Hasicí přístroj bude povinností v každém rodinném domě. Zabránit požáru může jen částečně. Nejdůležitějším bodem, jak předejít požáru, je opatrnost.
„Pomocí hasicího přístroje může člověk uhasit požár v zárodku nebo alespoň zmenšit rozsah požáru do příjezdu jednotek požární ochrany,“ vysvětlila mluvčí Hasičského záchranného sboru LK Iva Michalíčková.

Pomoc hasicího přístroje, který bude mít každý, se vyplatí. „Škody způsobené požárem vždy mnohonásobně překračují náklady vložené na pořízení hasicího přístroje nebo hlásiče požáru,“ upozornila s tím, že jedinec tak sám může uhasit požáry způsobené nedbalostí při vaření, kouření nebo zatápění. Problémy hasičům způsobují překážky u domů a bytů, například bezpečnostní kování. Ale jen z časového hlediska. „Jednotky při zásahu používají speciální nářadí, se kterým překonají dané překážky,“ dodala Iva Michalíčková.

Loni prošlo také velkou kontrolou hasičů na sedmdesát největších panelových domů na Jablonecku. Zaměřili se především na stav hydrantů. „Odpovídá za ně majitel nebo sdružení nájemníků,“ upozornil vrchní komisař z oddělení prevence jabloneckých hasičů Jan Ondráček. „Dvířka mohou být uzamčena. Klíček pak mají všichni nájemníci nebo je v prosklené skříňce vedle,“ navrhuje řešení Ondráček. Hydranty totiž nejsou v domech pro potřeby hasičů a oni se na ně ani nespoléhají, přestože je mohou eventuálně využít. „Především slouží pro zásah samotných nájemníků před naším příjezdem,“ dodal.

Více čtěte v pondělním vydání JABLONECKÉHO DENÍKU