VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na prvním místě měla Boha a lidé si jí váží dodnes

Liberecký kraj - Pět dní potom, co Anežku prohlásili za svatou, přišel 17. listopad 1989. Měla v tom prsty také ctnostná česká princezna?

16.11.2011
SDÍLEJ:

Tapisérie sv. Anežka Česká vznikla nadanýma rukama Dany Rezkové Foto: Deník/Petr Šimr


Dana Rezková je autorka působivých tapisérií. Textilní gobelíny vytváří technikou útkového rypsu, vyvazováním uzlů a různou kombinovanou technikou. Pracuje s vlnou, konopím, sisalem a dalším materiálem. Žije v Liberci. Jako námět si v roce 1989, ještě před sametovou revolucí, vybrala sv. Anežku Českou.

„Říkala jsem si, že má říct něco naší zemi. Sv. Anežka je jednou z nejušlechtilejších postav našeho národa, celý svůj život zasvětila trpícím bližním. Sytila hladové, ošetřovala nemocné, pečovala o staré, povzbuzovala bezradné. Svým životním postojem nám dává příklad k tomu, abychom nehleděli jen na svůj prospěch, ale každý dle svých možností pomohl těm, kteří to potřebují. Úcta ke sv. Anežce České by měla přinést i mravní, kulturní a hospodářský rozkvět našeho národa, neboť též šířila pokoj a smíření, dodávala útěchu a dokázala vlévat novou naději. Její odkaz zní: Mír a dobro všem,“ uvedla umělkyně. Když práci v roce 1991 dokončila, poměry v naší zemi byly už jiné. Totalitní režim nahradila demokracie. Lidé se mohli opět svobodně vyznávat ke svým názorům i k víře. S jakými pocity Dana Rezková na díle, které je 2,8 metrů vysoké, pracovala? Jaké myšlenky ji při práci naplňovaly? „Při vlastní tvorbě jsem pociťovala obdiv k této vzácné bytosti (světici) a chtěla jsem co nejpřesvědčivěji zobrazit vyzařování ušlechtilé laskavosti Anežky České a její soucit s trpícími. Ti jsou zde v náznaku ztvárněni v hrubším provedení, kontrastně vyjadřující jejich bezútěšnost a prosebnou naději,“ vyjádřila své pocity autorka.

Nenechala se zkazit

V našich dějinách nemáme mnoho postav takového formátu, jakým byla právě Přemyslovna - princezna Anežka Česká. Řízením osudu i vlastní vůlí, a také díky rané výchově v klášteře (od 3 let), kde se otevřela duchovnímu rozměru života, minula cestu mravní zkaženosti u císařského dvora. Jelikož byla zaslíbena synovi císaře Fridricha II., v osmi letech ji jako budoucí císařovnu poslali na vychování do Vídně na vévodský dvůr, kde odhalila tamní nevázaný život. Ze svatby kvůli politickým intrikám sešlo a i později, kdy ji o ruku žádal sám císař Fridrich II., se vnitřně čistá Anežka vlivem neblahých zkušeností, kterých u dvora v Rakousku nabyla, moci, pomíjivé slávě a úpadku lidského charakteru vyhnula. Nabídku k sňatku odmítla, a to dokonce dvakrát. Česká princezna dala přednost trvalým hodnotám a rozhodla se plně odevzdat Bohu a jeho prozřetelnosti. Svůj život zasvětila pomoci potřebným. Založila v Praze špitál, na jehož výstavbu darovala celé své královské věno. Péči zde našli nejen nemocní, ale také poutníci, lidé bez střechy nad hlavou či pronásledovaní.

Tento rok uplynulo 800 let od jejího narození. Vloni vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy výtvarnou soutěž s názvem „Přemyslovna svatá Anežka Česká a její doba“. Děti od mateřských škol až po mládež na vyšších odborných školách se tak mohly se životem této velké ženy našich národních dějin tvořivou formou seznámit.

