VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Technikou drancují Jizerku, odvážejí sníh.

Lidé se bouří, do redakce docházejí diskusní příspěvky a také výzvy k demonstraci

12.2.2008 2
SDÍLEJ:

Těžká technika 12. února u osady Jizerka na Jablonecku. Podle Správy chráněné krajinné oblasti Jizerské hory porušili pořadatelé Světových pohárů v severské kombinaci v Liberci zákon o ochraně přírody.Foto: Ota Bartovský

Jablonecko/Vlna protestů se zvedla proti svážení sněhu z Jizerských hor do sportovního areálu Vesec, kde se mají konat závody světového poháru. Mezi příznivci bílé stopy koluje text protestního emailu, jehož autorem je Ondřej Duda z osady Jizerka, a přidává se k němu stále více lidí. Nechybí mezi nimi komunální politici a představitelé měst nejen na Jablonecku.
Oficiálně protestuje také starosta Desné Marek Pieter. „Naše městská policie v sobotu ve spolupráci s hrázným zamezila přístupu těžké techniky pro odvoz sněhu ze silnice od Soušské přehrady,“ uvedl Pieter s tím, že město Desná v žádném ohledu nesouhlasí s postupem organizátorů světového poháru. Nemá však možnost v zákonném zakročení proti tomuto postupu.

Reakce čtenářů

 

15. 2. 17.00

Vážení přátelé rekreačního lyžování, milovníci Jizerských hor a odpůrci drahých a nesmyslných staveb, před několika dny jste pravděpodobně četli řetězový email, který rozproudil debatu mezi širokou veřejností ohledně navážení sněhu z Jizerských hor na závody Světového poháru ve Vesci. Médii proběhlo mnoho článků, rozhovorů a dopisů čtenářů. Pokud celá akce tímto způsobem skončí, pak si ti, kdo za vším stojí, otřou z čela pot, prohodí cosi o pár křiklounech, kterým se člověk nezavděčí, vyhrnou si rukávy a pustí se do další megalomanské akce, například stavby tzv. Centra vzdělanosti Libereckého kraje v Liberci, budově za další stovky milionů korun, do které by mělo být sestěhováno několik libereckých středních škol…
Navážení sněhu desítky kilometrů kvůli víkendovému běhání pár desítek sportovců je zvrácenost, která stála někoho pár miliónů. Vybudování běžeckého areálu ve Vesci v nadmořské výšce 400 - 450 m.n.m je zvrácenost, která stála z veřejných prostředků, tedy i z vašich peněz, přes 350 milionů korun!!! To jsou přesně ty peníze, které v našem městě chybí na opravy chodníků, na nové parky, na nová dětská hřiště, na nová místa v přeplněných mateřských školkách, na opravy školních budov a našlo by se jistě mnoho dalších příkladů..
V sobotu 16. února se v Liberci ve Vesci poběží hlavní závody Světového poháru.
Právě v tento den a právě na tomto místě je třeba, abychom dali pořadatelům jasně najevo, co si o jejich přístupu k Jizerským horám myslíme. Ale nejen to. Mnoho více je třeba upozornit na nesmyslnost celého tzv. Sportovního a rekreačního areálu ve Vesci a vyslat jasný signál politikům, kteří zde budou zastoupeni v jistě hojném počtu a kteří za celým projektem stojí. Pojďme společně říct regionálním špičkám ODS, které náš kraj a naše město vedou již drahnou dobu, že "tento způsob utrácení peněz se nám zdá poněkud nevhodným". Kdo to vidí jinak, ať zůstane doma, my nechceme chodit okolo horké kaše, ale chceme pojmenovat věci pravým jménem. Jinak se můžeme všichni těšit na další nesmyslné stavby a náklaďáky plné sněhu brázdící hory v některé z příštích zim…
Jan Korytář, Liberec, ekolog, běžkař, městský zastupitel a předseda Strany zelených v Libereckém kraji
Zuzana Tachovská, Liberec, na mateřské dovolené, běžkařka
Oto Pokorný, Rozstání, podnikatel, běžkař
Martina Burešová, Liberec, manažerka, běžkařka

