V důsledku ekonomické krize si budou chtít takzvaně „bokem“ přivydělat i řadoví zaměstnanci velkých firem napojených na automobilový průmysl. Právě ten totiž krize zasáhla nejvíce.

„Tito lidé musejí splácet hypotéky nebo půjčky, takže si chtějí na prázdniny sehnat nějakou brigádu, protože firmy nevyrábějí tolik jako dřív a zůstávají třeba na odstávkách,“ vysvětlil předseda krajské Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

Lidé by si však měli uvědomit, že nic takového jako brigáda podle Zákoníku práce neexistuje. Zákoník totiž rozlišuje pouze pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Takzvaná práce na dohodu je zároveň časově omezená. Každý člověk totiž může na dohodu odpracovat u jednoho zaměstnavatele maximálně 150 hodin za rok.

Mezi dohodou o provedení práce a dohodou o pracovní činnosti jsou ale určité rozdíly. Tím největším je fakt, že při dohodě o provedení práce zaměstnanec neplatí zdravotní a sociální pojištění. „To je nesporná výhoda této dohody. Patnáctiprocentní daň však pochopitelně člověk zaplatí v obou případech,“ vysvětlil liberecký odborový předák.

Při dohodě o pracovní činnosti se zdravotní a sociální pojištění platí, pokud má člověk příjem vyšší než dva tisíce měsíčně. „Tato dohoda se počítá do důchodu a může být brána v potaz při žádání o podporu v nezaměstnanosti. Zároveň, když budu nemocen, mám nárok na nemocenskou,“ uzavřel Milan Šubrt s tím, že ani při jedné z obou dohod nemá pracovník nárok na žádné odstupné.