Nechali se zkazit

Navzdory svým zásluhám a čistému životu byla Anežka Česká kanonizována až 12. listopadu roku 1989. Vzápětí přišla do České republiky sametová revoluce, uvolnění z jařma totality, mezi lidmi zavládla euforie. Kdekdo byl naplněn ideály a snahou změnit poměry k lepšímu. Letos tomu je 22 let. A nálada mezi občany? Nic moc. U někoho snad až beznaděj. Kde se stala chyba? Nikdo nebyl asi vychováván jako Anežka, nikdo neměl na prvním místě žebříčku svých hodnot službu Bohu. Na ideály se brzy zapomnělo a většina z těch, kteří se dostali do vlády a k moci, nemysleli ani na svůj lid, ani na blaho země, nýbrž na sebe, na svůj prospěch (případně na prospěch svých rodinných příslušníků a kamarádů). Lid je za to také nectí. Ba naopak. Zdá se, že jim spíše hrozí pěstí.

Autor: Jaroslava Očenášová

16.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 6 800 Kč

Výrobci bižuterie. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6800 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: - pracovní pozice jsou určené výhradně pro invalidy (bohužel v této chvíli nemáme bezbarierový přístup, takže ne vozíčkáři), - práce : kontrola a balení zboží, drobná bižuterní výroba , - pracovní doba : pracovní úvazek 4 hodiny denně - práce ve dvou směnách (8-12 a 12-16), - mzda : základ plus ohodnocení až 6.800,- měsíčně čistá mzda, Pracoviště: chráněná dílna - OZP., Hlásit se na tel: 724 060 135, 483 317 786. Pracoviště: Beads 4u, s.r.o., Pod Skalkou, č.p. 1980, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Jana Vrbová, +420 724 060 135,483 317 786.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci REFERENT odboru humanitního. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tajemník Magistrátu města Jablonec nad Nisou vyhlašuje výběrové řízení na pozici, REFERENT ODBORU HUMANITNÍHO (sociální pracovník - agenda SPOD), 10. platová třída, Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání, odpovídající požadavkům zákona č. 108/2006 Sb.; orientační znalost legislativy na úseku sociálně právní ochrany dětí; zkušenosti z obdobné pozice výhodou; absolvování zkoušek odborné způsobilosti výhodou; organizační, komunikační schopnosti, aktivní přístup k řešení problémů; pracovní flexibilita, schopnost samostatné tvůrčí práce, koncepční myšlení, odolnost vůči stresu; schopnost pružně rozhodovat a přijímat za svá rozhodnutí odpovědnost; časová flexibilita (práce i mimo stanovenou pracovní dobu); uživatelská znalost práce s PC (Word, Excel, internet); řidičský průkaz skupiny B, Popis vykonávané práce: pracovník zajišťuje plnění úkolů svěřených Radou města Jablonec nad Nisou odboru humanitnímu dle pracovní náplně určené vedoucím odboru a tajemníkem magistrátu města. Zejména jde o úkoly na úseku sociálně-právní ochrany dětí dle příslušné legislativy (zejména zákon o sociálně-právní ochraně dětí, občanský zákoník, trestní zákon) na úseku práce s dětmi a jejich rodinami; dále pak kolizní opatrovnictví při zastupování nezletilých dětí, preventivní a poradenská činnost, spolupráce se soudy, orgány činnými v trestním řízení, ústavními zařízeními, školami, neziskovými organizacemi a dalšími institucemi, které se na výkonu SPOD podílejí., Pracovní poměr: na dobu určitou (cca 3 roky) s nástupem ihned, Přihlášky do 9. dubna 2018 do 12 hod., Úplné znění inzerátu vč. dalších pokynů najdete na www.mestojablonec.cz, Magistrát, Volná místa.. Pracoviště: Statutární město jablonec nad nisou - magistrát města, Mírové náměstí, č.p. 3100, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Zdeňka Krausová, +420 605 713 567,483 357 172.