15. 2. 2008 - 12.00

Otevřený dopis organizátorům MS v lyžování 2009

Vážený a milý organizační výbore Mistrovství světa v lyžování 2009 v Liberci,
dnes již všichni víme, že se organizace Světového poháru v Liberci vinou nepříznivých klimatických podmínek příliš nevydařila dle představ nejen vašich, ale i široké veřejnosti. Rádi bychom se s vámi touto cestou podělili o naše letité zkušenosti, které jsme získali organizováním největší letní lyžařské události – Prasoloppetu.
Jedná se o závod na klasických lyžích v zimním oblečení kolem jablonecké přehrady, který se každoročně koná vždy koncem června. Z toho je jasně patrné, že s nějakým sněhem se při organizaci vůbec nepočítá - a taky to jde. Naši odborníci totiž počítali s následky globálního oteplování již dávno, na rozdíl od projektantů trati ve Vesci. Navíc celý tento podnik lze uspořádat za pár šupů a téměř nikoho tím nenaštvete.
Nejspíš jste se dosud ostýchali nás oslovit a požádat o radu, ovšem kolegům z branže pomocnou ruku poskytneme vždy rádi a zcela nezištně. Tímto si vás dovolujeme pozvat na 8.ročník Prasoloppetu – Prasova běhu 2008, který proběhne 21.6. v Jablonci nad Nisou.
Za organizační výbor : Ivana + Rudolf Hancvenclovi, Jablonec n.N.

V Jablonci n.N. 14.2.2008 - 13.00

V pondělí jsem byl na Smědavě - otřesný pohled na cisternu s naftou a 8 nákladních aut čekajících na nakládku sněhu, a co víc, společnost porušuje zákon o provozu na pozemních komunikacích a ještě k tomu lže i policii. Od Smědavy platí zákaz vjezdu a navíc zákaz vjezdu vozidel nad 3,5t. Volal jsem proto policii, která na místo přijela, předák jim však tvrdil, že povolení pro vjezd mají, prý však v Liberci. Obrátil jsem se proto na Ing. Jakešovou z krajského úřadu, která mne odkázala na odbor dopravy ve Frýdlantě. Vedoucí odboru mi sdělil, že žádné povolení pro vjezd město nevydalo. Otázkou je, kdo to drancování zastaví? Je vůbec možné domoci se práv a spravedlnosti? To, co se děje už není ani o sportu ani ekologii, ale o vyšších mravních hodnotách. Tvoří se precedens pro budoucí, ještě horší drzosti a rozmařilosti skupin, které by určitě neměly vládnout a rozhodovat ve zdravé „demokratické“ společnosti.
Jan Heinzl

14. 2 - 11.00

Je to příšerné, co dokáží udělat s Jizerskými horami. Jak mám vysvětlovat dítěti, že přírodu je třeba chránit, když na vlastní oči vidí obří stroje bagrující sníh na Jizerce. A příští tok bude ještě hůř. Mistrovství! Připojuji se k protestnímu emailu, který inicioval pan Duda z Jizerky. Akce bude stát stovky milionů korun a rekreačním lyžařům nic nepřinese. Za rozpočet mistrovství by bylo možno řadu let upravovat běžecké tratě ve všech horách.
Ida Kolisková

Sníh z Jizerských hor patří všem.

Přátelé přírody. O nastávajícím víkendu, 16. - 17.2.2008, se v obci Vesec u Liberce konají závody Světového poháru v běžeckém lyžování. Organizátoři se rozhodli je uskutečnit navzdory katastrofálnímu nedostatku sněhu, nepříznivým klimatickým podmínkám, nevhodné poloze areálu, navzdory přírodě. Pro realizaci tohoto zvráceného záměru sváželi sníh z nejkrásnějších chráněných míst Jizerských hor, Smědavy, Jizerky a Bedřichova. Došlo přitom k rozsáhlému poškození životního prostředí exhalacemi výfukových plynů ze stovek nákladních aut, ohrožení zdroje pitné vody, rozbití rekreační běžkařské Jizerské magistrály a narušení horského ekosystému. Přestože přitom porušovali zákon o ochraně životního prostředí a neměli příslušná povolení, místní orgány policie a státní správy jejich konání nečinně přihlížely. Podle vyjádření organizačního výboru mají závody podporu nejvyšších politických kruhů a jejich konání je ve státním zájmu. Pokud jste přesvědčeni, že poškozování Jizerských hor ve státním, tedy občanském
zájmu není, připojte se k pokojnému protestu. Přijeďte v sobotu v co největším počtu do Vesce a postavte na lyžařské trati, z organizátory navezeného sněhu, každý svého sněhuláka, zalyžujte si na čtyř stech metrech trati, které byly ukradeny z Jizerské magistrály. Sníh z patří všem a
nelze tolerovat, aby si jej svévolným způsobem přisvojovali lidé politického a sportovního byznysu. Víkendové závody se uskuteční jenom díky porušování zákona o ochraně přírody a je proto třeba jim pokojným a kultivovaným způsobem zabránit. Jde totiž "jenom" o generální zkoušku na mistrovství světa v běžeckém lyžování, které se má na stejném místě konat za rok, a předzvěst akce ještě obludnější - olympiády v Praze. Jestliže jsi stejného názoru, připoj svůj podpis a rozešli tento mail svým známým. Sraz u veseckých tratí je v sobotu 16. 2. 2008 v 10.00 !!!
Podpisy: H. Němcová, E. Žďárská, M. Sháněl, J. Hnízdil, L. Šafaříková, G. Myslivečková

