„Rozcházíme se, ani jeden z partnerů se nemůže o psa starat, o našeho Ferdu jsme pečovali tři roky, nyní je řada na vás, kočka porodila koťata, vezměte si je, co my s nimi.“ S takovými slovy se setkává majitelka lučanského útulku Dášenka téměř denně. Jsou však i horší varianty, jak se lidé zbavují svých domácích mazlíčků.

„Majitelé je zkrátka hodí za náš plot nebo je nechají uvázané u plotu. Ten pejsek však neví, že si pro něj přijdu a ve snaze dostat se zpátky k majiteli může přeskočit plot nebo překousat vodítko, pak většinou dochází k neštěstí,“ uvedla majitelka lučanského útulku Dagmar Kubištová.

Nezodpovědní majitelé se často také vymlouvají na finanční krizi, a že nemohou svého psa živit. Podle Dagmar Kubištové je toto laciná výmluva.

„Pokud je pes zdravý, tak za očkování dají u veterináře zhruba pět set korun. Deset kilogramů granulí vydrží pro středně velkého psa zhruba měsíc a dají se pořídit i za tři sta korun. Kdo psa nebo jiné zvíře bere jako člena rodiny, nikdy by se ho nezbavil,“ řekla Kubištová.

Jde o protizákonné týrání zvířat

Poslední obětí partnerských neshod se stal čtyřletý dobrman. Nelehký rozchod pocítil i pes. Při stěhování nechala partnerka přivázaného psa na chodbě s tím, že si pro něj její již bývalý přítel přijde. Tak se ale nestalo a pes kňučel několik hodin na chodbě. Městská policie jej musela dovézt do útulku.

„Máme v útulku čtyři kotce pro velké psy. Když je máme obsazené, tak jsme domluveni, že je převážíme do útulku v Krásném Lese. Tak se stalo i v případě čtyřletého dobrmana. Majitel volal hned, ale nechal ho v Krásném Lese ještě čtrnáct dní s tím, že za péči zaplatí výdaje,“ uvedla majitelka útulku.

Tento případ mladého páru a psa z Jablonce je jen kopie mnoha dalších. S otázkou, co se psem když jsme se rozešli, se Dagmar Kubištová setkává zhruba jednou týdně. „Nejhorší na tom je, že to ti lidé ani nezkusí si psa či jiné zvíře nechat a zvládnout to s ním,“ doplnila Kubištová.

Štěňata skončila u popelnic

Nezodpovědnost majitelů potvrzují i tři čtrnáctidenní štěňátka kříženců, která zanechal jejich majitel u popelnic v Jablonci. Dvě v centru města a třetí na sídlišti Šumava. Tito kříženci, dva psi a jedna fenečka by měli být ještě nejméně dva měsíce u své matky, proto je v útulku musejí krmit z dětské láhve každé tři hodiny štěněčím mlékem a sunarem.

Posledním přírůstkem v Dášence je dvouměsíční kříženec pravděpodobně staforda, a mohl by být ihned k odběru. „Byla asi poslední z chovu, protože je hubená. Nálezce fenku našel pobíhat na sídlišti Šumava,“ uzavřela Kubištová.

Také v libereckém útulku potvrdili, že jim počet psů v této době stoupá.