Výroba - Výroba Lakýrníci 25 000 Kč

Lakýrníci a natěrači dřevěných výrobků lakýrník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: LAKÝRNÍK, - nástup ihned, mzda od 25.000Kč, praxe v oboru podmínkou, možnost ubytování., Osobní kontakt: Po-Pá v době od 8.00 - 10.00 hod.. Pracoviště: Petr miček-truhlárna, 468 45 Velké Hamry. Informace: Petr Miček, +420 724 092 107.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 22 300 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Vazební věznice Liberec vyhlašuje v souladu s ustanovením § 22 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů, výběrové řízení na obsazení služebního místa:, , STRÁŽNÝ JUSTIČNÍ STRÁŽE, (služební hodnost vrchní referent, hodnostní označení strážmistr), , Zákonné a další požadavky:, ? minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou, ? zdravotní, osobností a fyzickou způsobilost k výkonu služby, ? trestní bezúhonnost., , Nabízíme:, - tarifní třída 2. - od 22.300,- Kč (po základní odborné přípravě 3. TT od 23.900,- Kč)., - zvýhodněné stravování (zajištěno ve vazební věznici)., - příspěvky z Fondu kulturních a sociálních potřeb na kulturní a sportovní vyžití, apod., , Místo služebního působiště: Místní jednotka JS při OS Jablonec nad Nisou , , Předpokládaný termín nástupu na služební místo: 1. 5. 2018, , Náležitosti písemné přihlášky:, - strukturovaný životopis,, - písemná žádost občana o přijetí do služebního poměru k bezpečnostnímu sboru,, - fotokopie dokladů o dosaženém vzdělání,, - souhlas se soustřeďováním osobních údajů ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to prostřednictvím prohlášení ve znění: " Odesláním a doručením strukturovaného profesního životopisu souhlasím, aby Vazební věznice Liberec zpracovávala mnou poskytnutá data obsažená v životopise pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběrového řízení na místo strážný JS"., , Termín doručení písemné přihlášky k výběrovému řízení: 15. 4. 2018, Přihlášku s požadovanými materiály zašlete na adresu:, Vězeňská služba České republiky, Vazební Věznice Liberec, oddělení personální, Pelhřimovská 3, P. O. Box 400, 460 62 Liberec. , Pokud přihláška nebude obsahovat požadavek na vrácení zaslaných materiálů, budou tyto po ukončení výběrového řízení skartovány., Obálku označte v levém dolním rohu " výběrové řízení - JS JBC".. Pracoviště: Vězeňská služba čr-vv liberec-justiční stráž, Mírové náměstí, č.p. 494, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Jiřina Trnková, +420 602 784 967,482 426 270.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obviněný Rumun Marius Vasilica Ailieseie při jednání u krajského soudu v Liberci. Muž je obžalován z vraždy čtyřiadvacetileté Ukrajinky.
4

Obžalovaný Rumun měl zavraždit známou, škrtil i svou přítelkyni

Školní prázdniny sloužily od nepaměti k přivýdělku studentů. Na letní brigády vzpomíná i pamětník MUDr. Jan Šafařík, který v roce 1949 sloužil jako průvodčí jabloneckých tramvají.

Jak jsme žili v Československu: Tramvají po městě

Velikonoční výrobky zaplavily sál Krajského úřadu Libereckého kraje

Liberecký kraj – Zdejší Velikonoční prodejní trhy proběhly ve středu a opět přilákaly nejen příznivce velikonočních svátků.

Hasiči ve svém volnu zachránili lidský život aktivní první pomocí

Jablonec nad Nisou – Zachránili lidský život. Prostě si v tu chvíli věděli rady a nezpanikařili.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Stavba kanalizace se blíží, Kokonín řeší přípojky

Jablonec n. Nisou – Nepřipojíte se? Hrozí vám až padesátitisícová pokuta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT