Rozšířené trati a nového perkového povrchu se do podzimu dočká Jizerská magistrála. V rámci rekonstrukce pětikilometrového okruhu dojde také k odvodnění terénu a vybudování propustků. Díky tomu už od příští sezony nebude potřeba k vyjetí stopy tolik sněhu.

„Rekonstrukce pětikilometrové trati vyjde na deset milionů korun. Úpravy už byly nevyhnutelné, protože trasa byla dlouho neudržovaná, na několika místech zúžená vzrostlými nálety,“ uvedla pro Deník Milena Jelínková, ředitelka Jizerské o.p.s., která nyní Jizerskou magistrálu spravuje.

Rozšíří magistrálu na čtyři metry

Rekonstrukce trati probíhá v rámci projektu Jizersko-jakuszycká magistrála, spolufinancovaného z Operačního programu příhraniční spolupráce Česko-Polsko.
Běžecká trať se v celé své délce dočká rozšíření na čtyři metry, v úseku od stadionu k takzvanému velbloudu dokonce na šest metrů.

„Stavební práce skončí ještě letos na podzim, aby mohli lyžaři využívat zrekonstruovanou cestu hned v příští zimní sezoně,“ konstatovala Milena Jelínková.

Stavební úpravy se naplno rozběhly v minulých dnech. Kromě rekonstrukce běžecké trati už začaly i práce na rekonstrukci a rozšíření výjezdu ze stadionu a opravy mostů za výjezdem.

„Spolu s tím budou vybudovány i nové žulové propustky, most k Dolině bude rozšířen na čtyři a půl metru a dojde také k opravě přívodů do nádrže Dolina,“ vypočetla Milena Jelínková.

Jizerská o.p.s. varuje návštěvníky a zejména cyklisty, aby dbali na svou bezpečnost a respektovali výstražné cedule na stavbě.

Expedice Peru bude mít památník

V neposlední řadě dojde v rámci rekonstrukčních prací k úpravě prostranství v těsné blízkosti stadionu, kde vznikne místo pro důstojné připomenutí památky obětí Expedice Peru 1970. Její členové se v osudném roce zúčastnili třetího ročníku Jizerské padesátky a o čtyři měsíce později je pohřbila kamenná lavina pod Huascaranem.

Památník, o kterém se léta mluvilo, bude stát v Bedřichově zřejmě ještě letos. „S lidmi, kteří o památník usilují, jsme léta v kontaktu. Padla už celá řada návrhů, ale až letos je jeho realizaci opravdu blízko,“ poznamenala Milena Jelínková.

Podle starosty Bedřichova Petra Šmause by měl památník uctívající památku členů Expedice Peru 1970 stát ještě do začátku letošní zimy.

„Žádali jsme v té souvislosti o dotaci z Programu rozvoje venkova, kterou jsme nakonec nedostali. Památník ale chceme. Financován bude z příspěvků od soukromých dárců. Finančně se bude na vybudování památníku podílet také obec, která zajišťuje organizaci,“ uvedl starosta Bedřichova Petr Šmaus.

Památník bude stát u výjezdu ze stadionu. Jeho konečná podoba je zatím velkou neznámou. „Máme hned několik návrhů,“ doplnil Petr Šmaus.Ředitelka o.p.s. Jizerská Milena Jelínková při vracení zapůjčené rolby z Vesce na zbytek sezony 2008/2009.

Po magistrále bude jezdit nová rolba

V rámci projektu Jizersko–jakuszycká magistrála také Jizerská o.p.s. v letošním roce pořídí další rolbu. „Koupíme ji přes léto. K dispozici bude pro příští zimní sezonu,“ podotkla Jelínková.