Turistické pochody jsou na Jablonecku oblíbené, na Železnobrodsku pak milované. Králem mezi zdejšími pochody jsou bez diskuzí Líšenské pochody Českým rájem.

„Na Líšenských pochodech jsem za posledních patnáct let chyběl dvakrát, možná třikrát a to vždy jen kvůli opravdu špatnému počasí," sdělil dvaapadesátiletý Milan z Turnova.

Do malé vísky mezi Železným Brodem a Malou Skálou dorazí stovky, ba tisíce pochodníků. Začínají tu příjezdem pochodníků z větší vzdálenosti v pátek.

Po příjezdu pořadatelé (TJ Sokol Líšný)doporučují rychle se ubytovat v sokolovně nebo ve stanu. „Od 19 hodin se na sportovišti bude konat táborák s občerstvením. K poslechu i k tanci hraje populární skupina Non-Stop z Liberce," poznamenal za organizátory Jaroslav Salaba za organizátory, Klub českých turistů při zdejší TJ Sokol. 46. ročník Líšenských pochodů Českým rájem je současně i 16. Sokolským turistickým srazem.

POCHODY

Sobota je už hlavním dnem Líšenských pochodů Českým rájem. Prezentace bude zahájena nejméně půl hodiny před startem jednotlivých pochodů v sokolovně v Líšném. Pro zahraniční účastníky je označeno místo s možností komunikace v anglickém, německém a polském jazyce. Prodávány budou karty IVV, protože pochod je uveden v mezinárodním kalendáři IVV.

Organizátoři připravili celkem šest tras pochodů od 7 kilometrové, kterou zvládnou i malé děti či maminky s kočárky, až po dálkovou padesátikilometrovou. Ta je i díky mnoha výstupům do kopců v okolí velmi náročná. I proto organizátoři nepustí na trať každého. „Dálkový pochod na padesát kilometrů není pro mládež do 15 let povolen. Účastníkům zároveň doporučujeme lékařskou prohlídku," vysvětlil Jaroslav Salaba.

Všichni pochodníci samozřejmě získají i vzpomínkové předměty na kratších trasách to bude čestné uznání a odznak pochodů, kdo vyrazí na 40 a 50 kilometrovou trasu získá místo odznaku plaketu.

Organizátoři pamatují i na dětské pochodníky. Na Prosíčce na ně čekají atrakce a hry.

DOPRAVA A SPANÍ

Do Líšného je možné vyrazit autem, ale není to příliš chytré, obec nemá příliš parkovacích míst. Dobré je využít dobré vlakové spojení. V Líšném zastavují jen osobní vlaky, ale zato často.

Pro pochodníky z daleka mají organizátoři připraveno i ubytování. „Zajišťujeme přespání pro obě noci ve vlastních spacácích v sokolovně do náplně kapacity. Dále doporučujeme možnost využít stanování v prostorách sokolovny nebo u sportoviště. Ubytování si ale lidé mohou zajistit například na Malé Skále v hotelu Jizera, případně v mnoha dalších okolních ubytovacích zařízeních," doplnil Salaba.

HISTORIE

Klub českých turistů při TJ Sokol přišel v roce 1970 s nápadem uspořádat pochody pro širokou veřejnost, které se v té době stávaly populární záležitostí v celém tehdejším Československu. Termín těchto pochodů byl stanoven na červen 1971. Prvního ročníku se na 3 trasách 15, 25 a 50 km zúčastnilo 76 pochodníků. Při druhém ročníku již pochodovalo 247 turistů, z nichž 114 bylo odjinud. Od tohoto ročníku byl kontrolní list vybaven mapkou tras, jejíž kvalita se postupem času neustále vylepšovala.

Do 4. ročníku byl název Líšenská padesátka Českým rájem, od tohoto ročníku se s rozrůstajícím množstvím tras změnil název na současný Líšenské pochody Českým rájem a počet tras se ustálil na dnešních šesti v délce od 7 50 km. Č

Od 16. ročníku jsou pro děti připravovány soutěže a závodivé hry. Zpočátku byly soutěže součástí plnění dětského odznaku zdatnosti a později již jen jako hry a soutěže s odměnou.

Pochody jsou zařazeny v mezinárodním kalendáři organizace IVV, dále mezi významné akce Klubu českých turistů v ČR.