Už brzy se věž jablonecké radnice opět promění v jednu z rozhleden Jizerských hor. Konečně. Vždyť se otevře po třech letech. Zatím poslední turista na ni vystoupal v roce 2015, poté začala rekonstrukce, která se protáhla kvůli problémům se statikou.

 Instalace hromosvodu na radniční věž proběhne 29. května dopoledne.
Jeřáb usadí na věž jablonecké radnice ozdobnou kopuli

Petr Hošek na věž jablonecké radnice šlapal každý rok. „Jak se rekonstrukce protahovala, myslel jsem, že už ten pohled neuvidím. Teď jsem ale připraven vyrazit,“ usmívá se 73letý muž. Opětovný výstup si může dopřát už v pondělí 9. července, kdy se 51 metrů vysoká radniční věž otevře.

Výhled z ptačí perspektivy si Jablonečané oblíbili. „Rozhlédnou se a ukazují si, kde bydlí, kam chodí do školy nebo na zmrzlinu,“ připomíná Alexandra Pohoževa, jedna z průvodkyň, která v minulých letech na věži pracovala. „Já se vždy zahledím na hory, kde jsem se narodil. Výstup na věž je pro mě až magickou záležitostí,“ dodává Petr Hošek.

Jablonecká radnice prochází mnohaletou rekonstrukcí. Na snímku věž radnice v mezidobí oprav. Přes zimu lešení sundali.
Věž radnice doopraví až v říjnu

Na věž vždy mířil a opět bude mířit i nespočet turistů. „Za jasného počasí je totiž krásně vidět až na Ještědský hřbet, Jizerské hory, Černostudniční hřeben nebo Císařský kámen,“ vysvětluje Pohoževa. Radnice dokončená roku 1933 prochází různými rekonstrukcemi už několik let. Od roku 2013, kdy se intenzivně opravuje interiér i exteriér budovy, magistrát vydal více než 50 milionů korun.

Radnice se po letech dočká nové omítky, kterou hyzdily fleky, vyměněná jsou okna, ve vestibulu od loňska září nové lucerny vytvořené podle původních funkcionalistických návrhů, do krásy se probouzí i zasedací místnosti. „Jablonecká radnice je po architektonické stránce výjimečná a opravu si nepochybně zaslouží. Věřím, že obnovené funkcionalistické detaily ocení i návštěvníci, kteří se v létě vydají na radniční věž. Oblíbenou atrakcí je také páternoster neboli oběžný výtah. Zvláště pro děti je to rarita,“ zmiňuje další zajímavost Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy na věž zajišťuje.

Jablonecká přehrada
Jablonecký magistrát chystá architektonickou soutěž na toalety u přehrady

V interiéru věže se stále pracuje. „Odstranily se nejhorší závady, abychom věž mohli otevřít turistům. Proto jsme se soustředili zvláště na schodiště. Další řadu místností, které ve věži jsou, například telefonní ústředna či sklad prádla, čeká rekonstrukce v příštích letech,“ doplňuje náměstek jabloneckého primátora Lukáš Pleticha.

Rekonstrukce věže začala v roce 2016, pak se ale objevily statické problémy související s technologií betonů ze 30. let. Finální fasádu získala věž až loni, kdy pracovníci firmy začali pracovat na jižní a východní straně. Dokončení severní strany radnice je v plánu příští rok.

Autobusové nádraží Jablonec
O prázdninách omezuje MHD provoz na několika linkách