Malý domek na okraji Lučan je obklopen květinami. Výhled na ně těší Kateřinu Trdlovou při výuce češtiny a angličtiny. „Většinu mé pracovní náplně jsou individuální kurzy pro firmy,“ říká lektorka a milovnice sportu. Sama se považuje za člověka, který ve volném čase nedokáže posedět.

Od mládí se věnovala mnoha sportovním aktivitám. Sjezdové lyžování, yachting, lezení, skydiving, ultramaratony. Ostatně má titul mistryně republiky ve skialpinismu. „Rodina mne k maximálním výkonům více méně dohnala. Když máte neposedné dítě, buď skončíte u alkoholu, u psychiatra nebo na sobě začnete pracovat. Za všechny sportovní výsledky tedy vděčím zejména rodině.“

JBC SUP CLUB
Jablonecký paddleboardový SUP club klade velký důraz na práci s dětmi. „Na to, že existuje čtyři roky, máme téměř třicet dětí, velice šikovných. Na jablonecké podmínky to je vynikající,“ říká Kateřina Trdlová

Koupila paddleboard. „Týden jsem ho měla naložený v autě a jezdila s ním po Jablonci. Pak jsem si všimla, že jablonecký klub paddleboardu pořádá závody. Přihlásila jsem se, skočila na prkno a hned jsem ve své kategorii vyhrála,“ usmívá se Trdlová. Pak se přihlásila do jabloneckého SUP clubu. „Tam mě naučili, jak se na paddleboardu pořádně jezdí. Vzala jsem sebou i mladšího syna a začali jsme pádlovat.“

Naskočila do Českého poháru, kde válí už tři roky. Ve své věkové kategorii se Kateřině daří. „Nevyhrála jsem, ale dlouhé tratě, takzvaný long distance, mi jdou.“ dodává. Na mistrovství republiky se dostala do první pětky, což jí zaručilo nominaci na světový šampionát. Ten se letos konal na přelomu září a října ve francouzském Sables d’Olonn.

Už cesta byla dobrodružná. Česká výprava vyrazila společně v jednom autě s přívěsem s naloženým vybavením. „Vyrazili jsme v pátek po škole a práci. V noci se nám rozbilo auto. Ale ve Francii nikdo o víkendu nepracuje. Nedá se ani půjčit velké auto s koulí na přívěs. Na cestu vyrazila záchrana, Jaroslav Soukup, trenér a logistik připravený vyrazit na mistrovství Evropy do Portugalska. Nečekaně musel jet už na mistrovství světa do Francie s odhodláním dovézt český tým a pokusit se stihnout slavnostní průvod,“ popisuje Kateřina.

VÝSLEDKY KATEŘINY TRDLOVÉ NA MS V PADDLEBOARDINGU 2023Distance 18 km - čas 2:20 - 20. místo
Štafeta: Tomáš Grošup, Linda Syrovátková, Kateřina Trdlová, Matyáš Soukup – 11. místo

Vše nakonec dobře dopadlo a česká výprava se tak mohla zúčastnit slavnostního zahájení i prvních tréninků. „Je rozdíl mezi mezi klidnou vodou jablonecké přehrady a řekou. Je rozdíl mezi řekou a mořem a kupodivu je velký rozdíl i mezi mořem a oceánem. Výška vlna je na oceánu taková, že na dně vlny nevidíte nic, jen masu vody. Pádlujete do kopce a z kopce,“ podotýká závodnice. Začátek tréninku byl problematický. Kateřina se nemohla probojovat přes přívalové vlny. „Pomohl mi závodník z Kostariky. Poradil mi jak proplout na volnou vodu. V sobotu to klaplo.“

Sobota 30. září. Velký den začíná pro závodnice Ivu Dundovou a Kateřinu Trdlovou brzy ráno. Obě závodnice dojely na 19. a 20. místě s časem 2 hodiny a 20 minut. „Byl to úžasný závod. Celou dobu jsem si hrála s mořem. Nesmíte s oceánem bojovat, pak vás doveze do cíle. Každý by si měl vyzkoušet pádlování na širém moři,“ vzpomíná Kateřina.

Sobota patřila na Maloskalsku tradiční události k zakončení vodácké sezóny na Jizeře v podobě Zamykání Jizery a závodu Tamzpátky.
Jizera nyní patří otužilcům. Klíč od ní převzali na tradiční akci od vodáků

Z Jablonce se na MS nominovala jen Kateřina, Českou republiku kromě ní pak reprezentovali dva muži, dvě ženy, jedna juniorka a jeden junior. Pro Česko vybojovali 11. pozici z 29 zúčastněných zemí. „To je na zemičku, která nemá své moře, super výsledek. Z vnitrozemských států jsme dopadli nejlépe,“ dodává Trdlová.

„Samozřejmě musím poděkovat České federaci stand up paddle za možnost reprezentovat Českou republiku na světovém klání, paddleboardovému oddílu SUP club Jablonec nad Nisou za zázemí. Ostatním českým závodníkům za psychickou podporu, super atmosféru v týmu a skvělé výkony,“ říká Kateřina. Nyní se připravuje na otevřené mistrovství světa, které se koná v Thajsku. „Vše si hradíme sami, jde o lásku k tomuto sportu. Stále ještě není, hlavně u nás v republice, moc vidět.“

A proč zrovna paddleboarding? „Je to individuální sport, prostě si člověk řekne a jde. Taková plavba dokáže krásně vyčistit hlavu,“ doplňuje Kateřina Trdlová z Lučan nad Nisou.

PADDLEBOARDINGStále ještě mladý sport nabízí několik disciplín. Sprint od 100 do 400 metrů, technické závody, v podstatě slalom. Závody mohou účastníky ale třeba i vyhnat s vody a se zařízením pod paží oběhnout bod na pláži a vrátit se zpátky na vodu. Královskou disciplínou je takzvaná long distance, což je dlouhá trať. Vše na čas.