VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na prvním místě měla Boha a lidé si jí váží dodnes

Liberecký kraj - Pět dní potom, co Anežku prohlásili za svatou, přišel 17. listopad 1989. Měla v tom prsty také ctnostná česká princezna?

16.11.2011
SDÍLEJ:

Tapisérie sv. Anežka Česká vznikla nadanýma rukama Dany Rezkové Foto: Deník/Petr Šimr


Dana Rezková je autorka působivých tapisérií. Textilní gobelíny vytváří technikou útkového rypsu, vyvazováním uzlů a různou kombinovanou technikou. Pracuje s vlnou, konopím, sisalem a dalším materiálem. Žije v Liberci. Jako námět si v roce 1989, ještě před sametovou revolucí, vybrala sv. Anežku Českou.

„Říkala jsem si, že má říct něco naší zemi. Sv. Anežka je jednou z nejušlechtilejších postav našeho národa, celý svůj život zasvětila trpícím bližním. Sytila hladové, ošetřovala nemocné, pečovala o staré, povzbuzovala bezradné. Svým životním postojem nám dává příklad k tomu, abychom nehleděli jen na svůj prospěch, ale každý dle svých možností pomohl těm, kteří to potřebují. Úcta ke sv. Anežce České by měla přinést i mravní, kulturní a hospodářský rozkvět našeho národa, neboť též šířila pokoj a smíření, dodávala útěchu a dokázala vlévat novou naději. Její odkaz zní: Mír a dobro všem,“ uvedla umělkyně. Když práci v roce 1991 dokončila, poměry v naší zemi byly už jiné. Totalitní režim nahradila demokracie. Lidé se mohli opět svobodně vyznávat ke svým názorům i k víře. S jakými pocity Dana Rezková na díle, které je 2,8 metrů vysoké, pracovala? Jaké myšlenky ji při práci naplňovaly? „Při vlastní tvorbě jsem pociťovala obdiv k této vzácné bytosti (světici) a chtěla jsem co nejpřesvědčivěji zobrazit vyzařování ušlechtilé laskavosti Anežky České a její soucit s trpícími. Ti jsou zde v náznaku ztvárněni v hrubším provedení, kontrastně vyjadřující jejich bezútěšnost a prosebnou naději,“ vyjádřila své pocity autorka.

Nenechala se zkazit

V našich dějinách nemáme mnoho postav takového formátu, jakým byla právě Přemyslovna - princezna Anežka Česká. Řízením osudu i vlastní vůlí, a také díky rané výchově v klášteře (od 3 let), kde se otevřela duchovnímu rozměru života, minula cestu mravní zkaženosti u císařského dvora. Jelikož byla zaslíbena synovi císaře Fridricha II., v osmi letech ji jako budoucí císařovnu poslali na vychování do Vídně na vévodský dvůr, kde odhalila tamní nevázaný život. Ze svatby kvůli politickým intrikám sešlo a i později, kdy ji o ruku žádal sám císař Fridrich II., se vnitřně čistá Anežka vlivem neblahých zkušeností, kterých u dvora v Rakousku nabyla, moci, pomíjivé slávě a úpadku lidského charakteru vyhnula. Nabídku k sňatku odmítla, a to dokonce dvakrát. Česká princezna dala přednost trvalým hodnotám a rozhodla se plně odevzdat Bohu a jeho prozřetelnosti. Svůj život zasvětila pomoci potřebným. Založila v Praze špitál, na jehož výstavbu darovala celé své královské věno. Péči zde našli nejen nemocní, ale také poutníci, lidé bez střechy nad hlavou či pronásledovaní.

Tento rok uplynulo 800 let od jejího narození. Vloni vyhlásilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy výtvarnou soutěž s názvem „Přemyslovna svatá Anežka Česká a její doba“. Děti od mateřských škol až po mládež na vyšších odborných školách se tak mohly se životem této velké ženy našich národních dějin tvořivou formou seznámit.

Nechali se zkazit

Navzdory svým zásluhám a čistému životu byla Anežka Česká kanonizována až 12. listopadu roku 1989. Vzápětí přišla do České republiky sametová revoluce, uvolnění z jařma totality, mezi lidmi zavládla euforie. Kdekdo byl naplněn ideály a snahou změnit poměry k lepšímu. Letos tomu je 22 let. A nálada mezi občany? Nic moc. U někoho snad až beznaděj. Kde se stala chyba? Nikdo nebyl asi vychováván jako Anežka, nikdo neměl na prvním místě žebříčku svých hodnot službu Bohu. Na ideály se brzy zapomnělo a většina z těch, kteří se dostali do vlády a k moci, nemysleli ani na svůj lid, ani na blaho země, nýbrž na sebe, na svůj prospěch (případně na prospěch svých rodinných příslušníků a kamarádů). Lid je za to také nectí. Ba naopak. Zdá se, že jim spíše hrozí pěstí.

Autor: Jaroslava Očenášová

16.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční trhy v Drážďanech.

V Drážďanech už chystají vánoční cirkus

Vyhlášení ankety Sportovec roku 2016 v Jablonci nad Nisou

Hlasujte o nejúspěšnějšího sportovce Jablonecka za rok 2017

Až do soboty máte možnost navštívit tradiční Vánoční trhy v Jablonci

Jablonec n. Nisou – Až do soboty se konají v centru Jablonce tradiční Vánoční trhy s bohatým doprovodným programem. 

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Usnul za volantem, auto s ním udělalo kotrmelec. Vyvázl s lehkým zraněním

Železný Brod – Řidič s vozidlem Peugeot jel v sobotu před polednem od Turnova do Železného Brodu.

Jizerská 50 hledá dobrovolníky, stačí vyplnit formulář

Jizerské hory – Velký zimní svátek se blíží. Kdo by se chtěl stát součástí týmu Jizerské 50, má ještě šanci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT