprovokoval ji dopis, který podepsalo 219 obyvatel.

„O záměru na zřízení sociálního centra jsme se dozvěděli z novin a až poté ze záznamu červnového zastupitelstva,“ popsala zastupitelům Marcela Rusnáková, která protestní dopis sestavila.

Zdejším obyvatelům vadí nejen samotné zařízení, ale i přístup zastupitelů. „Bydlí tady spousta slušných rodin, majitelů nemovitostí. Není to tady prošpikované drogami,“ narazila Rusnáková na slova některých z nich. Podle jejích slov nikdo v ulici nevěděl, jaké plány má majitel s nenápadným domkem. Vlastníkem je právě sdružení Most k naději, které objekt získalo od magistrátu.

Proti sociálnímu centru ve Střelecké ulici se postavili i někteří zastupitelé. „Podobné zařízení by mělo být na okraji města, ne tak blízko centru,“ prohlásila třeba Jana Pastuchová. I Božena Caklová byla od samotného začátku proti záměru, tedy od doby prodeje objektu zmíněné organizaci. „Byla jsem proti jako jediná. Nelíbí se mi to,“ sdělila zastupitelka.

Obyvatele ulice Střelecká a jejího okolí upozornil na záměr vybudování zařízení až článek v Jabloneckém deníku. Podle dopisu nikdo místní předem o záměru neinformoval. „Lidé právem viní Most k naději, že celou záležitost s nimi důkladně neprodiskutoval,“ uvedl zastupitel Petr Tulpa. 

Obavy místních ze zvýšení kriminality zástupce organizace krotí. „Jinde máme podobná centra třeba i v sousedství školy a nejsou problémy. Lidé se mohou klidně přijít podívat, jak centra fungují,“ vyzval odborný ředitel Mostu k naději pro Liberecký kraj Jiří Simeth. Do zařízení ve Střelecké ulici mají docházet lidé závislí na drogách či automatech, jejich rodiče i děti. „V rámci centra ale počítáme i s přednáškovou činností pro školy či jiné subjekty,“ přiblížil Simeth.

Podle zkušeností terénních pracovníků mají nejen samotní klienti, ale i jejich rodinní příslušníci mnohdy problémy dostat se do sousedního Liberce, kde funguje K-centrum pro závislé. A objekt ve Střelecké má být něco jako jeho detašované pracoviště. „Klienti, kteří žijí na ulici, si tu budou moci vyprat, vysprchovat se, dát si kávu. Poradíme jim s bydlením, s doklady. Snažíme se i minimalizovat rizika spojená se závislostí,“ vysvětlil Simeth.

Rekonstrukce objektu má stát 9,5 milionu korun. Osm milionů má poskytnout EU, skoro milion přijde ze státního rozpočtu, půl milionu má pak zaplatit Most k naději. Jelikož jako „neziskovka“ negeneruje výdělek, o peníze požádala jablonecký magistrát a Liberecký kraj. „Zařízení je prospěšné a jedná se především o prevenci,“ zdůvodnil primátor Petr Beitl.