Strana pro otevřenou společnost vyzvala k zastavení těžby sněhu

Liberecký kraj/ Proti vytěžování sněhu z Jizerských hor a jeho odvozu do libereckého lyžařského areálu Vesec vystoupila místně významná politická Strana pro otevřenou společnost (SOS).
„Důrazně protestujeme proti odvozu sněhu z lyžařské magistrály a chráněných lokalit Jizerských hor. Vyzýváme k okamžitému zastavení akce, která prokazatelně devastuje přírodní bohatství Jizerských hor a likviduje oblíbené a hojně využívané zázemí pro rekreační lyžování,“ uvedl dnes ve svém prohlášení předseda strany Jindřich Berounský.
Podle něj je celá situace důsledkem nedostatečné přípravy na situaci, před kterou varovali. „Naši zástupci ve statutárním městě Liberci opakovaně kritizovali nedostatečnou přípravu zasněžování areálu ve Vesci, která byla trestuhodně podceněna,“ dodal Berounský.
S jeho názorem nesouhlasí primátor města Liberce Jiří Kittner. „Jediné, co mě v reakci na toto prohlášení napadá, je známé přísloví – po bitvě je každý …,“ uvedl primátor.
„Současnou situaci skutečně nepovažuji za kritickou. Spíše se mi to jeví jako souboj odpůrců a příznivců celé akce. Nutno podotknout, že odpůrci se nikdy netajili tím, že s touto akcí nesouhlasí, a pokud by nebylo sněhu z Jizerek, jistě by se našla jiná záminka,“ dodal Jiří Kittner.
S názorem Strany pro otevřenou společnost zásadním způsobem nesouhlasí také tiskový mluvčí MS Liberec 2009 Zdeněk Soudný. „Zasněžování v areálu Vesec začalo v prvním možném termínu. Ještě třináctého ledna byl areál kompletně připraven pro konání světových pohárů,“ popsal průběh příprav mluvčí.
„Bohužel stále neumíme poručit větru či dešti a tento způsob tropické zimy zdá se nám na poměry České republiky a Liberce obzvlášť poněkud nešťastný. Pokud SOS umí zajistit optimální počasí, samozřejmě uvítáme napřesrok jejich spolupráci v této oblasti při konání mistrovství světa,“ konstatoval Soudný.

Organizátoři poháru porušili zákon

Podle Správy CHKO Jizerské hory porušil Organizační výbor MS Liberec 2009 při dovážení sněhu z hor zákon
o ochraně přírody.

Liberecký kraj/ Podle ochránců přírody shrnovala rolba sníh z louky, která je v ochranném pásmu a navíc je součástí evropského ochranného programu Natura 2000. Pokud se obvinění prokáže, hrozí pachateli přestupku pokuta až do dvou milionů korun.
Spor mezi ochránci přírody z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) a Organizačním výborem MS Liberec 2009 probíhá již od pondělí. Organizační výbor je pořadatelem Světových pohárů, které se uskuteční ve Vesci již tento víkend. Jarní počasí, které v Liberci panuje, však zapříčinilo totální absenci sněhu. Sníh nutný pro uspořádání Světového poháru, přesněji závodu v běhu na lyžích, proto vozí organizační výbor z Jizerských hor.
Během pátečního večera informoval tiskový mluvčí MS Liberec 2009 o zahájení svozu sněhu.


Sníh se začal navážet v pátek


„Získali jsme veškerá nutná povolení. Světový pohár v lyžařském areálu Vesec v Liberci bude. Již tento víkend zahájíme návoz sněhu,“ informoval mluvčí.
Tato aktivita však byla od samého počátku trnem v oku ochránců přírody. Organizační výbor se proto dohodl s Lesy ČR a místní samosprávou, kteří umožnili sběr sněhu ze silnic.
Ještě ve čtvrtek se uskutečnila schůzka mezi generálním sekretářem Jaroslavem Honců a vedoucím CHKO Jizerské hory Jiřím Huškem.
Na této schůzce se generální sekretář dozvěděl zásadní věc. Sník ze silnic je možné odebrat a svozit do Vesce, žádná technika však nesmí vyjet mimo zpevněné komunikace nebo na lesní cesty. To smí povolit pouze Vláda ČR.
S tím se zástupci obou stran rozešli a začalo navážení sněhu.


