VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidi rozvoj Jablonce zjevně nezajímá

Jablonec n. N. - Připomínky ke strategickému plánu Integrovaného plánu rozvoje území Liberec Jablonec n. N. můžete podávat do pondělí. Lidé na veřejné projednání ale nepřišli.

7.11.2015
SDÍLEJ:

Veřejné projednávání IPRÚFoto: archiv

Ve středu odpoledne proběhlo na jablonecké radnici veřejné projednávání Integrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ) Liberec Jablonec nad Nisou, ale z řad veřejnosti o něj byl minimální zájem. Lidé nepřišli.

V sále se sešlo pouze několik zastupitelů, pracovníků magistrátu a starostů okolních obcí. Ve hře jsou přitom projekty v celkovém součtu několika stovek milionů korun.

Strategický dokument tu představoval předseda Řídícího výboru IPRÚ, liberecký náměstek primátora Jan Korytář, společně s místopředsedou výboru jabloneckým náměstkem primátora Lukášem Pletichou. „Strategický dokument včetně zapracovaných připomínek bude řídící výbor schvalovat v prosinci, poté jej projednají zastupitelstva Liberce a Jablonce i obcí v rámci ORP," řekl Jan Korytář ve svém úvodním slovu.

S realizací počítají za dva roky

Na projekty ve společné aglomeraci je podle předsedy výboru k dispozici 2,5 miliardy korun. „Předpokládáme, že první výzvy se začnou vyhlašovat v druhé polovině příštího roku, který bude patřit hlavně přípravě konkrétních projektů," dodal Korytář. První realizace plánovaných projektů očekávají ve 2017.

„Dotace chceme čerpat na rekonstrukce krajských silnic, výstavbu terminálů v obou městech, modernizaci tramvajových tratí a na rozvoj cyklodopravy. Dále se chceme zaměřit na pořízení nízkoemisních a bezbariérových vozidel MHD, vybudovat zázemí sociálních služeb, komunitní centra, sociální byty, modernizovat základní, střední i mateřské školy," doplnil jablonecký náměstek Lukáš Pleticha.

V případě nového přestupního terminálu v centru města se bude jednat o jednu z nejnákladnějších investičních akcí Jablonce v posledních letech. „Čekali jsme, že si sáhneme v rámci IPRÚ do operačních programů na peníze pro nemocnici nebo druhou etapu teplárenství, ale na tyto věci budeme muset žádat o dotace individuální cestou, kde však bude větší konkurence v rámci celé republiky. Skutečně jediná velká, uchopitelná částka je z Ministerstva dopravy na podporu kolejové dopravy," informoval o reálné skutečnosti jablonecký primátor Petr Beitl.

Kde bude terminál, ukáže studie

I proto má prodloužení tramvajového spojení z Liberce do centra Jablonce a vybudování nového terminálu, spojujícího tramvaj, vlak i městskou a meziměstskou autobusovou dopravu největší šanci na úspěch. „Pro posouzení a rozhodnutí o volbě varianty trasování tratě i umístění dopravního terminálu v bloku vymezeném ulicemi Mostecká, 5. květen, Kamenná a Lipanská je nutné zadat zpracování studie," řekl Pleticha.

To, že o prodloužení tramvaje více do centra města by byl ze strany veřejnosti zájem, si jablonečtí zastupitelé ověřili v rámci nedávné výluky. Náhradní autobusová doprava tehdy byla prodloužena až na autobusové nádraží a lidé tuto službu hojně využívali.

„Velký dopadem do celého území bude mít také rozvoj cyklodopravy, neboť mnoho obcí z ORP obou měst má zájem se připojit svými cyklostezkami k té páteřní Odra Nisa," myslí si Pleticha o dalším projektu.

Mikroregion Jizerské hory, který sdružuje jedenáct obcí předložil projektový záměr do oblasti udržitelná mobilita. Vybudovat chtějí stezku pro nemotorovou dopravu v hodnotě zhruba dvacet dva milionů korun zajišťující bezpečné, pohodlné a atraktivní propojení Jablonce s Janovem, Bedřichovem, Lučany nad Nisou, Pulečným, Rychnovem u Jablonce nad Nisou a Rádlem. Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou předložil také několik projektových fiší.

Harmonogram příprav IPRÚ

• schválení IPRÚ v zastupitelstvech měst a obcí se plánuje na leden roku 2016

• výzva Ministerstva pro místní rozvoj pro předkládání strategií dosud není vyhlášená

• předpokládané vyhlášení výzev na dílčí projekty 2. polovina roku 2016

• příprava projektů průběh roku 2016

• předpokládané realizace projektů rok 2017

Autor: Jan Žíla

7.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Živý Betlém

Brodem opět projde živý betlém, již sedmý rok po sobě

Policie. Ilustrační foto.

Srazil dívku, od nehody ujel.Teď ho hledají policisté

V Drážďanech už chystají vánoční cirkus

Drážďany – Nejbližší německé velkoměsto nehostí v adventním čase jen proslulé vánoční trhy. Přes dvacet let se zde na sklonku adventu otvírají brány netradičního vánočního cirkusu.

ANKETA: Hlasujte o nejúspěšnějšího sportovce Jablonecka za rok 2017

Jablonecko – Letos poprvé můžete hlasovat také on line. Vystřižený kupon má hodnotu 10 bodů, 1 hlas = 1 bod.

Až do soboty máte možnost navštívit tradiční Vánoční trhy v Jablonci

Jablonec n. Nisou – Až do soboty se konají v centru Jablonce tradiční Vánoční trhy s bohatým doprovodným programem. 

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT