Kostel Navštívení Panny Marie v Lučanech je nejen podle památkářů skvostem a to díky zachovalému interiéru. Přesto mu něco chybělo. Původní malby.

Právě včera ale předala akademická malířka a restaurátorka Magdalena Rafl Bursová své dílo. Část kostela zdobí původní malba. A ne ledajaká. Jedná se o malbu šablonovou. „Nejprve jsme provedli průzkumy malby, poté jsme po nocích připravovali šablony z kartonu, které jsme pak napouštěli fermeží,“ vysvětlila malířka.

Stěny, které prošly restaurátorskými pracemi lehce září mnoha barvami. Jsou pro oko lehké a uklidňující. Restaurátoři tu začali pracovat již v červnu a doufají, že se sem znovu vrátí.

VEŘEJNÁ SBÍRKA

Celé to vyšlo na 330 tisíc. Padesát dala římskokatolická církev, 230 tisíc Liberecký kraj a 50 tisíc šlo z veřejné sbírky na opravy kostela. „Sbírku plníme především z koncertů, které se v kostele konají,“ přiblížila Helena Sejkorová, místní knihovnice, která se o kostel stará.

Spolu s církví a městem Lučany hodlají v příštím roce v restaurování maleb pokračovat, což se ale neobejde bez dotací. „Letos jsme bohužel dostali dotaci nižší, než jsme potřebovali, snad to příští rok bude lepší,“ doplnila Helena Sejkorová.

Nástěnné interiérové malby byly znovuobjeveny v roce 2011. „Od té doby se již mnohé podařilo obnovit. V částech, kde jde malba za inventář z dílny řezbářské rodiny Bušků, je vidět, jak citlivě k sobě ladí,“ poznamenala Magdalena Rafl Bursová.

Spokojeni se stavem lučanského kostela jsou i památkáři. „Opravdu to krásně ladí. Na Jablonecku moc takhle zachovalých interiérů kostela není,“ poznamenal Jaroslav Zeman z Národního památkového ústavu v Liberci, který se na ukončení malířských prací vyrazil také podívat.

KOSTEL NAVŠTÍVENÍ PANNY MARIE - postaven 1886 – 1889 podle plánů vrchního stavebního rady a architekta ministerstva vnitra Hermanna Bergmanna
- 10. až 12. června roku 1975 se v kostele uskutečnila první digitální nahrávka hudby na světě. Účinkuje na ní Smetanovo kvarteto. Díky tomu, že muzikanti měli v Lučanech chalupy.
- pravidelně se tu pořádají benefiční koncerty, jejichž výtěžek jde do veřejné sbírky na obnovu kostela. Jeden z nich se tu koná i ve čtvrtek 31. srpna. V 18 hodin tu zahraje Kvarteto Martinů.
- zájemci mohou přispět i na transparentní účet sbírky vedené městem Lučany n. N. 50032-963239399/0800.