Rolba vjela na chráněnou louku


Ke smůle organizačního výboru však došlo k události, která rozvířila emoce na všech stranách.
Rolba obecně prospěšné organizace Jizerská magistrála se souhlasem majitele pozemku vjela na přísně chráněnou louku v osadě Jizerka a z ní shrabala sník k vozovce, kde jej naložily kamiony. To se stalo navzdory domluveným pravidlům.
„Ohledně možnosti sběru sněhu v osadě Jizerka bylo výslovně sděleno, že se jedná o území se zvýšenou ochranou, kde jakékoliv podobné aktivity jsou naprosto nežádoucí a nepovolené,“ napsal vedoucí správy CHKO Jizerské hory Jiří Huška ve svém vyjádření z Kanady, kde je právě na dovolené.


Případ se řeší na několika frontách


Z toho důvodu se rozběhl koloběh mnohdy i velmi vyhrocených reakcí.
O celé věci byla informována také Inspekce životního prostředí v Liberci.
„Mohu potvrdit, že jsem se kvůli odvážení sněhu včera setkala s Kateřinou Neumannovou,“ uvedla pro Deník ředitelka liberecké pobočky inspekce Hana Kolářová.
„Inspekce se však tímto případem dále nebude zabývat, protože vše již řeší správa CHKO Jizerské hory, která je k tomu plně kompetentní. Při takovéto akci je potřeba, aby si všechny strany vyjasnily pravidla, a to písemně, aby byly dány jasné mantinely,“ uvedla ředitelka inspekce.
K pochybení dodavatele, firmy Stavby silnic a železnic, však s největší pravděpodobností došlo. CHKO Jizerské hory nyní bude muset rozklíčovat, čí je jaké provinění.
Do případu se vložilo také Ministerstvo životního prostředí CŘ. Podle něj postupovala Správa CHKO Jizerské hory správně, když vystoupila proti firmám odvážejícím sníh z centrální části pohoří.
„Vjezd nákladních vozidel a nakládací techniky mimo místní komunikace v chráněné krajinné oblasti je v rozporu se zákonem, a proto Správa CHKO v každém případě musí zahájit správní řízení,“ říká náměstek ministra životního prostředí František Pelc.
„Organizátoři, nebo firmy jimi objednané, by na takovou činnost potřebovali výjimku schválenou vládou, ve které by byly stanoveny podmínky pro vjezd za účelem odběru sněhu. Takhle je to trochu jak na Divokém západě. Nemluvě o tom, že Správa CHKO organizátory předem na vše upozornila,“ dodává náměstek Pelc.


Organizátoři řeší, kdo udělal chybu


Jak Deník informovala Kateřina Neumannová, také organizační výbor si je vědom, že sníh pro uskutečnění Světového poháru v Liberci měl pocházet pouze ze silnic.
„Včera jsem se byla podívat přímo na místě v Jizerských horách. Ono zmíněné odhrnutí sněhu z louky je skutečně nejspíš pochybením a nyní musíme řešit, jak k tomu došlo a kdo co porušil,“ potvrdila prezidentka MS Liberec 2009.
„V jednom případě navíc došlo k vyjetí kamionu mimo cestu. Ač to sice ještě není veřejně známé, zabýváme se i tímto. Nejspíš se ovšem jedná o selhání konkrétního jednotlivce,“ dodala Kateřina Neumannová.
Jak dále poznamenala, generální sekretář organizačního výboru ji ubezpečil, že je vše v souladu s platnými zákony, ale když se v pondělí dozvěděla o problému, rozhodla se vše co nejrychleji řešit.
„Nyní mi lidé posílají stovky e-mailů, jak jako lyžařka mohu nařídit odhrnutí sněhu z Jizerské magistrály, že poškozuji lyžování v Čechách. To mě skutečně hluboce zasáhlo. Sníh z Jizerské magistrály byl odebrán pouze v malé části a na webových stránkách o.p.s., která o magistrálu pečuje, to bylo navíc dopředu anoncováno. Věřím, že tuto situaci rychle vyřešíme,“ předeslala Neumannová s tím, že se samozřejmě nikdo nezříká odpovědnosti.


