Nabídka na účast při zahájení sezony KHL přišla po úspěšném tažení sboru na největší sborové soutěži světa World Choir Games v americkém Cincinnati, kde si děti z Jablonce pod vedením sbormistra Tomáše Pospíšila vyzpívaly dvě zlaté medaile v soutěži šampionů. „Organizátorům se navíc líbila souvislost s tím, že za dva roky se chystáme na sborovou olympiádu právě do Lotyšska," říká Tomáš Pospíšil.

Podle něj byla státní hymna Lotyšska pro jablonecký sbor výzvou. „Je psaná přímo pro sbor, což nebývá zvykem," vysvětlil sbormistr.

Mladí umělci z Jablonce s ní ale neměli žádný problém a poradili si i s pro ně netradičním přednesem české hymny. Tu sice mají v repertoáru, ale tentokrát ji na přání doprovázejícího sólisty Národního divadla zpívali o tóninu výš než obvykle.

„Děti si vystoupení jako vždycky užily a někteří se pak dokonce chtěli podívat na část zápasu," poznamenal sbormistr Iuventus, Gaude!

Na další vystoupení úspěšného jabloneckého sboru se mohou jeho příznivci těšit už ve středu 12. září v 19 hodin, kdy se v jabloneckém kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Horním náměstí uskuteční výjimečný koncert v podobě unikátního provedení výběru ze slavného Händelova Mesiáše. „Unikátnost spočívá v provedení díla dětskými hlasy, což u nás nemá obdoby a v prvotřídním hudebním doprovodu světoznámého souboru Musica Florea," poznamenal Tomáš Pospíšil.