Vyhrajte 2x2 lístky na tento jedinečný koncert. Stačí odpovědět na otázku, kterou najdete ve středečním a čtvrtečním vydání Jabloneckého deníku.

Vyprodat Lucerna Music Bar či divadlo Archa? To není pro Malý taneční orchestr Universal Praha žádný problém. Ale vyprodat sokolovnu? Zahrát na nabyté vesnické zábavě? To je uskutečněný a stále pokoušený sen téhle zdánlivě nesourodé a lehce bláznivé formace.

Tomáš Hanák zapěje na prknech jenž znamenají svět, totiž na pódiu bzovské sokolovny v sobotu 3. září. „Sestava se nemění, snad jen kdyby někdo odešel, což by v našem věku nebylo již nijak výjimečné," sdělil kapelník Zdeněk Lhotský, v civilu uznávaný sklářský výtvarník, člen výtvarné skupiny Tvrdohlaví.

Scénář? Podle kapelníka tak nějak stejný. Ale v případě M.T.O. Universal není nic tak úplně stejného. Vždyť jde o svátek nejen hudby, ale i smíchu, nadsázky a recese. Vždyť co chtít jiného po orchestru, o němž herec Tomáš Hanák říká, že „MTO hraje to nejlepší z toho nejhoršího posledních čtyřiceti let". I když, jak čas letí, můžeme hovořit o letech padesáti, možná i šedesáti.

„Ale to už není pravda, hrajeme i písně, které máme rádi. A některé písničky jsou tak strašné, že to nejde. Odsoudili jsme třeba skladbu Formule od Kamélií, to je tak strašná písnička, že jí ani neumíme. Ale jinak nejsme žádné retro, hrajeme vše od Bacha po Vlacha," směje se Zdeněk Lhotský,

PROČ BZÍ?

M.T.O. koncertuje sporadicky a to především v Praze, kde „okupoval" kupříkladu Akropoli, Lucernu či Španělský sál Pražského hradu, ale Bzí je podle slov kapelníka Zdeňka Lhotského největším zářezem na pažbě MTO.

„V Praze nás znají, ale chtěli jsme hrát na vesnici a díky vazbám padla volba na Bzí. Říkali jsme si, že nás lidi třeba vykopou, ale reakce byly opravdu skvělé, lidé pochopili i náš mnohdy dost drsný humor. Navíc se nám líbí místní sokolovna, kterou neponičili ani komunisti ani novodobí kapitalisti," popsal Lhotský.

Jen jeden z koncertů M.T.O. tu zanechal vrásku. V bouřící sokolovně tehdy spadl kus omítky ze stropu. Nikomu se nic vážného nestalo a divoká show směle pokračovala.

Koncerty M.T.O. Universal Prahy bývají i pět hodin dlouhé. „Máme v repertoáru tak sto třicet kousků, které obměňujeme podle toho, jak a kdo je schopen a přítomen, někdy vznikají věci přímo na místě. Jednou jsme tak spontánně zahráli strašnou volební píseň ODS s názvem Když mi dáš pac. Zrůdnost. Ale třeba jí ve Bzí zahrajeme, kdo ví. A od posledka jsme přepracovali i jeden ze songů Elvise Presleyho," popsal Zdeněk Lhotský.

HISTORIE MTO …

… spadá do roku 1987, když dal, impulz k vzniku v pražské restauraci Na Kačabce.

„Řekl jsem Frantovi Skálovi (sochař, malíř, ilustrátor dětských knih, ale také člen Divadla Sklep poznámka redakce), že založíme kapelu a on na to, že na nic neumí. Do tří týdnů se naučil hrát na své speciální bicí," vzpomíná Lhotský.

M.T.O. hraje ve Bzí již poněkolikáté, vždy s dvouletou přestávkou. Sokolovna bývá nabytá. Nejinak to očekávají v sobotu 3. září.

„Čekáme plný dům! Nebudete sedět, budete tančit. Máme rádi živelnou atmosféru, to ze sebe vydáme nejvíc. Pokud si chce někdo přijít sednout s tím, že mu bude do ouška hrát hudba v pozadí, ať radši nechodí. Jako vždy se určitě přihodí na jevišti spousta věcí. A my rádi pracujeme s kouzlem okamžiku. To je, myslím, jedna z našich silných stránek," zve kapelník.

Koncert M.T.O. Universal Praha se uskuteční v sobotu 3. září v sokolovně ve Bzí od 20 hodin.