Vyhrožoval zbraní. Včera ve čvrt na devět ráno přepadl neznámý pachatel malou poštu v Bratříkově, v katastru obce Pěnčín. S lupem se ovšem ani na okamžik nepomazlil. Nedostal ho.
V uvedený čas vstoupil poklidně do budovy pošty asi pětadvacetiletý mladík a na vedoucí pošty si pod pohrůžkou střelnou zbraní žádal peníze ukryté v trezoru. Nahlášení trestného činu a příjezd policie bylo bleskurychlé.
„Paní pošťačka mu peníze odmítla vydat a on odešel s prázdnou pryč,“ uvedla Ludmila Knopová, mluvčí jablonecké policie. Poté nasedl pachatel do šedého vozu, zřejmě Renaultu, se starou německou značkou s písmeny DI. Odjel směrem na Železný Brod. Jednalo se o muže drobnější postavy, světlé pleti. Mluvil česky, na sobě měl khaki bundu, baseballovou čepici téže barvy a obličej maskoval slunečními brýlemi se zlatou obroučkou. „Nejsou to příjemné zprávy, pošťačky se mnohde bojí i sloužit. “ řekl Richard Hübel, starosta Pěnčína.
V nedávné době byla vyloupena pošta v Loužnici. „Zřejmě to ale byli jiní pachatelé,“ uvedla Knopová. I po těchto policie stále pátrá.
Letos Česká pošta eviduje třicet tři loupežných přepadení.

I malé pošty jsou dobře chráněny

Česká pošta 2007
3500 pošt
33 přepadení, 60 % nic neodcizeno, větší částka jen na jižní Moravě
10 vloupání, v 8 nulová škoda

Přepadení pošty v Bratříkově není ojedinělým jevem. „Bojím se o naši poštu, jsme rádi, že ji máme. A možná, když budou podobné případy přibývat, kdoví, jestli je Česká pošta nebude chtít rušit,“ obával se Richard Hübel, starosta Pěnčína. Česká pošta o ničem podobném neuvažuje. „Jsme pyšní i na ochranu malých pošt, i banky od nás vyzvídají, jak je zabezpečujeme,“ tvrdí Dita Václavíková, tisková mluvčí České pošty. Montují neprůstřelná skla. Zaměstnanec stiskne tísňové tlačítko a v klidu odejde do zázemí pošty, kde počká na policii. „Kolem léta případů přibývá, pachatelé asi chtějí peníze na dovolenou,“ dodala Václavíková. „V Bratříkově si lupič nic neodnesl i proto, že pošta je dobře zabezpečena,“ říká Ludmila Knopová, mluvčí policie.