Zatím budou cyklobusy v provozu o víkendech, ale během léta podle jízdních řádů i ve všední dny. Poprvé v letošním roce zamíří cyklobusy v sobotu 23. dubna na Smědavu, do Bedřichova, na Jizerku nebo na Frýdštejn. O týden později, 30. dubna, se cyklisté budou moci vyvézt na Krompach a Dolní Světlou. Do Českého ráje pak v sobotu 28. května. Tady cyklobusy nabídnou vyhlídkovou jízdu i místy, kterými během roku linkové autobusy nejezdí. Pro cyklisty bude hlavním lákadlem výjezd na Kozákov a pěší turisté určitě ocení zastávky ve Vyskeři, u zámku Hrubá Skála, v Troskovicích nebo na Prachově.

„Za týden zahájí též sezónu Krkonošské cyklobusy. Hlavní červenou linkou z Harrachova až na maloúpské Pomezní Boudy se cyklisté dostanou na vyhledávaná místa a kopce, třeba do Kořenova, nad Rokytnici, do Vítkovic, na Benecko, do Černého Dolu nebo Pece pod Sněžkou," vyjmenovala mluvčí Libereckého kraje Markéta Dědková.

Atraktivní bude i výjezd ze Špindlerova Mlýna na Špindlerovku, odkud budou moci milovníci cyklistiky obdivovat sousední polskou stranu Krkonoš. Zpátky se dostanou vlakem ze stanice Szklarska Poręba Górna nebo cyklobusem z Harrachova.

Zdatnější cyklisté mohou tento okruh podniknout až z Pomezních Bud.

Cyklobusy začnou také 4. června jezdit na trase Jilemnice Horní Mísečky a začátkem letních prázdnin, v sobotu 2. července, další linky z Doks na Kokořínsko.

„Kapacita cyklobusů bývá obvykle 15 až 30 jízdních kol v závislosti na tom, zda dopravce nasadí cyklovlek za standardním autobusem, upravený autobus nebo městský autobus, kam se kola také vejdou," vysvětluje Pavel Blažek, jednatel společnosti KORID LK.

V autobuse většinou turista zaplatí 25 korun za kolo nebo 50 na celý den. Podle dopravců se mohou ceny mírně lišit. „Věřím, že nadšenci cyklistiky ke svým výletům využijí i veřejnou dopravu a provoz cyklobusů. Samozřejmě nejsou určeny jen cyklistům, naopak v mnohých z nich jezdí více pěších turistů a přeprava kola je jen nabízeným bonusem," říká krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník. Loni kraj zaplatil za cyklobusové linky jeden a čtvrt milionu korun.

Pojedou také cyklovlaky

Přepravu jízdních kol nabízejí standardně železniční dopravci v téměř všech vlacích. Počet kol, které lze v každém vlaku přepravit, se pohybuje v závislosti na nasazených vozidlech a aktuální obsazenosti vlaku od pěti po desítky. V případě plné kapacity je nutné respektovat pokyny vlakového doprovodu, který odpovídá za bezpečnost přepravy.

Největší kapacitu na železnici nabídne od léta speciálně upravený vůz řady Bdtax785 známý z dřívějších klasických lokálních motoráčků, který uveze až 20 jízdních kol. Pojede ve dvojici za lokomotivou na speciálním cyklovlaku z Liberce do Kořenova každou sobotu od 18. června až do 1. října a také o státních svátcích 5. a 6. července a 28. října. V 9:05 vyrazí z Liberce do Tanvaldu, odkud je odjezd v 10:11 do Kořenova (příjezd 10:35).

Skupině čítající 10 a více osob se doporučuje nahlásit přepravu na dispečinky dopravců zajišťující všechny použité spoje alespoň 24 hodin dopředu.