Ještě v březnu přitom přesahovala dvanáct procent. „Situace se již několik měsíců znatelně lepší a potvrdilo se to i v září, které bylo neočekávaně výjimečné. V měsíci, kdy jinak nezaměstnanost pravidelně stoupá, tentokrát došlo k dalšímu poklesu,“ řekl Deníku mluvčí jabloneckého úřadu práce Michal Holý.

Ke konci září evidoval pracovní úřad 4 797 nezaměstnaných, přičemž ještě v březnu jich bylo o téměř sedm stovek více. Na jásání je ale stále brzy. Volných míst totiž stále nijak výrazně nepřibývá a ani lidé zatím situaci nevnímají výrazně pozitivněji.

„Nejsem v zaměstnání spokojená a vím, že se svou kvalifikací mám na lepší místo, jenže dokud nebude k dispozici víc pracovních nabídek a o každé místo se nebudou ucházet desítky lidí, netroufám si hazardovat a dávat výpověď. A hledat si jiné místo při aktuální práci a při tom, jaké jsou všude návaly, je nesmysl,“ míní paní Kateřina z Jablonce.

Její obavy do značné míry potvrzuje fakt, že na jedno volné pracovní místo na Jablonecku stále připadá třiatřicet nezaměstnaných.

Dalšími důvody, proč už se situace na trhu práce ke konci roku zřejmě příliš lepšit nebude, je očekávaný příliv absolventů, zaměstnanců vykonávajících sezonní práce a lidí, kteří měli smlouvu na dobu určitou.

„To všechno jsou tradiční negativní faktory, kvůli kterým ke konci roku vždy předpokládáme, že se nezaměstnanost bude zvyšovat. Může to ale být jinak. Záleží na tom, jestli začnou firmy na Jablonecku vytvářet větší počet pracovních příležitostí,“ uzavřel tiskový mluvčí jabloneckého úřadu práce.