Oblíbená rozhledna Bramberk by teoreticky v dohledné době mohla být opět přístupná veřejnosti. Celý areál totiž nedávno převzalo do nájmu město, jehož vedení je ochotné investovat do nutné opravy schodiště. Díky ní by bylo možné rozhlednu provizorně otevřít.

Jenže Bramberk zatím stále patří manželům Jindříškovým, jejichž firma skončila před časem v konkurzu a je otázkou, jestli je vůbec do stavby možné investovat.
To si vedení města uvědomuje a o záměru se chystá jednat se správcem konkurzní podstaty.

Hledají nabídku za málo peněz

„Je to zatím takový nástřel, ale skutečně uvažujeme o tom otevřít rozhlednu alespoň na víkendy. Napřed by ale bylo nezbytné opravit schodiště v horní části, které je v havarijním stavu. V této souvislosti už jsme oslovili místní podnikatele a čekáme na nějakou zajímavou nabídku. Šlo by o investici v řádech tisíců korun,“ řekl Deníku starosta Lučan nad Nisou Jiří Řešátko.

Podle správce konkurzní podstaty Jiřího Šubra je ale celá věc velmi složitá. „Jde o to, že je to cizí stavba a není dořešený vlastnický vztah a už vůbec ne prodej. Nějaká větší investice samozřejmě nepřipadá v úvahu a je tedy podstatné, v jakém stavu je vnitřek rozhledny a jestli by malá částka na její bezpečné otevření stačila. Nechci spekulovat, je to složitá věc a uvidíme, s jakým konkrétním návrhem město přijde,“ konstatoval Jiří Šubr.

Podle lučanského starosty by šlo skutečně o opravu za malou sumu, která by umožnila alespoň provizorní otevření rozhledny.

Město chce rozhlednu koupit

Město má v plánu rozhlednu v budoucnu odkoupit v dražbě a pak do ní investovat mnohem větší sumu.

V úvahu přicházejí hned tři varianty, přičemž ta nejdražší, kterou by byla kompletní rekonstrukce vnitřní části, by vyšla na sedm set milionů korun. Levnější varianty by vyšly na pět set, potažmo tři sta milionů.

Po případném úspěchu v dražbě chce Lučanským finančně pomoci i město Jablonec.

„Je to oblíbený cíl i místních lidí a máme zájem na tom, aby rozhledna opět fungovala. Výsledek jednání je takový, že Lučanům pomůžeme, ale už ne letos. V září s tím budeme počítat do rozpočtu pro příští rok. Samozřejmě to ale neznamená, že v říjnu to někdo nevyškrtne. Také mohou v celé věci sehrát roli letošní volby.

Teď ale s finanční pomocí počítáme, a to zhruba ve výši třetiny sumy, kterou budou Lučany potřebovat,“ řekl Deníku starosta Jablonce nad Nisou Petr Tulpa.
Dražba je ale stále v nedohlednu, protože manželé Jindříškovi jsou v rozvodovém řízení a aukce přichází v úvahu až po soudním vyrovnání jejich majetku.