Viníkovi hrozí milionová pokuta


CHKO Jizerské hory nyní řeší konkrétní provinění lidí či firem.
„Za toto počínání může být udělena pokuta až do výše dvou milionů korun,“ uvedl lesník CHKO Jizerské Hory Vladimír Vršovský.
„Ač předpokládám, že zřejmě nemuselo dojít k zásadnímu poškození přírody, je tato situace velice špatným příkladem, kdy akce podporovaná vládou České republiky má na svém kontě také porušení zákona při své organizaci,“ uvedl Vršovský, podle kterého by právě organizační výbor měl jít spíše příkladem v dodržování zákonů.

„Ohledně možnosti sběru sněhu v osadě Jizerka bylo výslovně sděleno, že se jedná
o území se zvýšenou ochranou, kde jakékoliv podobné aktivity jsou naprosto nežádoucí
a nepovolené.“
vedoucí správy CHKO Jizerské hory Jiří Huška


„Ono zmíněné odhrnutí sněhu z louky je skutečně nejspíš pochybení a nyní musíme řešit, jak k tomu došlo a kdo co porušil.“
prezidentka MS Liberec 2009 Kateřina Neumannová


„Ač předpokládám, že zřejmě nemuselo dojít
k zásadnímu poškození přírody, je tato situace velice špatným příkladem, kdy akce podporovaná vládou České republiky má
na svém kontě také porušení zákona při své organizaci.“
lesník CHKO Jizerské Hory Vladimír Vršovský

Autoři článku: Jan Široký a Lenka Střihavková

Nahravá se anketa
12.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 8 500 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8500 kč, mzda max. 9500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomocný dělník v oblasti výstavby budov - stavba v areálu firmy A.Raymond, pracovní poměr na dobu 90 dnů., Hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Blast colours s.r.o. - pracoviště, Československé armády, č.p. 4609, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Richard Matoušek, +420 608 915 274. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 27 000 Kč Technici agronomové. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Agronom - ŘP sk.B a T, praxe výhodou., Hlásit se předem telefonicky. Pracoviště: Kokonínská zemědělská, a.s., 468 02 Rychnov u Jablonce n.Nis.. Informace: Luděk Tomíček, +420 736 470 081. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 12 200 Kč Obsluha průmyslových robotů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: - zaměstnanecké výhody - příspěvek na bydlení, - pracovní poměr na dobu 90 dnů, Hlásit se osobně na adrese Belgická 4727/17, Jablonec, každý pátek 10-12h. Pracoviště: Ti automotive ac, s.r.o., Belgická, č.p. 4727, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Ludmila Jilemnická, +420 800 484 848. Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč Obsluha šicích a vyšívacích strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŠIČKA - manuální zručnost výhodou, úkolová mzda, Osobní kontakt pondělí a středa v době od: 9.00 - 11.00 hod., , Místo výkonu práce: Krkonošská č.p. 460, 468 61 Desná. Pracoviště: Hansa-textil s.r.o. - pracoviště, Krkonošská, č.p. 460, 468 61 Desná v Jizer. horách. Informace: Šárka Hořavková, +420 483 383 254,777 872 587.

Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ Šumava v Jablonci nad Nisou

Před krajským soudem v Liberci v úterý poprvé stanul muž, kterého policie obvinila, že před devíti měsíci zavraždil prodavačku v prodejně ve Vratislavicích nad Nisou.

Za vraždu prodavačky hrozí muži výjimečný trest. Oběti zasadil 14 ran nožem

FOTO: V Muzeu pro radost česká sto medvědů

Jablonec nad Nisou – Přes sto medvědů najdete v jabloneckém Muzeu pro radost. Podívat se můžete na chlupáče různých druhů a velikostí, místních i z ciziny. Nejvíce kilometrů do muzea urazil medvěd z Irska a Anglie. 

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 24. září 2018.

Památková zóna v Brodě prokoukne. Lidé už vědí, kde bude asfalt a kde kostky

Železný Brod – Rozbité asfaltové cesty, mnohdy nefunkční rezavé lampy, desítky drátů elektrického napětí nad starými roubenkami. Tak dnes vypadá památková rezervace Trávníky v Železném Brodě. V roce 2021 byste to tu neměli poznat. Chystá se totiž rekonstrukce povrchů ulic i osvětlení.

Jablonec doma smázl Plzeň, mistrovi nasázel tři góly

Jablonec n. N. – To byla jízda. Fotbalisté Jablonce si v dohrávaném šlágru 9. kola FORTUNA:LIGY vyšlápli na úřadujícího mistra. Severočeši doma převálcovali Plzeň 3:0 a v lize ji pokořili teprve podruhé za posledních devět let. Dvěma góly se o výhru zasloužil Michal Trávník, třetí branku přidal Jan Chramosta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT