Na molo ve velkém sále jabloneckého Eurocentra vykráčí modelky v 61 kompletech, které připravují bižuterní firmy ve spolupráci s renomovanými módními návrháři. „Doba temna skončila. Vše máme připraveno na to, aby přehlídka byla slavnostní a opravdu velkolepá,“ poznamenal místopředseda představenstva SVSB Milan Kohout.

Pořádající svaz vstupné nezdražil. Stejně jako loni stojí vstupenka 250, do předních řad pak 300 korun. „Pár posledních lístků je ještě k mání, kapacita sálu se ale rychle zaplňuje. Jsme rádi, že lidé na přehlídku nezapomněli,“ sdělil předseda svazu Pavel Kopáček.

Podtitulem letošní módní přehlídky Made in Jablonec je Dotek budoucnosti. „Název je vyjádřením naděje pro budoucnost bižuterního průmyslu po náročném období covidu a zvládnutí současných problémů s cenami energií,“ doplnil Kopáček.

Již několik let je dobrovolnicí při Jizerské 50 Kristýna.
Jizerská 50 shání dobrovolníky. Závodníci přijedou až z Austrálie nebo Mexika

Milou tradicí se na Made in Jablonec stalo, že na mole předvedou nové modely i nejkrásnější dívky Česka. Tým manekýnek posílí Miss České republiky 2022 Andrea Kaplanová, moderátorkou bude Simona Šimková, Miss Sympatie ČR 2020 a moderátorka televize Nova. Hudební vložku obstará bubenický soubor Aries.

Do přehlídky se zapojilo celkem 19 týmů. Každý z nich tvoří výrobce bižuterie a módní návrháři. A také školy. „Překvapila Střední škola řemesel a služeb v Jablonci, kde připravili naprosto unikátní skleněné šperky. Nádherné futuristické modely pro jabloneckou společnost Lucid připravil renomovaný návrhář Pavel Jevula. V Jablonci je po mnoha letech, takže je vlastně na Made in Jablonec nový,“ přiblížil Kohout.

V těchto dnech je už připraven katalog k přehlídce, která bude po Jablonci k vidění hned na několika místech České republiky.

Křišťálové tvoření pomáhá

Akce Made in Jablonec ale módní přehlídkou zdaleka nekončí. Nadace Preciosa při ní představí svou veřejnou sbírku nazvanou Křišťálové tvoření pomáhá. „Budeme mít na místě náš nadační stánek, kde budeme prodávat náramky na podporu veřejné sbírky pro Eleonorku. Dívce z Liberce bylo diagnostikováno vzácné genetické nevyléčitelné onemocnění SMA. Všechny vybrané peníze půjdou na rehabilitace, kompenzační a zdravotní pomůcky, které usnadní Eleonorce běžný život,“ přiblížila ředitelka nadace Andrea Kroupová.

V den konání přehlídky bude pro návštěvníky otevřeno bižuterní centrum SVSB Křišťálový ráj nedaleko Eurocentra až do 20 hodin a všichni tak budou mít možnost vidět a posoudit to nejlepší z produkce 30 bižuterních a sklářských firem.

Tříkrálová sbírka. Ilustrační foto
V Jablonci probíhá Tříkrálová sbírka, výtěžek podpoří Charitu Liberec

Svaz provozuje bižuterní centrum v současné podobě od 1. června 2022. Otevření předcházely dva náročné měsíce, ve kterých se podařilo prostory upravit, přestěhovat a instalovat potřebné výstavní zařízení a aranžovat zboží. V Křišťálovém ráji je více než 10 000 položek bižuterie, skla, vánočních ozdob a skleněných dekorací od 33 dodavatelů.

Prvních sedm měsíců provozu prokázalo důležitost polohy ve středu města a v blízkosti Muzea skla a bižuterie. Křišťálový ráj navštívilo 11 000 lidí a prodeje byly na úrovni rekordního roku 2019 v bývalém Palace Plus.