Kouzelnický rej ovládne město Železný Brod. Do města se účastníci festivalu Skleněný Magik 2007 začali sjíždět již v průběhu týdne. Včera otevřeli festival Společenským večerem s programem. „Představilo se pět žáků legendy kouzelnictví Juliuse Nemeše z Pardubic,“ uvedl Vladimír Gernat starší, prezident festivalu.
Pořadatelé se podle svých slov rozhodli definitivně odstranit starostu města Václava Horáčka. Přímo na pódiu divadla bude v sobotu večer starosta uzavřen do rakve a zpopelněn. „Pan Horáček s námi spolupracuje, v minulých ročnících už jsme mu například sekali hlavu, což nějakým kouzlem přežil. Letos zbydou jenom kosti,“ slibuje Vladimír Gernat starší. Do rakve bude starosta uložen v sobotu v závěrečném galaprogramu v městském divadle.
„Zatím mi je dobře, nijak špatně se necítím. Už se mě pokoušeli zbavit mnohokrát. Nejhorší bylo asi řezání cirkulárkou, přece jen mám jiný pas než asistentky kouzelníků. Pila se přestavovala, a to jsem asi měl strach. Ale jsem tady a nějaké upálení, no, uvidíme,“ řekl Horáček.
Organizátorům nahlásilo účast 190 kouzelníků a kouzelnic z osmi států, všech okolních, ale například i z Ruska nebo Chorvatska. V prostorách divadla se uskuteční šest veřejnosti přístupných představení, čtyři soutěžní a dva velké galaprogramy. V sobotu od 16 hodin a 19.30 mohou diváci zhlédnout drezúry psů, artistické a taneční výkony, kouzelnická vystoupení, a jako host vystoupí zpěvačka Miluška Voborníková.
„Pro menší návštěvníky jsme připravili například program Kouzelníci dětem, který startuje dnes od čtrnácti hodin před radnicí,“ dodal Vladimír Gernat starší.
Festival se koná pod záštitou ministerstva kultury, hejtmana kraje, starosty města, Českého magického svazu a za přispění zhruba 40 sponzorů.