Pokud to počasí dovolí, měla by se na Jablonecku ve druhé polovině června rozjet koupací sezona. A jedno přání mají asi všichni provozovatelé stejné. Aby bylo letošní léto lepší než to loňské, kdy začalo být stabilně teplo až ve druhé polovině srpna. O návštěvnosti koupališť sice jako obvykle rozhodne především počasí, ale výjimečně může sehrát roli i další okolnost – stavba protipovodňové štoly na jablonecké přehradě.

Za normálních okolností byste za parných letních dnů na Jablonecku jen těžko hledali obleženější místo a zřejmě tomu tak bude i letos, jenže kvůli stavebním pracím je nyní hladina přehrady ve Mšeně o tři metry nižší než obvykle. A přičtete-li určitý stavební ruch, možnou prašnost a zvýšené riziko výskytu sinic, dá se očekávat, že přinejmenším někteří si zajedou  jinam. Plyne to i z dosavadních zkušeností.

„Kdykoliv v minulosti se na  jablonecké přehradě něco dělo, byl příliv lidí z Jablonce znát, takže můžeme předpokládat, že když se povede počasí, budou k nám lidé z Jablonce častěji jezdit i letos," konstatoval starosta Lučan nad Nisou Jiří Řešátko. Právě koupaliště v sousedních Lučanech s kapacitou tří set lidí mají Jablonečané nejblíž.

Naproti tomu ve vzdálenějších městech a obcích už s výrazným přílivem lidí z Jablonce nepočítají, i když by je potěšil. „Těžko říct, zda se to na návštěvnosti nějak projeví. K nám už to totiž mají Jablonečané dál než například na přehradu do Liberce," poznamenal místostarosta Železného Brodu Miloslav Louma.

Výrazné novinky letos na koupalištích na Jablonecku nečekejte. Ta asi nejzásadnější se objeví právě na koupališti v Železném Brodě, které je na Jablonecku suverénně největší. Nově se tam objeví webkamera, která bude přenášet obraz na webové stránky města.

"Významnější investice do koupaliště letos nebyly. Samozřejmě i kvůli propadu z loňské sezony," podotkl Miloslav Louma.

Podle Libora Kochánka, který městské koupaliště v Železném Brodě spravuje letos už osmým rokem, bylo loňské léto za jeho působení zatím jednoznačně nejhorší a v porovnání s předešlou sezonou doslova katastrofální. Po většinu července totiž pršelo a až ve druhé polovině srpna, kdy pomalu končila doba dovolených, přišlo kratší období veder. Sezonu už to ale nezachránilo a většina provozovatelů mluvila o třetinových tržbách ve srovnání s předešlým rokem.

Pro některé provozovatele byla loňská sezona natolik odrazující, že rovnou skončili. Stalo se to například v Lučanech. „Nedávno už jsme se dohodli s novým provozovatelem," sdělil starosta.

Výrazně tepleji než v těchto dnech by v dohledné době být bohužel nemělo. Meteorologové hlásí na tento týden na Jablonecku převážně zataženo s dešťovými přeháňkami a místy i trvalejším deštěm, přičemž denní teploty by neměly přesahovat hranici dvaceti stupňů Celsia. Teplejší má být až víkend.