Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magnetickou rezonanci začnou používat příští rok

Jablonec n. N. - Jablonecká nemocnice získala dotaci na nákup magnetické rezonance. Její provoz zahájí již v dubnu příštího roku.

3.10.2008
SDÍLEJ:

Magnetickou rezonanci již používají například v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Celkově jich je po České republice čtyřicet, ale jsou výrazně asymetricky rozmístěny. Magnetické rezonance vlastní především nemocnice v Praze a v Brně. Foto: DENÍK/ Karel Pech

Dotaci ve výši čtyřiceti tří milionů z Regionálního operačního programu získala jablonecká nemocnice na pořízení magnetické rezonance a vybudování jejího pracoviště.

„V současné době probíhají výběrová řízení na dodavatele stavebních prací a samotného přístroje. Celkové náklady se pohybují okolo čtyřiceti osmi milionů korun,“ uvedla mluvčí jablonecké nemocnice.

Magnetická rezonance je vlastně zobrazovací technika, která se používá k zobrazení vnitřních orgánů lidského těla. Lékař tak získá řezy určité oblasti těla, a ty dále zpracovává a spojuje až třeba k 3D obrazu požadovaného orgánu. Vzdáleně by se magnetická rezonance dala přirovnat k CT vyšetření. „Jsou to však metody, které se nenahrazují, ale doplňují,“ upozornil ředitel Městské nemocnice v Jablonci Vít Němeček.

Magnetická rezonance se využívá například u vyšetření krvácení do mozku, zhoubných nádorů, degenerativního poškození páteře, infekčních onemocnění mozku, míchy a kloubů nebo vyšetření orgánů dutiny břišní.

V Libereckém kraji vlastní magnetickou rezonanci pouze nemocnice v Liberci, proto se chtějí představitelé obou nemocnic dohodnout, jaké vyšetření budou upřednostňovat. „V Liberci je přístroj vytížen především z oblasti traumatologie. My se chceme zaměřit především na orgány dutiny břišní,“ podotkl Vít Němeček.

Díky spolupráci mezi nemocnicemi by se například mohly zkrátit poměrně dlouhé čekací doby. Magnetická rezonance je totiž jedním z vůbec nejvytíženějších pracovišť Krajské nemocnice v Liberci. Z toho důvodu přešla letos v lednu z původně jednosměnného provozu na dvousměnný.
„Zatímco v jednosměnném provozu bylo běžnou praxí maximálně 18 vyšetření denně, nyní je možné uspokojit téměř dvojnásobný počet klientů,“ dodala Kittnerová. Vyšetření na rezonanci je výrazně časově náročné, trvá až 40 minut, v mimořádných případech i podstatně déle.

Se stavebními úpravami jablonecká nemocnice začne již na přelomu roku 2008 a 2009. „Očekávaná cena na vytvoření pracoviště magnetické rezonance je jedenáct a půl milionu,“ upřesnila mluvčí nemocnice. Magnetická rezonance bude umístěna v prostorách za pediatrickými ambulancemi a fyzioterapií. Stane se součástí radiodiagnostického oddělení. „Stavební úpravy budou zahrnovat bourání stávajících stěn. Součástí bude také zabudování nové klimatizace a elektroinstalace,“ zmínila Krajinová s tím, že jablonecká nemocnice počítá, že se ročně provede magnetickou rezonancí zhruba tři a půl tisíce vyšetření.

3.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Za rvačku dostali až devět let. Výši trestu ovlivnila nezvyklá brutalita útoku

Liberec, Česká Lípa – Liberecký krajský soud ve středu 18. října vynesl rozsudek v kauze brutálního napadení v českolipském baru Hong-Kong, k němuž došlo už před třemi lety.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení