Domácnosti, které teplem zásobuje Jablonecká teplárenská a realitní společnost (JTR), se mohou těšit na přeplatky. Kvůli letošní mírné zimě bude JTR vracet zhruba 14 milionů korun. Od května 2007 mění systém platby. Odběratelé zaplatí zvlášť paušál a zvlášť pro topené gigajouly. „Topná sezona ale ještě neskončila,“ upozornil ředitel JTR Tomáš Balcar. Předpokládá, že měsíc po ukončení sezony začnou lidem peníze vracet. „Větší částky převodem na účet nebo v hotovosti, přeplatky v desítkách korun započteme do dalšího období,“ doplnil člen představenstva Eduard Hrdina.

Příznivější pro jablonecké domácnosti má být od 1. května i přechod na dvousložkovou cenu tepla. Ve stálé složce se promítají mzdy, odpisy, údržba a další režijní náklady. Podle dohody mezi JTR a městem je zkalkulována na celý kalendářní rok. Tvoří zhruba třetinu toho, co odběratel zaplatí. „Nemůžeme ji bez souhlasu města měnit,“ poznamenal Balcar. Druhou část ceny tvoří náklady za skutečně protopené gigajouly. „Cena za teplo bude transparentnější. Ti, co budou šetřit, zaplatí logicky méně,“ dodal starosta Jablonce Petr Tulpa. Lidé odebírají stále méně tepla, chovají se ekonomicky a zateplují domy. Jen za posledních sedm let klesl v Jablonci odběr z 850 000 na 630 000 gigajoulů. Od února loňského roku platily domácnosti 532 korun za gigajoul.

Dosavadní vývoj zimy 2006/2007 výrazně poznamenal ekonomiku JTR. Pokud by podobná situace nastala i příští rok, mohla by se dostat společnost do propadu nebo by byla nucena teplo zdražit. Při přechodu na dvousložkovou cenu má uhrazení fixních nákladů zaručeno.