„Vezeme vám pejska, který se nám už delší dobu potuloval kolem domu.“ Tuhle nebo podobnou větu slýchají v lučanském útulku Dášenka naprosto pravidelně.

Jenže v některých případech je to lež, kterou si majitelé psa vymyslí, aby zvíře mohli umístit do útulku po dobu své dovolené a ušetřit tak za psí hotel. Když se vrátí, nechají zvíře vyzvednout například známými. Tyto případy v Lučanech dobře znají a i kvůli nim jsou letní prázdniny obdobím, kdy je útulek pravidelně přeplněný.

„Na současném plném stavu mají samozřejmě velký podíl i pejskové – útěkáři, kterých je nejvíc právě v letním období. Na začátku července jsme měli příjem jednoho psa denně, což je opravdu hodně. Teď jich máme kolem čtyřiceti a další bychom měli přijímat jen v opravdu nutných případech,“ říká majitelka lučanského útulku Dášenka Dagmar Kubištová.

„Smutné je, že nejen u nás, ale i v dalších útulcích, se o prázdninách skutečně objevuje řada psů, kteří se nezaběhli, ale které k nám majitelé nebo jejich známí dovezou s oním vymyšleným příběhem,“ poznamenala Dagmar Kubištová.

Často chybí důkaz, že majitelé lžou

Problém je v tom, že tyto případy se jen velmi těžko dokazují. Někdy se dá lež poznat už podle toho, že údajně nalezený pes – tulák od majitelů nechce pryč. Jasným důkazem to ale pochopitelně není.

„Často se to dozvíme zpětně a víceméně náhodou. Každopádně nezodpovědní majitelé, kteří toto dělají, aby ušetřili za psí hotel, se vystavují riziku trestního stíhání, protože v případě, že budeme mít důkaz, na ně můžeme podat trestní oznámení pro opuštění zvířete,“ varuje Dagmar Kubištová.

Mimo to se majitelé vystavují riziku, že psa si z útulku během jejich dovolené někdo vezme do adopce. Nové zvíře totiž z karanténních důvodů musí v útulku pobýt pouze pět dnů, poté je k dispozici případným zájemcům. Štěňata mohou jít do adopce dokonce ihned.

„Tohle se samozřejmě stává, ale původní majitelé to většinou řeší tak, že svého psa od nových páníčků nakonec zpátky nechtějí. Důvod je jednoduchý. Museli by totiž uhradit náklady, které stál pobyt psa jak útulek, tak právě nové majitele. A to si lidé pochopitelně rozmyslí,“ konstatovala Kubištová.Dočasný azyl? Ano, ale ne podvodem

Útulek v určitých případech, a když je v něm místo, může fungovat jako dočasný azyl pro psa, kterého si majitel později vyzvedne. Musí to ale být po domluvě a za předem dohodnutých finančních podmínek, nikoliv podvodem.