Možná až šest set tisíc lyžařů si v uplynulé sezoně zdarma zajezdilo na tratích Jizerské magistrály. Vyplývá to z prvních ukazatelů návštěvnosti, které zveřejnila Jizerská o.p.s.

„Dosud jsme uváděli, že Jizerskou magistrálu navštíví každou zimu půl milionu běžkařů. Díky nově instalovanému počítadlu na trase mezi Bedřichovem a Novou loukou víme, že jen na této trase se projelo přes dvě stě tisíc lidí,“ konstatovala ředitelka Jizerské o.p.s. Milena Jelínková s tím, že magistrála má tři hlavní a dvacet vedlejších nástupních míst.

„Podle zkušeností, kolik lidí vstoupí na magistrálu z dalších míst, můžeme odhadnout opravdu až šestisettisícovou návštěvnost,“ podotkla Milena Jelínková.

Uplynulá sezona podle ní přinesla nejedno specifikum. Na magistrále se netradičně jezdilo už v říjnu po nečekané sněhové nadílce, která v Jablonci dokonce způsobila kalamitu.

„Lyžovalo se asi čtrnáct dní, potom jsme se ještě vrátili zpátky na kola a dali si více jak měsíc přestávku,“ připomněla Jelínková. Souvislá úprava tratí začala až v polovině prosince.

Výjimečná byla uplynulá sezona i v tom, že vůbec poprvé v historii se na magistrále ve velkém zasněžovalo. Právě díky tomu se nakonec mohla uskutečnit tradiční Jizerská padesátka. Ze zásob sněhu pak běžkaři těžili po celý zbytek sezony.

Poslední strojová úprava tratí se uskutečnila 28. března. „Skalní lyžaři ale jezdili ještě další dva týdny,“ poznamenala ředitelka Jizerské o.p.s.

Nejúspěšnějším měsícem z hlediska návštěvnosti byl leden, ze dní v týdnu pak sobota a neděle. „Poprvé jsme počítali i noční lyžaře, kteří jezdí s čelovými svítilnami. Od prosince do března se jich do nočních stop vydalo téměř jedenáct tisíc, nejčastěji po sedmnácté hodině,“ sdělila Jelínková. Řidiči v rolbách najezdili v sezoně bezmála osm tisíc kilometrů a strávili ve strojích přes tisíc motohodin. Většinu z nich v noci.

Významnou novinkou, která se v letošním roce objeví na Jizerské magistrále, bude dlouho očekávaný památník Expedice Peru. Ten bude stát u výjezdu ze stadionu v Bedřichově, kde bude připomínat tragédii Expedice Peru, jejíž členy 31. května roku 1970 pohřbila kamenná lavina pod peruánskou horou Huascaran.

Spojení s magistrálou je v tom, že členové expedice se kdysi účastnili prvních ročníků Jizerské padesátky. „Slavnostní odhalení se uskuteční poslední květnovou neděli,“ potvrdil starosta Bedřichova Petr Šmaus.