Už na 9,6 procenta stoupla v květnu míra nezaměstnanosti na Jablonecku. Ještě před rokem přitom bylo v okrese bez práce pouze 5 procent lidí. Podle odborníků bude nezaměstnaných na Jablonecku přibývat i v dalších měsících, přestože v některých dalších okresech už se situace způsobená ekonomickou krizí začíná lepšit.

Sezonní práce na okrese nejsou

„Mnohé okresy, kde nezaměstnanost mírně klesá, za to vděčí především sezonním pracím. Ty ale na Jablonecku situaci nezlepší. Například pro sezonní práci v zemědělství tu možnosti prakticky nejsou a v rozkvětu není ani stavebnictví. Očekáváme, že nezaměstnaných bude v okrese i nadále přibývat, otázkou je jen to, do jaké míry,“ vyjádřil se pro Deník mluvčí jabloneckého Úřadu práce Michal Holý.

Oproti předchozímu měsíci bylo na konci května v evidenci úřadu práce o 66 uchazečů víc, nezaměstnanost tak stoupla o 0,2 procenta, tedy ne příliš výrazně. „V meziročním srovnání jsme ale zaznamenali nárůst počtu evidovaných nezaměstnaných o 1 782 osob,“ konstatoval Michal Holý.

Ve dvou gigantech hromadně propouštěli

O tom, že nezaměstnanost bude na Jablonecku i nadále stoupat, svědčí také některá hromadná propouštění. „Ve statistice za nadcházející měsíc se zřejmě projeví propuštění zhruba 40 zaměstnanců, které nám na konci května ohlásil Jablonex a na začátku června se také na úřad práce zaevidovalo několik desítek bývalých pracovníků zrušené kořenovské výrobny Cutisin,“ poznamenal Michal Holý.

Cutisin ukončil provoz svého závodu v Kořenově na konci května kvůli nízké produktivitě stávajících výrobních linek a rovněž kvůli stále se zvyšujícím nákladům na provoz v historické budově. Osmačtyřicet zaměstnanců přešlo od června do závodu Cutisinu v Jilemnici, osmdesát šest lidí ale muselo ukončit pracovní poměr. Z nich je teď podstatná část v evidenci úřadu práce.

Míst je méně před měsícem

Nepříznivou prognózu do dalších měsíců potvrzuje také fakt, že na konci května nabízel jablonecký Úřad práce uchazečům o 30 volných míst méně než na konci předchozího měsíce, kdy jich bylo 181.

„V meziročním srovnání bylo na konci května o výrazných 486 volných míst méně než v loňském roce,“ podotkl mluvčí Úřadu práce v Jablonci nad Nisou Michal Holý.K dalšímu omezení poptávky podle něj došlo zejména u míst pro pracovníky v administrativě a u obsluhujících pracovníků v průmyslu. Naopak mírný nárůst poptávky zaznamenal úřad práce u obsluhujících pracovníků ve službách a obchodě.

Čtyři lidé na jedno volné místo

Na jedno volné pracovní místo připadalo na konci května 28,9 uchazeče o zaměstnání, zatímco v dubnu to bylo 23,8 a před rokem jen 4,1 uchazeče.

„I když nárůst za poslední měsíc nebyl tak výrazný, přetrvává negativní vliv nepříznivé ekonomické situace v klíčových hospodářských odvětvích, propouštění pracovníků a omezená nabídka nabízených volných pracovních míst jak na regionální, tak na celostátní úrovni,“ uzavřel Michal Holý.